Всесвітній день боротьби з раком молочної залози
Рак молочної залози - одне з найпоширеніших онкологічних захворювань у жінок в усьому світі. Сьогодні в Україні ця хвороба входить до трійки профільних захворювань, посідаючи друге місце після органів травлення в структурі онкозахворювань.
За даними ВООЗ щорічно в світі діагностується близько 1 млн. нових випадків цього захворювання, з них 16,5 тис. – в Україні. За останні 20 років рівень захворюваності на рак молочної залози зріс на 30% і щорічний приріст складає 1-2%. Вже у віці 18–24 роки рак молочної залози має третє місце у структурі захворюваності українок (10,8%), а з 30 до 74 років він стало лідирує (27,6–20,6%). У структурі смертності від раку жіночого населення рак грудей переважає у вікових групах 30–54, 55–74 та 75+ років і складає 24,5%, 20,6% та 18,5% відповідно.
В Україні приблизно кожні 35 хвилин 1 жінці виставляють діагноз раку молочної залози і щогодини 1 пацієнтка помирає від цієї хвороби. Більше 30% померлих знаходяться у віці 30-54 років. На жаль, щорічно більше 20% нових випадків захворювання реєструються на пізніх стадіях раку мол. залози через несвоєчасне звернення жінок до лікарів.
За даними Інституту раку, кожна 7-8 жінка має проблеми з грудними залозами, але до лікарів звертається занадто пізно: при першому огляді у чверті жінок виявляють метастатичні стадії хвороби, які лікувати надзвичайно важко.
Рак молочної залози розвивається в жіночому організмі через безліч факторів:
-
родичі першої лінії (мама, бабуся, сестра, тітка), які хворіли на рак грудей;
-
відсутність вагітностей та пологів;
-
перша вагітність у 30 років і старше;
-
вік старше 40 років;
-
ранній початок менструацій — у віці до 12 років;
-
пізня менопауза — після 55 років;
-
безперервне вживання гормональних контрацептивів протягом тривалого часу, а також гормональної замісної терапії у менопаузі;
-
цукровий діабет;
-
надмірна вага та ожиріння;
-
куріння;
-
зловживання алкоголем;
-
гіпертонічна хвороба;
-
перенесений раніше рак грудей або рак яєчника;
-
вплив джерел радіації;
-
рак може розвиватися після отримання травм грудей; у місцях пошкодження залозистої тканини з’являються новоутворення, які згодом можуть перерости до злоякісного характеру.
За даними ВООЗ, 21% усіх випадків смерті від раку молочної залози у світі спричинено вживанням алкоголю, зайвою вагою і ожирінням, а також фізичною інертністю.
Змінити ситуацію допоможе раннє виявлення хвороби, адже рак виліковний за умови його виявлення на I стадії — у 95% жінок, на II стадії — у 80%, на III стадії — у 50% жінок.
ДІАГНОСТИКА РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ
Обстеження і огляд у лікаря є первинним методом діагностики захворювання. Якщо виявлені причини для занепокоєння, лікар призначає лабораторні та інструментальні методи дослідження, а саме:
-
Мамографія та дуктографія (різновид мамографії з використанням контрастних речовин);
-
УЗД;
-
МРТ;
-
лабораторні тести виділень з соска;
-
біопсія;
-
аналіз крові на гормони.
Рак молочної залози належить до «візуальних» форм раку. Фахівці стверджують, що кожна жінка, витративши 10-15 хвилин щомісячно, може запобігти трагедії. А для цього кожна жінка не рідше одного разу на місяць повинна самостійно обстежувати молочні залози.
Техніка самостійного проведення самообстеження молочних залоз.
Огляд молочних залоз рекомендовано проводити 1 раз на місяць на 7–9 день із першого дня менструації або на 2–3 день після менструації. Під час менопаузи варто проводити дослідження щомісяця в 1-й день місяця.
-
Стати перед дзеркалом. Оглянути молочні залози. Зверніть увагу на навність будь - яких змін форми грудей, зовнішній вигляд шкіри та сосків.
-
Підняти руки за голову і оглянути обидві грудні залози.
-
Правою долонею пропальпірувати ліву молочну залозу кінчиками великого і вказівного пальців, стиснути сосок, звернути увагу на наявність виділень та їх характер. Пропальпувати ліву підпахвинну та ліву надключичну ділянки. Таким же чином обстежити праву молочну залозу.
-
Якщо залоза великого розміру, її необхідно підтримувати знизу лівою рукою – ліву, правою – праву, а долонею протилежної руки по черзі пропальповувати молочні залози.
-
Лежачи на спині, ліву руку треба покласти за голову, а долонею правої руки обстежити ліву молочну залозу. Таким чином треба обстежити і праву молочну залозу.
У разі виявлення будь-яких підозрілих змін у молочних залозах необхідно звернутися до лікаря!
Кожну жінку мають насторожити:
-
припухлість, твердий вузол, ущільнення;
-
набряк, локальне підвищення температури, почервоніння або потемніння шкіри;
-
зміна розміру або форми молочних залоз;
-
заглиблення або зморщення шкіри;
-
свербіж, виразки або висипи на сосках;
-
западання соска або іншої частини грудей;
-
раптові незвичні виділення із сосків;
-
поява постійного болю в одній ділянці;
-
збільшення лімфатичних вузлів під пахвами.
ЛІКУВАННЯ РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ
У сучасній медицині застосовується комплексна терапія раку молочної. Основне лікування раку молочної залози полягає в оперативному втручанні.
До додаткових методів лікування належать:
-
Променева терапія. Вона полягає в тому, що на новоутворення впливає іонізуюче випромінювання. Призначають терапію після операції. Вона дозволяє знищити в організмі ракові клітини, які залишились після операційного втручання.
-
Хіміотерапія. Вона може проводитися як до, так і після операції, в залежності від конкретного випадку. Полягає у використанні препаратів, які вбивають ракові клітини. До операції хіміотерапію проводять з метою зменшення пухлини, якщо її розмір не дозволяє проводити хірургічне втручання.
-
Гормонотерапія – не нове в лікуванні раку молочної залози віяння, але якщо раніше її використовували як самостійний метод, то зараз доведена більша ефективність її в поєднанні з іншими методами. Гормональне лікування сприяє зниженню ризику рецидивів у майбутньому і незамінне при неоперабельній пухлині: в такому випадку гормони контролюють її зростання.
Зараз під час війни важливо пам’ятати, що хвороби ніхто не відміняв. Навпаки, коли відбувається багато стресових подій, це все відображається в нашому організмі. Тому жінкам не треба нехтувати своїм зоров’ям. Проходьте плановий огляд у мамолога. Це такі прості речі, які бережуть вам життя.
Звичайно може бути питання, а куди ж йти щоб пройти перевірку. Для цього необхідно звернутися до сімейного лікаря, який випише направлення на проходження діагностики.
ПРОФІЛАКТИКА РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ
З метою профілактики кожна жінка може звести до мінімуму всі чинники ризику захворювання на рак:
-
регулювання маси тіла;
-
відмова від паління, зведення до мінімуму вживання алкоголю;
-
регулярне статеве життя, перші пологи не пізніше 28-30 років, годування дитини груддю не менше року, уникнення абортів;
-
своєчасне лікування гінекологічних патологій, контроль за прийомом гормональних контрацептивів;
-
лікування цукрового діабету, захворювань печінки та щитоподібної залози;
-
запобігання впливу несприятливих чинників зовнішнього середовища, уникнення стресів.
Раннє виявлення раку – запорука його повного вилікування!
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали: читайте новини медицини та купуйте медтехніку за оптовими цінами!
Читайте також
22 квітня, 2018
11252
23 квітня, 2018
3477
27 квітня, 2018
3303
Рекомендовані клініки
-
ЛікарняУкраїна, Березанка
-
Медичний центрУкраїна, м.Вінниця
-
ЛікарняУкраїна, м.Вознесенськ
-
ЛікарняУкраїна, Гайсин
-
ЛікарняУкраїна, Єланець
-
ЛікарняУкраїна, м.Ужгород
-
Комунальне некомерційне підприємство Кагарлицької міської ради «Кагарлицька багатопрофільна лікарня»ЛікарняУкраїна, Кагарлик
-
Лікувально-діагностичний центрУкраїна, м.Кропивницький
-
ЛікарняУкраїна, м.Київ
-
Консультативно-діагностичний центрУкраїна, м.Київ
-
ЛікарняУкраїна, м.Київ
-
ПоліклінікаУкраїна, м.Київ
-
ЛікарняУкраїна, м.Київ
-
ЛікарняУкраїна, Радомишль
-
Медична мережаУкраїна, м.Київ
-
Лікувально-діагностичний центрУкраїна, м.Дніпро
-
ЛікарняУкраїна, м.Київ
-
ЛікарняУкраїна, Кривий Ріг
ПУБЛІКАЦІЇ КЛІНІК