Дерматофагія: основні причини нав'язливого пошкодження шкіри

14 березня, 2024 16:08
3861
14 березня, 2024 16:08
3861

Досить поширена шкідлива звичка, як от кусання нігтів чи губ, може вийти за межі та набути статусу нав’язливого стану.

Дане порушення діагностується як дерматофагія, тобто це розлад, що супроводжується однотипною повторювальною поведінкою, орієнтованою на тіло.

Які ж особливості дерматофагії? Особи, що стикнулися з розладом можуть гризти на навіть їсти свою шкіру, залишаючи рани, що підвищує ризики інфікування. Переважно ураження зазнають руки (пальці, кутикули). Хоча завдання шкоди іншим частинам тіла також можливе: хронічне кусання губ, жування язика, висмикування волосся, або навіть його поїдання.

За статистичними даними більшість випадків припадає на жінок. На жаль причин розвитку порушення не виявлено, як і точних досліджень щодо того, що це таке і чим воно відрізняється від інших станів.

Характерні ознаки

  1. Неодноразове кусання шкіри, як правило, на руках.

  2. Уражені ділянки гіперемовані з можливою кровотечею.

  3. Жування щік та язика.

  4. Наявність пошкодження шкіри, наприклад рубці, мозолі або зміна кольору.

Дані дії відбуваються на постійній основі та неконтрольовано. Також вони приносять біль.

Основні причини

До ймовірних факторів ризику дерматофагії відносять наступні особливості та стани:

  • віковий фактор (найчастіше випадки захворювання спостерігають після статевого дозрівання);

  • спадковий фактор;

  • зміни у структурі мозку;

  • темперамент людини;

  • вплив навколишнього середовища;

  • високий рівень стресу в житті.

Не є виключенням коли люди з дерматофагією мають інші психічні захворювання. Наприклад, депресію, тривожний розлад, біполярний розлад.

При нерозумінні проблеми та при відсутності боротьби з нею, насамперед людина зазнає негативних змін зі сторони фізичного та психічного здоров’я (уникання контакту з іншими людьми). Також ймовірний розвиток інфекцій, оскільки шкіра відкрита для потрапляння бактерій.

Зауважимо, що особи з дерматофагією не займаються самокаліченням, тобто не завдають навмисно собі шкоди. Переважно такі дії носять заспокійливий характер.

Діагностика та тактика лікування

Встановити діагноз може лікар психіатр на основі виниклих симптомів, анамнезу та загального стану.

Дерматофагія підпадає під уточнені обсесивно-компульсивні та споріднені розлади. Це означає, що вона пов’язана з обсесивно-компульсивним розладом (ОКР) або є його частиною. Тобто при цьому стані людина має постійні, неконтрольовані та повторювані думки та поведінку.

Тактика лікування полягатиме в проведенні когнітивно-поведінковій терапії, з метою коригування поведінкових реакцій та зосередженні на думках, прийманні медикаментозних препаратів (антидепресанти, протисудомні, антипсихотики).

Додатково полегшити самопочуття можливо змінивши спосіб життя внісши у нього певні корективи. До прикладу, проходження масажу, акупунктури, обирання жування гумки замість кусання.

Якщо шкіра зазнала пошкоджень варто запобігти розвитку інфекційного процесу, роблячи пов’язки. Головне при поміченні проблеми вчасно звернутися до лікаря психолога.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали: читайте новини медицини та купуйте медтехніку за оптовими цінами!

Рекомендовані клініки