Управление сайтом

Опция "управление сайтом" в разработке. Скоро будет доступна

Вхід

Для входу в особистий кабінет введіть email і пароль, який Ви використовували при реєстрації.

Забули пароль?
ЩЕ НЕ ЗАРЕЄСТРОВАНІ?

Створіть особистий кабінет, робіть покупки і керуйте сайтом.

Реєстрація
РЕЄСТРАЦІЯ

Створіть особистий кабінет, робіть покупки і керуйте сайтом.

CAPTCHA
Напомнить пароль
Избранное

· Натрій: основні симптоми дефіциту та надлишку солі в організмі

Натрій: основні симптоми дефіциту та надлишку солі в організмі

03 Червня 2024 19:39
1687
Наталья Холявицкая
03 Червня 2024 19:39
1687
Наталья Холявицкая

Навколо такого продукту як сіль точиться багато міфів навіть сьогодні. Адже чим більше інформації є у вільному просторі, тим більше думок. Наразі розглянемо основні симптоми надлишку та дефіциту натрію в організмі, та основні міфи стосовного нього.

Гіпо- та гіпернатріємія

  • Гіпонатріємія

Гіпонатріємія – це порушення, що супроводжується низьким рівнем натрію в крові. Виникає дисбаланс, коли у крові або занадто багато води, або недостатньо натрію.

Прояви дефіциту у кожного відбуватимуться по різному. При поступовому зниженні людина на початку навіть не помічає жодних змін. При стрімкому ж зниженні показників натрію пацієнтові може знадобитися навіть невідкладна медична допомога, враховуючи серйозність можливих симптомів. До загальних скарг при гіпонатріємії відносять слабкість та швидку стомлюваність, головний біль, блювання, дратівливість, м’язові спазми.

Багато факторів можуть викликати гіпонатріємію. Механізм розвитку порушення полягає у зниженні низького рівня натрію при занадто швидкій втраті води та електролітів. Також гіпонатріємія може бути симптомом певних захворювань.

До можливих причин дефіциту солі можна віднести:

  • сильна блювота або діарея;

  • приймання певних лікарських препаратів (наприклад, антидепресантів, знеболювальних, діуретиків);

  • зневоднення;

  • захворювання нирок або ниркова недостатність;

  • захворювання печінки;

  • гіпотиреоз, що супроводжується зниженою функцією щитоподібної залози.

Лікування низького рівня натрію в крові залежатиме від причини, ступеня тяжкості симптомів та включатиме обмеження вживання рідини, коригуванні дози діуретиків, усунення основного захворювання. Також пацієнтові знадобиться внутрішньовенне введення розчину натрію.

  • Гіпернатріємія

У той час як гіпонатріємія передбачає низький рівень натрію в крові, гіпернатріємія виникає, коли його занадто багато.

Порушення виникає на тлі недостатнього вживання води або порушення механізму спраги. Останнє часто спостерігається у похилому віці.

Відповідно й основним симптомом гіпернатріємії є надмірна спрага. Іншими проявами є млявість, сплутаність свідомості. При сильному підвищенні натрію можуть виникнути судоми та кома.

Підвищити ризики гіпернатріємії може зневоднення, серйозні опіки шкіри, неконтрольований цукровий діабет, захворювання нирок.

Швидкість розвитку симптомів впливатиме на тактику лікування. У легких випадках можливо обмежитися збільшеним споживанням рідини. При тяжчому перебігу пацієнтові знадобиться внутрішньовенне вливання рідини.

Які твердження стосовно вживання солі є міфами?

  1. Рекомендується повністю виключити сіль з раціону: така методика проводиться виключно за показаннями лікаря. Адже в нормі сіль виконує досить важливу функцію в організмі, а саме бере участь в підтримці осмотичного тиску та регуляції водно-сольового обміну. Рекомендується здоровій людині вживати до 6 г солі на добу, це разом з їжею яку ми отримуємо щодня.

  2. Зниження ваги при відмові від солі: у цьому випадку потрібно акцентувати, що при відмові від продукту жир не розщеплюється, а от позбутися зайвої рідини можливо. Однак знову ж таки потрібно дотримуватися балансу, аби не спричинити дефіцит речовини в організмі. Тому аби позбутися наявних набряків, достатнім буде на короткий період перестати солити їду. Так це дозволить не тільки позбутися набряків, а й скоригувати об’єм вживаної солі в раціоні та очистити смакові рецептори

  3. Без обмежень можна вживати морську сіль: відмінністю морської солі від звичайної є високий вміст йоду. Тому, окрім того, що необмежена кількість є не тільки небезпечною, а й потребує обережності особливо для осіб, які мають в анамнезі захворювання щитоподібної залози.

  4. Натрій не впливає на загальний стан організму: а от і ні, оскільки наш організм є злагодженим механізмом і усі мікро- та мікроелементи є життєво необхідними. І натрій не є виключенням.

  5. Натрій знижує холестерин: тут все навпаки. Раціон з низьким вмістом солі призводить до зростання «поганого» холестерину, а також серцевої недостатності. Тому як зазначалося вище у всьому необхідний баланс.

  6. Велика кількість води компенсує надлишок солі: на молекулярному рівні розпадаючись в організмі натрій пов'язує молекули води. Типовою ситуацією є випадок коли після солоної їди нам хочеться пити. Але це не означає, що вода допоможе "розчинити" хлорид натрію. Варто враховувати, що організм відновлює баланс електролітів близько тижня.

Загалом усе базується на балансі, рідини та натрію в організмі в тому числі. Тому не варто піддавати свій організм експериментам та базуватися на думці НЕ спеціалістів у медичній сфері. При виникненні питань стосовно обмеження чи додавання в раціон натрію проконсультуйтеся попередньо з лікарем, який на основі наявних захворювань та результатів обстежень і надасть необхідні рекомендації.

Створення веб-сайту медичних закладів та лікарів безкоштовно за допомогою конструктора медичних сайтів ІТМЕД:

https://itmed.org/service/

Публікація рекламних статей медицина, здоров'я та фармація на Медичному порталі:

https://itmed.org/service/article/

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали: читайте новини медицини та купуйте медтехніку за оптовими цінами!

Для публикации на сайте введите имя и email
Залишилось символів - 1000

Коментарі

Ваш комментарий принят

После модерации комментарий будет опубликован

Продолжить