Остеомієліт – це патологічний стан, що являє собою кісткову інфекцію. Захворювання виникає внаслідок потрапляння патогенного збудника, будь-то бактерії або грибка безпосередньо в кістку. Так інфекція зазвичай починається на шкірі в місці рани або операції, а потім через кров поширюється на кістки.
Якщо у дорослих інфекція може розташовувати у хребті, стопах чи стегні, то у дітей ураження зазнають довгі кістки верхніх та нижніх кінцівок.
Типовим лікуванням є антибіотики, але іноді потрібне хірургічне втручання.
Розрізняють декілька видів остеомієліту. Найпоширенішим типом є гострий остеомієліт, що характеризується розвитком інфекції кісток після того, як інфекція поширюється на кістки. Вертебральний остеомієліт вражає хребці у хребті.
Кісткова інфекція, яка не була повністю пролікована може переходити у хронічну форму та рецидивувати через місяці або роки.
Основні причини
Розвиток інфекційного процесу полягає в потраплянні збудника через кров. Так інфекція може початися в одній частині тіла і поширитися на кістки через кровотік.
Патогенний мікроорганізм може проникнути у кров внаслідок травми, глибокого порізу або рану. На жаль ймовірні випадки зараження у місці хірургічного втручання, наприклад при відновленні перелому кістки або заміні суглоба.
Підвищені ризики з розвитку остеомієліту мають особи з наявністю в анамнезі цукрового діабету, захворювання периферичних артерій, серповидноклітинної анемії, перенесення травми та наявністю шкідливих звичок (куріння). Тобто це захворювання, що послаблюють імунну систему.
Характерні ознаки
Набряк ураженої ділянки.
Лихоманка та озноб.
Сильні больові відчуття в спині при остеомієліті хребців, особливо вночі.
Гіперемія та відчуття жару або тепла на шкірі.
Загальна слабкість.
Обмежені рухи ураженої кінцівки.
Зауважимо, що найчастіше перші прояви захворювання спостерігаються у місці інфікування. Також симптоми остеомієліту можуть відрізнятися залежно від його типу та які з кісток інфіковані.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбуватиметься на основі фізикального огляду пацієнта, даних анамнезу та ряду діагностичних тестів. Вони включатимуть лабораторні дослідження крові, мазки з горла та посів сечі, що дасть можливість визначити тип інфекції. Іншим можливим тестом є сканування кісток. Якщо цей метод не є достатньо інформативним, пацієнтові може знадобитися МРТ. У деяких випадках можлива біопсія кісткового мозку.
Тактика лікування охоплює декілька методів усунення інфекції. Насамперед пацієнт отримуватиме антибактеріальну або протигрибкову терапії та за необхідністю - оперативне втручання. Операція полягатиме у видаленні інфікованої кістки та змертвілої тканини. Хірургія остеомієліту запобігає подальшому поширенню інфекції або погіршенню стану настільки, що ампутація залишається єдиним варіантом.
Якщо вогнищем інфекції є протез, лікар може видалити його та замінити на новий.
Аспірацію голкою медичний працівник може використовувати для дренажу гною або рідини з будь-яких абсцесів, що виникають.
Зменшити ризики розвитку остеомієліту можливо правильно реагуючи на будь-які порізи чи рани. Пошкодження тканин потребує негайного оброблення. У випадку коли процес загоєння сповільнений необхідно звернутися за консультацією до лікаря. Відповідно потрібно вживати запобіжних заходів, щоб уникнути порізів, подряпин чи укусів тварин, через які мікроби легко потрапляють у тіло.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали: читайте новини медицини та купуйте медтехніку за оптовими цінами!
-
ЛікарняУкраїна, Острог
-
ЛікарняУкраїна, Київ
-
Медичний центрУкраїна, Київ
-
Консультативно-діагностичний центрУкраїна, Кропивницький
-
ЛікарняУкраїна, Бохоники
Коментарі