Управление сайтом

Опция "управление сайтом" в разработке. Скоро будет доступна

Вхід

Для входу в особистий кабінет введіть email і пароль, який Ви використовували при реєстрації.

Забули пароль?
ЩЕ НЕ ЗАРЕЄСТРОВАНІ?

Створіть особистий кабінет, робіть покупки і керуйте сайтом.

Реєстрація

Вхід через акаунт соціальної мережі

РЕЄСТРАЦІЯ

Створіть особистий кабінет, робіть покупки і керуйте сайтом.

або пройдіть реєстрацію через соцмережу

Напомнить пароль
Избранное

· Правець. Коли легка травма може стати фатальною

Правець. Коли легка травма може стати фатальною

08 Червня 2021
581
Иванна Довженко
08 Червня 2021
581
Иванна Довженко

Якщо взимку в травмпунктах приймають пацієнтів в основному з вивихами та розтягненнями, то влітку частіше зустрічаються відкриті травми. У поході або на дачі порізатися, подряпатися або наступити на щось гостре простіше простого. Серед інфекцій, які можна підхопити таким способом, мабуть, найнебезпечніша - правець.

В "Записках лікаря" письменник В.В. Вересаєв розповів про городника, який, працюючи босоніж, увігнав скалку у великий палець ноги. "Весь облитий потом, з губами, перекошеними від божевільної болю, він лежав на спині, повертаючи очима; при найменшому шумі ... хворий починав повільно вигинатися: потилицю його зводило, щелепи судомно впивалися одна в іншу, так що зуби тріщали, і страшна, тривала судома спинних м'язів підводила його тіло з ліжка; від голови в різні боки розходилося по подушці мокра пляма від поту". Картина відверто жахлива. Що ж про це захворювання знає сучасна медицина? 

Збудник інфекції та способи зараження

Правець - захворювання, що викликається бактерією Clostridium tetani. Під мікроскопом вона нагадує тонку паличку із закругленими кінцями, довжиною кілька тисячних міліметра. Мешкає в кишківнику травоїдних тварин і гризунів. Разом з їх фекаліями бацила потрапляє в ґрунт і, перетворюючись на спору, на довгі роки заражає її. Ось чому на правець частіше хворіють люди, які доглядають за тваринами.

Спори бактерії правця стійкі до висушування: на шматочку дерева зберігаються протягом 11 років; але при кип'ятінні швидко, через 1-3 години, гинуть. У сприятливих же умовах правцевий мікроб виділяє найсильніший - в тисячі разів перевершує ціанистий калій - токсин, який отруює нервові клітини не тільки людини, а й корів, коней, собак і кішок, навіть домашніх птахів. 

Сприйнятливість людей до правця дуже висока. В організм людини інфекція проникає при ранах, опіках, обмороженнях з зараженими збудником частинками ґрунту, гною або фекалій. Заразитися правцем можна, використовуючи забруднені медичні інструменти та інші ріжучі та колючі предмети. Природно, чим ширше пошкодження шкіри, тим вище ризик захворювання, тому правець процвітає у воєнний час. Збудників хвороби можна знайти завжди й всюди. Захворіти на правець можна через звичайного порізу або іншої побутової травми. 

Симптоми та прогнози

Інкубаційний період триває, як правило, один-два тижні. Причому, чим він коротший, тим важче перебіг хвороби. Починається правець поволі. Спочатку з'являються невизначені симптоми: скутість, головний біль, втрата апетиту, неспокій, незначне підвищення температури. Потім виникають судоми. Характерна для правця так звана "сардонічна посмішка" - спазм м'язів обличчя (рот розтягнутий, кути рота опущені), а також своєрідна поза (опістотонус), коли з-за спазму м'язів спина людини дугоподібно вигинається. Спазм цей настільки сильний, що можливі переломи кісток і розриви м'язів. Судоми, що провокуються найдрібнішими подразниками, можуть бути як короткочасними, так і постійними.

Поширення та групи ризику

Правець був і, на жаль, залишається смертельно небезпечним захворюванням. Попри надсучасну оснащеність служби реанімації, навіть в розвинених державах від цієї хвороби помирає 25 відсотків хворих. У країнах, що розвиваються приречені близько 80 відсотків. За оцінками ВООЗ, щорічно у світі реєструється 400 000 летальних випадків серед новонароджених, матері яких не мали протиправцевого щеплення.

Профілактика та лікування

Після травми, якщо вам не робили ін'єкцію анатоксину останні 5 років, важливо зробити це якомога швидше. Чи не повністю імунізованим хворим вводять протиправцевий імуноглобулін (дозування залежить від характеру рани), одночасно з уколом першої з трьох доз правцевого анатоксину. Другу і третю дозу вводять з місячним інтервалом. Ефективність вакцини становить майже 100 відсотків, тривалість дії - 10 років. 

Завдяки вакцинації небезпека захворіти на правець помітно зменшується. Особи які хворіють на тяжкі неврологічні та алергічні захворювання вакцинація правцевим анатоксином протипоказана. У таких випадках лікарі обходяться пасивною імунізацією - введенням антіправцевого імуноглобуліну.

Люди, які перехворіли на правець, повинні спостерігатися у лікаря не менше 2 років. При цьому перші 2 місяці потрібно регулярно бувати у невропатолога. Ще одна особливість правця: відсутність імунітету до нього. Перенесена безнапасно хвороба може тут же повторитися.


Для публикации на сайте введите имя и email
Залишилось символів - 1000

Коментарі

Ваш комментарий принят

После модерации комментарий будет опубликован

Продолжить