Циклотимія або циклотимічний розлад – це стан, що являє собою розлад настрою легкого ступеня, принаймні упродовж двох років. Відповідно до назви зміни настрою відбуваються циклами, досягаючи максимуму та спадів. Окрім того, ці зміни в настрої можуть відбутися швидко і в будь-який час. Між цими періодами у людини настрій зазвичай стабільний.
Досить часто циклотимію пов’язують з біполярним розладом, враховуючи схожість симптомів. Однак вони відрізняються своєю інтенсивністю. Так перепади настрою пов’язані з циклотимією не такі екстремальні як при біполярному розладі.
Циклотимія характеризується коливаннями депресивних симптомів низького рівня разом з періодами легкої манії. Однак варто зауважити, що при відсутності лікування циклотимічний розлад може збільшити ризики біполярного розладу.
За статистичними даними більшість випадків порушення виникає у підлітковому віці.
Основні причини
Достеменно невідомо, що саме викликає циклотимію. Спеціалісти пов’язують даний стан зі спадковістю. Також спровокувати порушення можуть травматичні події, наприклад важка хвороба або тривалі періоди стресу.
Характерні ознаки
В основі розвитку циклотимії покладено розвиток багатотижневої легкої депресії, слід за якою йде кількаденний епізод манії.
Відповідно до епізодів, розрізняють і прояви порушення.
Так для депресивних симптомів характерними будуть наступні стани:
-
зміна апетиту;
-
почуття безнадійності;
-
дратівливість;
-
агресія;
-
безсоння або навпаки, гіперсомнія;
-
зниження сексуального потягу;
-
коливання ваги (втрата або збільшення);
-
втома;
-
низька концентрація.
Маніакальні симптоми циклотимії можуть включати:
-
тривожність;
-
надзвичайно висока самооцінка;
-
розмова у швидкому темпі;
-
відсутність зосередженості;
-
неспокій і гіперактивність;
-
надмірний сексуальний потяг;
-
відсутність сну, однак без відчуття втоми.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу потребує дослідження симптомів. Так для того, щоб відрізнити циклотимію від звичайної примхливості, лікар насамперед повинен врахувати, що періоди стабільного настрою тривають менш ніж два місяці упродовж останніх двох років. Звісно прояви порушення впливають на повсякденне життя.
Додатково проводяться лабораторні дослідження з метою виключення інших захворювань.
На жаль, циклотимія є хронічним станом, тому лікування знадобиться пацієнтові до кінця життя. В протилежному випадку симптоми знову повертатимуться з можливим розвитком біполярного розвитку. Також загострити симптоми може вживання алкоголю та наркотичних препаратів.
Загалом лікування включатиме призначення медикаментозної терапії (протисудомні, стабілізатори настрою, антипсихотичні, антидепресанти та ін.). Також важливою частиною лікування є психотерапія, а саме когнітивна поведінкова терапія та терапія благополуччя.
Поєднання обох методів вищевказаної терапії дасть можливість досягнути ремісії.
Коли піднесений або депресивний настрій стає серйозним, це свідчить вже не про циклотимію, а біполярний розлад. Це прогресування до більш серйозних симптомів може статися, і зазвичай це коли більшість людей вперше отримують лікування.
При поміченні так званих «емоційних гойдалок» варто прислухатися до свого стану та звернутися за консультацією до спеціаліста.
Для медичних закладів та лікарів створити офіційний веб-сайт пропонуємо за допомогою конструктора медичних сайтів ІТМЕД за посиланням:
Публікація рекламних статей на Медичному порталі:
https://itmed.org/service/article/
Зателефонуйте нам або напишіть у Viber, WhatsApp, Telegram:
063 787 22 07
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали: читайте новини медицини та купуйте медтехніку за оптовими цінами!
-
Лікувально-діагностичний центрУкраїна, Кропивницький
-
ЛікарняУкраїна, Київ
-
Амбулаторія загальної практики сімейної медициниУкраїна, Дніпро́
-
Реабілітаційний центрУкраїна, Суми
-
ЛікарняУкраїна,
Коментарі