Управление сайтом

Опция "управление сайтом" в разработке. Скоро будет доступна

Вхід

Для входу в особистий кабінет введіть email і пароль, який Ви використовували при реєстрації.

Забули пароль?
ЩЕ НЕ ЗАРЕЄСТРОВАНІ?

Створіть особистий кабінет, робіть покупки і керуйте сайтом.

Реєстрація

Вхід через акаунт соціальної мережі

РЕЄСТРАЦІЯ

Створіть особистий кабінет, робіть покупки і керуйте сайтом.

або пройдіть реєстрацію через соцмережу

Напомнить пароль
Избранное

· 24 березня Всесвітній день боротьби з туберкульозом

24 березня Всесвітній день боротьби з туберкульозом

22 Березня 2021
934

24 березня

Всесвітній день боротьби з туберкульозом

«Час іде»

     Туберкульоз є однією із найбільш небезпечних хвороб серед усіх інфекційних захворювань. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку у світі на туберкульоз інфікується близько 10 мільйонів людей.

     Епідемія туберкульозу в Україні оголошена у 1995 році. Відтоді минуло 25 років, але не тільки не досягнуто епідемічного рівня захворюваності, а й за усіма епідемічними показниками ситуація значно погіршилася. Україна належить до 18 країн світу з найбільшим тягарем туберкульозу. З 53 країн Європейського регіону за захворюваністю, наша країна посідає 4-5 місце серед дорослих і 5 місце – серед дітей, причому зазначений розрахунковий показник більш ніж у 4 рази перевищує офіційний. Сьогодні, в умовах стрімкого розповсюдження смертоносного туберкульозу з широкою стійкістю до ліків, щодня 11 українців помирають від туберкульозу.

     Україна посідає друге місце у світі за поширеністю туберкульозу з широкою лікарською стійкістю і входить до десяти країн світу з найвищим показником мультирезистентного туберкульозу.

     В умовах поширення мультирезистентного туберкульозу особливу небезпеку ця хвороба становить для дітей та підлітків. Так, щороку в Україні на туберкульоз захворюють майже 1000 дітей та 10 з них помирає від цієї хвороби.

     Навіть при загальному скороченні профілактичних оглядів на туберкульоз в Україні, захворюваність дітей в останні роки не змінюється. Ще більш ускладнює протидію туберкульозу пандемія COVID-19, яка стала причиною значних перешкод у виявленні хворих на туберкульоз та їх лікування.

     У цьому році девіз Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом звучить як «Час іде», але ніхто не очікував, що час іде назад!

     Партнерство «Зупинити туберкульоз» Stop TB Partnership опублікувало нові дані за 2020 рік. В дев’яти країнах з найбільшою кількістю випадків туберкульозу різко скоротилися масштаби діагностики та лікування туберкульозу – від 16% до 41% (в середньому 23%). На ці країни припадає 60% тягаря туберкульозу. Україна – в цьому списку. Падіння привело до того, що загальна кількість людей, яким був поставлений діагноз туберкульоз і які отримали лікування в цих країнах, досягло рівня 2008 року – тобто, як 12 років тому.

     Невеликий екскурс в показники у світі, країні, області та в нашому місті:

1.     Захворюваність на активний туберкульоз.

місто Сміла 24 особи (36,3 на 100 тис. населення) у 2020 році.

33 особи (49,1 на 100 тис. населення) у 2019 році. -28,3%.

Черкаська область.

384 особи (32,3 на 100 тис. населення) у 2020 році.

542 особи (45,1 на 100 тис. населення) у 2019 році. -28,4%

Україна.

14 298 осіб (34,3 на 100 тис. населення) у 2020 році.

20 643 особи (49,2 на 100 тис. населення) у 2019 році. -30,3.

Висновок: недовиявлення пацієнтів з активним туберкульозом по місту, по Черкаській області та в Україні в цілому, в середньому складає 30% у 2020 році, що пов’язано з епідемією COVID-19.

2.       Смертність від туберкульозу

місто Сміла склала у 2020 році – 1 особа (1,5 на 100 тис. населення).

У 2019 році 2 особи (2,9 на 100 тис. населення), що корелює з показниками по області та країні в цілому.

3.     Питома вага бактеріовиділювачів серед вперше виявлених хворих.

місто Сміла у 2020 році – 11 (64,0%), 2019 рік – 18 (58,1%).

Висновок: перевищення нормативного показника (50%) свідчить про недовиявлення хворих на туберкульоз по місту у зв’язку з епідемією      COVID-19. Потребує покращення роботи по виявленню хворих на туберкульоз шляхом профілактичних оглядів населення з метою раннього виявлення хворих на рівні первинної ланки.

     Згідно з новими вимогами, хворими на туберкульоз буде займатися первинна ланка медицини, очолена сімейним лікарем з освітою дорослого та дитячого фтизіатра. У нашому місті для цього створені всі передумови.

     Заведено вважати, що туберкульоз – це хвороба легенів, але насправді туберкульозом можуть вражатися практично всі органи людини. Це інфекційне захворювання, яке викликається мікобактерією туберкульозу.

     Інфікування туберкульозом – це не те саме, що захворювання на туберкульоз. Носіями інфекції є більшість людей. Але тільки за умови - зниження імунітету через різні захворювання, погане харчування, зловживання алкоголем або наркотичними речовинами в поєднанні з тісним контактом з хворим, який викашлює палички – виникає захворювання.

     Для діагностики туберкульозу проводять аналіз мокротиння та рентгенологічне обстеження легенів.

     До симптомів туберкульозу належать кашель, що триває 2 тижні та більше; підвищена температура тіла протягом 7 днів і більше; задишка; втрата апетиту та постійне відчуття втоми; безпричинна втрата ваги; підвищене потовиділення, особливо вночі; домішки крові в мокроті при кашлі (кровохаркання); болі в грудній клітці.

     У разі наявності цих симптомів слід якомога швидше проконсультуватися у сімейного лікаря, лікаря-терапевта, які спрямують пацієнта з відповідними скаргами на огляд та обстеження до лікаря-фтизіатра, відповідального у первинній ланці за виявлення та лікування туберкульозу.

     Не намагайтеся займатися самолікуванням, воно не буде ефективним. Не втрачайте дорогоцінний час. Чим швидше почнеться лікування, тим більш ефективним воно буде. Потурбуйтеся про себе та своїх близьких.

     Туберкульоз зараз добре лікується – за умови раннього виявлення хвороби. У таких випадках можливе повне одужання. Профілактика туберкульозу базується на комплексі різних заходів, що спрямовані запобігати захворюванню. До них в першу чергу відносяться своєчасне виявлення та лікування хворих.

     Основними методами профілактики туберкульозу у дітей є вакцинація малюків у пологовому будинку вакциною БЦЖ та щорічне проведення туберкулінодіагностики, проведення якої дає можливість виявити інфікування та запобігати розвиткові захворювання.

Профілактика туберкульозу.

Як можна запобігти захворюванню?

1.     Турбуватися про своє здоров’я – правильно харчуватися, займатися фізкультурою, спортом, загартуванням, дотримуватися особистої гігієни, бувати на свіжому повітрі. Своєчасно звертатися до лікарів у разі будь-якого захворювання.

2.     Категорично уникати шкідливих звичок – куріння, вживання наркотиків, алкоголю.

3.     Щорічно обстежуватись на туберкульоз – флюорографічне дослідження органів грудної порожнини у дорослих та підлітків.

4.     Новонародженим дітям – проведення щеплення проти туберкульозу – вакциною БЦЖ при відсутності протипоказів.

5.     Дітям 4-14 років – щорічне проведення туберкулінодіагностики (проба Манту) та при збільшеній реакції – консультація у дитячого фтизіатра.

Той, хто добре поінформований – той достатньо захищений.

Туберкульоз – виліковний.

Лікування в Україні – безплатне.

Головне – довіра до лікаря та своєчасне приймання ліків.

Ваше здоров’я – у ваших руках.

 

Міський позаштатний фтизіатр,

завідувач протитуберкульозного відділення

КНП «Смілянська міська поліклініка» СМР                        Капличенко Г.Б.

Даний матеріал публікується на умовах реклами. Відповідальність за достовірність змісту несуть автори матеріалів.

Матеріал надано:

Для публикации на сайте введите имя и email
Залишилось символів - 1000

Коментарі