4 лютого- Всесвітній день боротьби проти раку
Рак – це велика група онкологічних захворювань, для яких характерний швидкий та неконтрольований ріст клітин, викликаний мутаціями та змінами в ДНК, що утворюють пухлину (у здоровому організмі потужні генетичні механізми регулюють поділ клітин та їхню загибель).
За даними ВООЗ: існує більше 100 видів раку і хвороба може розвиватися в будь-якій частині тіла. Від раку щорічно вмирають мільйони людей.
Статистика свідчить про те, що за останніх 100 років за рівнем захворюваності та смертності у світі онкопатологія змістилась з десятого місця на друге, поступаючись лише хворобам серцево-судинної системи.
В Україні ця проблема надзвичайно актуальна: в середньому щогодини від раку помирає 10 людей, а кожен 50-й українець страждає від онкозахворювання. Ризик захворіти на рак протягом життя в нашій країні має кожен 3-4-й чоловік і кожна 5-6-та жінка.
Всесвітній день боротьби проти раку проголошений «Міжнародним союзом боротьби з онкологічними захворюваннями» - відзначається щорічно 4 лютого.
Мета цього дня в усьому світі - це підвищення обізнаності людей про рак як один із найстрашніших і згубних захворювань нашої сучасної цивілізації. Загострюючи увагу до запобігання, виявлення та лікування цього захворювання, можна домогтися гарних результатів, а в деяких випадках і повного одужання.
Факторів, які викликають рак, є декілька. Тобто причина хвороби – поліетіологічна (багатоскладова). Рак не виникає на "здоровому" місці, йому завжди передує фонове захворювання.
До основних факторів, які впливають на виникнення раку, належать
–неправильне харчування;
– надмірна вага, малорухомий спосіб життя;
– паління, зловживання алкоголем та наркотичними речовинами;
– іонізуюче випромінювання, сонячна радіація, промислові викиди, професійні шкідливості;
– спадковість;
– віруси;
– ослаблення імунітету.
Прояви онкології різноманітні й багатопланові через широку варіабельність пухлин, особливості організму людини, стадію і локалізацію захворювання. Тому онкологи ретельно вивчають усі симптоми, що сприяють вчасній діагностиці та ефективній методиці лікування.
До загальних (неспецифічних) ознак онкології зараховують низку симптомів, які наявні в інших видах захворювань. На появу і розвиток пухлини можуть вказувати:
- загальне погіршення стану;
- зниження імунітету;
- анемія;
- зміна стану шкіри;
- підвищене потовиділення;
- різка втрата ваги;
- зміни в роботі травного тракту.
Що робити, якщо виникли підозри на захворювання?
У разі наявності перших симптомів раку необхідно терміново звернутися до сімейного лікаря чи онколога. Регулярні профілактичні огляди дозволяють розпізнати захворювання на ранніх стадіях. Насамперед потрібно зробити мамографію і флюорографію. У разі виявлення ознак захворювання шлунково-кишкового тракту лікар призначить кольпоскопію, фіброгастроскопію.
Після появи шкірних новоутворень не відкладайте візит до дерматолога, маткових кровотечах – до гінеколога, болю в шлунку – до гастроентеролога, осиплості голосу – до ЛОРа. У разі необхідності лікар випише направлення в онкологічну клініку для поглибленого обстеження.
Профілактика раку є найбільш ефективним методом боротьби з раком, вона призводить до збільшення тривалості і якості життя.
Способи знизити ризик розвитку раку:
- Не паліть. Не вживайте ніяких видів тютюнової продукції.
- Зробіть свій будинок вільним від тютюнового диму. Сприяйте створенню бездимного середовища на своєму робочому місці.
- Підтримуйте нормальну вагу тіла.
- Будьте фізично активними у повсякденному житті. Обмежте кількість часу, який ви проводите сидячи.
- Дотримуйтесь здорового раціону харчування:
- Вживайте в їжу велику кількість цільних злаків, бобових, овочів і фруктів.
- Обмежте вживання висококалорійних продуктів (з високим вмістом цукру або жиру) і уникайте вживання підсолоджених напоїв.
- Уникайте вживання в їжу м’ясної продукції, підданої технологічній обробці і продуктів з високим вмістом солі.
- Якщо ви вживаєте алкогольні напої, обмежте їх споживання. Повна відмова від вживання алкоголю може запобігти розвитку раку.
- Уникайте надмірного впливу сонячних променів, особливо на дітей. Використовуйте засоби захисту від сонячних променів. Не користуйтеся соляріями.
- На робочому місці захищайте себе від впливу речовин, які викликають рак, дотримуючись правил з охорони та гігієни праці.
- Для жінок:
- Якщо у вас є така можливість, годуйте свою дитину грудним молоком. Грудне вигодовування знижує ризик розвитку раку у матері.
- Обмежте використання гормональної терапії, що підвищує ризик розвитку деяких видів раку.
10.Подбайте про те, щоб ваші діти пройшли вакцинацію проти:
- Гепатиту В (для новонароджених)
- Вірусу папіломи людини (для дівчаток)
11.Скористайтеся послугами організованих програм скринінгу на рак:
- Рак прямої кишки (чоловіки та жінки в оглядових кабінетах поліклінік)
- Рак грудей (жінки)
- Рак шийки матки (жінки)
Таким чином, якщо вести здоровий спосіб життя і грамотно проводити профілактику раку, ризик захворіти можна значно знизити, а лікування, яке було почате на ранніх стадіях захворювання, дає хороші результати і збільшує Ваші шанси на довголіття.
Рак — це не вирок. Це хвороба, з якою можна і необхідно боротись, яку можна і необхідно перемагати!
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали: читайте новини медицини та купуйте медтехніку за оптовими цінами!