(Матеріал підготовлений за сприянням доктора медичних наук, професора Мамеда Мансуровича Багірова, наукового керівника відділення бронхології та ендоскопії, ведучого спеціаліста з пластичних оперативних втручань на стравоході, трахеї та бронхах та лауреата Державної премії України, Заслуженого діяча науки і техніки, члена Європейської респіраторної спільноти (ERS), Європейської асоціації кардіоторакальних хірургів (EACTS), Європейської асоціації торакальних хірургів (ESTS) та Американської асоціації торакальних хірургів (AATS)
Однією із найскладніших проблем сучасної торакальної хірургії являється окремий напрямок реконструктивно- відновних оперативних втручань на трахеї, ціллю яких є відновлення прохідності верхніх дихальних шляхів.
До хірургічних патологій трахеї відносяться: пухлини трахеї різного генезу ( зло – та доброякісні), рубцеві стенози трахеї, компресій (вторинні) стенози, травми трахеї.
Враховуючи особливості перебігу обтуруючих захворювань трахеї одними із основних клінічних ознак являється кашель та задуха, які з часом прогресують. Така клінічна картина пов’язана з зменшенням просвіту дихальних шляхів на фоні подальшого розвитку основної патології. При доброякісних та злоякісних пухлинах трахеї первинно може бути присутній тільки кашель, який буде посилюватися при зміні положення тіла. Пацієнту будуть лікувати хронічний бронхіт, пневмонію або бронхіальну астму. Але відсутність результату при довготривалому лікуванні наштовхне лікаря на думку про необхідність консультації пацієнта у торакального хірурга або бронхолога.
В умовах війни прогресивно збільшується кількість пацієнтів з рубцевими стенозами трахеї. Це пов’язано з особливостями надання медичної допомоги на етапах евакуації з лінії бойових дій при отриманні поранення та в умовах військових шпиталів. Не завжди є можливість встановлення ділятаційної трахеостоми , тривале перебування на штучній вентиляції легень, травматичне пошкодження трахеї при пораненні – всі ці фактори призводять до розвитку рубцевих змін трахеї з подальшим порушенням самостійного дихання та необхідності відновлення прохідності дихальних шляхів в умовах спеціалізованих відділень.
В чому полягає особливість реконструктивно - відновних оперативних втручань на трахеї – це наявність в структурі лікарні або спеціалізованого торакального відділення хірургічної та бронхологічної служби з досвідом роботи з такою групою хворих. Це пацієнти досить складні в курації на протязі довгого терміну часу в умовах стаціонару. І робота ендоскопістів - бронхологів полягає в динамічному спостереженню за станом трахеї в периопераційний та післяопераційний періоди. В разі необхідності, відновлення прохідності дихальних шляхів можливо і за допомогою бронхологічної служби з подальшим вибором стратегії надання допомоги в кожній конкретній ситуації.
Від чого залежить позитивний результат реконструктивно - відновних оперативних втручаннь при обтуруючих захворюваннях трахеї. Це своєчасна діагностика основного захворювання на етапі первинної ланки медичної допомоги. Вона включає в себе роботу лікаря сімейної медицини та пульмонолога, з подальшим обстеженням в спеціалізованому відділенні бронхології. Одним з обов’язкових досліджень для уточнення діагнозу являється проведення КТ органів грудної порожнини. Наступним кроком після встановлення діагнозу є вирішення питання про необхідність оперативного втручання в умовах спеціалізованої клініки, яка має в своєму складі торакальних хірургів, лікарів – бронхологів та лікарів – анестезіологів з досвідом лікування пацієнтів з захворюваннями органів дихальної системи.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали: читайте новини медицини та купуйте медтехніку за оптовими цінами!