Управление сайтом

Опция "управление сайтом" в разработке. Скоро будет доступна

Вхід

Для входу в особистий кабінет введіть email і пароль, який Ви використовували при реєстрації.

Забули пароль?
ЩЕ НЕ ЗАРЕЄСТРОВАНІ?

Створіть особистий кабінет, робіть покупки і керуйте сайтом.

Реєстрація

Вхід через акаунт соціальної мережі

РЕЄСТРАЦІЯ

Створіть особистий кабінет, робіть покупки і керуйте сайтом.

або пройдіть реєстрацію через соцмережу

Напомнить пароль
Избранное

Артроз і артрит - яка різниця

03 Червня 2021
281

        Артрит і артроз – дуже подібні захворювання. Обидва визначення пов’язані з кістками, м’язами та зв’язками. Також вони мають багато спільних проявів, в т.ч. обмеження рухів у суглобах і біль. Але різниця між ними є, і доволі значна.


        Артрит, або запалення суглобу – це загальний термін, який характеризує запальний процес у суглобі. Часом, запалення може поширюватися на шкіру, м’язи та інші тканини.

        Артроз -  теж є видом  запального захворювання  суглобів,  який зустрічається найчастіше. Характеризується відмиранням суглобового хряща та інших структур суглобу.

        З часом у процес включаються усі структури, які оточують суглоб, включаючи зв’язки та м’язи. Але йдеться безпосередньо про сам суглоб. Ця дегенерація чи відмирання може відбуватися у будь-якому суглобі, але найчастіше стосується найзавантаженіших  – колінних, кульшових, рідше - плечового та ліктьового.

       Дегенерація суглобового хряща призводить до його витончення, він стає менш пружним і еластичним, усі вібрації та удари не гасяться і передаються на кістку, з’являється біль. Посилення болю може також бути внаслідок розростань остеофітів – поступово з’являються утвори, які звапнюються і перетворюються на кісткові структури, які починають подразнювати навколишні тканини механічно.

Які обстеження необхідно зробити?

        Первинно – обов’язковим має бути огляд ортопеда-травматолога, який включає безпосередньо огляд пацієнта, вимірювання об’єму рухів у суглобах, візуальну оцінку, збір інформації про захворювання.

         Наступним кроком є лабораторні обстеження: Загальний аналіз крові, ревмопроби, аналіз на сечову кислоту та інші показники, призначені лікарем для встановлення максимально точного діагнозу.

         З візуальних методів оцінки стану суглобів, використовуються рентгенографія суглобу,  та ультразвукова діагностика (УЗД) суглобів навколишніх м’яких тканин. У деяких випадках – використовується також магнітно-резонансна томографія (МРТ), яка дає максимальну кількість інформації про суглоб та навколишні тканини.

        Якщо з’являється біль у суглобі, ми автоматично намагаємося обмежити рухи у суглобі, щоб зменшити його болючість. Тут і з’являється замкнене коло, оскільки зменшення рухів у суглобі призводить до погіршення вироблення суглобової рідини, яка, своєю чергою, живить хрящ. Зменшення рухів у суглобі призводить до витончення суглобового хряща, а ми продовжуємо ще більше обмежувати свої рухи… тому рух – необхідна умова для нормального стану суглобів!

Як харчуватись при артрозі

        Крім того, не можна оминути ще одне важливе питання – харчування. Раціон має бути різноманітним, але все ж таки є певні обмеження. В першу чергу, мусимо зменшити ризик появи надлишкової ваги, оскільки це призводить до непотрібного навантаження на суглоби та додаткової травматизації хрящів.  Корекція дієти не вилікує артрозу, але може істотно полегшити життя і зняти дискомфорт. Пацієнти з дегенеративно-дистрофічними змінами у суглобах повинні уникати таких продуктів, або обмежити їх вживання:
- червоне м’ясо;

- білок, яйця,

- кава, алкоголь,

- фастфуд і напівфабрикати.

Продукт

Рекомендовано

Обмежити

Напої

 - вода,

 - імбірний, зелений, білий чай без цукру;

- несолодкі напої, компоти

 - солодкі та газовані напої,
- алкоголь

Фрукти

 будь-які, чим темніші - тим краще   (більше протизапальних речовин, ніж  флавоноїдів).

- сухофрукти


Овочі

 -зелень,
 -будь-яка капуста (броколі,   брюсельська,

 цвітна);
 - буряк,
 - цибуля,
 - морква.

 -сильно оброблені овочі

Горіхи 

 -мигдаль, грецькі, фундук, кешью, інші;

 - насіння гарбузові та соняшника,

 -арахіс,
 -солоні горішки

Жири

 -оливкова, лльяна, ріпакова олія, олія з волоськіх горіхів.

 -пальмова, соняшникова,
 - кукурудзяна олія,

 - масло,
 - тваринні жири.

Зернові

 -зернові пластівці,
 -рис,
 -гречка,
 -ячмінна каша,
 -висівки

 - родукти з пшоничного борошна,  біле печиво.

М’ясо

 птиця

 червоне

Риба, морепродукти

 будь-які морепродукти, бажано  свіжі, без консервації

 морепродукти в паніровці


Які медикаменти застосовувати при артриті чи артрозі

Медикаменти, які допоможуть зменшити біль.

В першу чергу, це нестероїдні протизапальні препарати (НСПЗП)- зменшують запалення та біль. 

Пам’ятайте про можливі наслідки самостійного прийому анальгетиків та протизапальних препаратів – гастрит, виразка, навіть шлунково-кишкова кровотеча!

Препарати, які сповільнюють артрози.

Глюкозамін – речовина, яка є одним з компонентів хрящової тканини, завдяки глюкозаміну виробляється синовіальна рідина (суглобове мастило), про яку йшла мова вище. Разом з тим, вміст глюкозаміну у раціоні є низьким. Найбільше міститься у морепродуктах. Часто є одним зі складових "БАДів", але рекомендуємо вживати аптечні препарати.

Хондроїтин – це насамперед, головний складовий елемент хрящової тканини, який відповідає за його еластичність. Помічено, що найкращий ефект є при поєднанні Хондроїтину з Глюкозаміном.

Гіалуронова кислота – препарат, який застосовується лише для внутрішньосуглобового введення. Покращує еластичність хряща, зменшує запалення у суглобі.  Курс лікування – в середньому 2 рази на рік.

Це лише незначна частина інформації про цю захворювання, яка допоможе зрозуміти причини та способи лікування артрозів.
У випадку захворювання чи за додатковою консультацією пропонуємо звернутись в  «Центр первинної медико-санітарної медицини» до свого сімейного лікаря для встановлення діагнозу, призначення лікування та, в разі необхідності, отримання направлення до спеціалістів вторинного рівня надання медичної допомоги.

В жодному разі не потрібно зволікати. Втрачений час – це втрачений шанс.  

Бажаємо всім міцного здоров’я!


Даний матеріал публікується на умовах реклами. Відповідальність за достовірність змісту несуть автори матеріалів.

Матеріал надано:

Для публикации на сайте введите имя и email
Залишилось символів - 1000

Коментарі