Домашнє насильство
Домашнє насильство - це проблема, з якою може зіткнутись кожна людина, незалежно від ґендеру, віку та сексуальної орієнтації. Коли дім перестає бути для людини безпечним місцем, це, безперечно, негативно впливає на її фізичний та психічний стан, і, відповідно, з часом цей вплив поширюється на всі сфери її життя.
Формулювання поняття «домашнє насильство» чітко визначається в статті 126-1 КК України як умисне систематичне вчинення різних форм насильства (фізичного, економічного, психологічного) щодо дружини/чоловіка чи осіб, які перебувають на стадії розлучення. Склад злочину – психологічні або фізичні страждання, втрата працездатності, емоційна залежність та ін.
Таким чином, по-перше, домашнє насильство може проявлятися у формах фізичного, психологічного, сексуального або економічного насильства у подружжі, стосунках інтимних партнерів або між батьками та дітьми. Зазвичай у реальному житті усі згадані вище форми насильства або дві з них застосовуються до потерпілої особи одночасно.
По-друге, ключовою ознакою є систематичність вчинення такого насильства. Відповідно до міжнародної та національної судової практики, домашнє насильство вважається наявним з моменту вчинення агресором втретє хоча б однієї із форм (вони можуть бути як і різними, так і однаковими), і в результаті його завдання потерпіла особа зазнала хоча б один із вказаних в законі наслідків.
Наслідками домашнього насильства є порушення нормального фізичного та ментального стану особи, її психічної недоторканості та функціонування її життя в цілому. У практиці Європейського суду з прав людини зазвичай беруться до уваги обставини, що завдають моральної шкоди, зокрема: незручності, викликані негативним впливом на здоров’я; стурбованість і тривога через те, що ситуація триває довго; психічне напруження тощо.
Відповідно до чинного законодавства особи, які вчинили домашнє насильство, несуть кримінальну, адміністративну чи цивільно-правову відповідальність. Так, адміністративна відповідальність за вчинення домашнього насильства передбачена статтею 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Дії кримінального характеру, пов’язані з домашнім насильством, можуть бути кваліфіковані за однією із статей Кримінального кодексу України. Це може бути, зокрема, нанесення тілесних ушкоджень різного ступеню тяжкості (статті 121, 122, 123, 125), погроза вбивством (стаття 129), зґвалтування (стаття 152) тощо.
Матеріал наданий:
- Діагностика
- Лікування
- Реабілітація
- Експертиза
- Донорство
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали: читайте новини медицини та купуйте медтехніку за оптовими цінами!
-
ЛікарняУкраїна, м. Київ
-
Консультативно-діагностичний центрУкраїна, м. Буча
-
Центр первинної медико-санітарної допомогиУкраїна, м. Богуслав
-
Амбулаторія загальної практики сімейної медициниУкраїна, c. Комиші
-
Центр первинної медико-санітарної допомогиУкраїна, м. Новомиргород