Управление сайтом

Опция "управление сайтом" в разработке. Скоро будет доступна

Вхід

Для входу в особистий кабінет введіть email і пароль, який Ви використовували при реєстрації.

Забули пароль?
ЩЕ НЕ ЗАРЕЄСТРОВАНІ?

Створіть особистий кабінет, робіть покупки і керуйте сайтом.

Реєстрація

Вхід через акаунт соціальної мережі

РЕЄСТРАЦІЯ

Створіть особистий кабінет, робіть покупки і керуйте сайтом.

або пройдіть реєстрацію через соцмережу

Напомнить пароль
Избранное

· Ефективність вакцин проти COVID‑19: відповідаємо на вісім запитань

Ефективність вакцин проти COVID‑19: відповідаємо на вісім запитань

23 Листопада 2021
187
23 Листопада 2021

ПАЦІЄНТИ ЗРОБЛЯТЬ ЩЕПЛЕННЯ, БО ЗНАТИМУТЬ

 1. Навіщо вакцинуватися проти коронавірусної інфекції
 2. Чи гарантує вакцинація повний захист особи від COVID-19
 3. Як довго в організмі людини зберігаються противірусні антитіла
 4. Чи потрібно робити екстрене щеплення в разі контакту з хворим

В Україні вийшов збірник відповідей на найпоширеніші запитання про вакцинацію проти COVID-19 для медичних працівників та широкого загалу. Видання підготували представники ГО «Батьки за вакцинацію» за підтримки Центру громадського здоров’я МОЗ та міжнародних партнерів.

Збірник «100+ відповідей на запитання про вакцинацію проти COVID-19» складається з 10 розділів, що містять інформацію про те, як:

 • працюють різні типи вакцин;
 • визначити ефективність вакцин і перевірити їх безпечність;
 • робити щеплення людям з серйозними захворюваннями (наприклад, з онкохворобами);
 • поводити себе після вакцинації тощо.

Паперові екземпляри збірника отримають лікарі й медичні сестри в усіх регіонах України. Але щоб не гаяти часу дарма, у цьому та наступному номерах ми вже розпочнемо знайомити вас з необхідною інформацією щодо вакцинації проти COVID-19.

 1. Що таке «ефективність» вакцин?

Ефективність вакцин вимірюють за двох різних ситуацій і позначають різними термінами.

Перша ситуація: є група людей, що отримали щеплення, і ті, хто його не отримав (контрольна група). У такому разі ефективністю вакцини (англ. — vaccine efficacy) є те, наскільки вакцинована група менше хворітиме за контрольну.

Друга ситуація: країна розпочала використовувати вакцину для щеплення людей. Чи змінюється відсоток людей, що хворіють зараз, порівняно з тим, як вони хворіли до початку кампанії? Якщо так, то це і є епідеміологічна ефективність вакцини (англ. — effectiveness). Її визначають за «польових умов», тобто поза клінічними дослідженнями.

Епідефективність — це динамічний показник, що залежить від рівня охоплення щепленнями, відповідності вакцини тому штаму, що циркулює в країні чи регіоні, дотримання належних умов зберігання та введення вакцин тощо

 1. Як визначити ефективність вакцини (vaccine efficacy)?

Ефективність вакцин науковці визначають на ІІІ стадії клінічних досліджень. Для цього вони використовують співвідношення кількості хворих на COVID-19 в групі вакцинованих осіб та в групі порівняння — контрольній групі. Часто для того, щоб отримати достовірні результати, учасникам в групі порівняння вводять плацебо (наприклад, розчин для ін’єкцій). При цьому учасники можуть і не знати, в якій вони групі. Потім в обох групах порівнюють кількість хворих.

Коли говоримо про ефективність конкретної вакцини проти COVID-19, то маємо на увазі не те, наскільки вона викликає імунну відповідь (імуногенність), а те, наскільки вакциновані люди рідше хворіють за невакцинованих

 1. Чому потрібно пройти вакцинацію проти COVID-19?

Спалахи, епідемії чи пандемії згасають, коли стає неможливо передати збудника інфекції через обрубані шляхи передачі чи коли більше не залишилося сприйнятливих осіб.

Інфекція не може передаватися і має зійти нанівець, якщо люди між собою не контактують, бо перебувають вдома, носять маски, дотримують фізичну дистанцію. Однак минулорічний досвід свідчить, що люди не виконують необхідних запобіжних заходів та правил.

Тому вакцинація — дієвий спосіб зупинити поширення хвороби. Саме так свого часу медичним працівникам вдалося викорінити натуральну віспу та майже повністю позбутися збудника поліомієліту.

Сприйнятливі люди «вичерпуються», коли всі або перехворіли і здобули стійкий імунітет проти хвороби, або коли всіх вакцинували, і вони відтоді також мають імунітет. Перехворіти всім — невдалий варіант. Адже переживуть хворобу не всі, і жодна медична система не витримає геометричної прогресії поширення захворюваності

 1. Як довго діє захист від COVID-19 після вакцинації?

Нині медичні працівники та науковці ще не мають змоги дати відповідь на це запитання. У клінічних дослідженнях вони продовжуватимуть спостерігати за вакцинованими людьми протягом щонайменше кількох років, щоб зібрати більше інформації про тривалість захисту.

Наразі є дані, що противірусні антитіла зберігаються в організмі людини принаймні три, а частіше — вісім місяців. Зробити відповідні вимірювання щодо інших ланок імунної системи важче.

 1. Навіщо вакцинуватися проти COVID-19, якщо в більшості людей хвороба має легкий перебіг?

Насправді є категорії людей, які важко переносять COVID-19 та навіть помирають. Передусім, це особи похилого віку, люди з цукровим діабетом, ожирінням, імуносупресією, раком чи гіпертензією. Нині вакцина проти COVID-19 забезпечує таким особам найкращий захист від хвороби та її можливих наслідків. Крім цього, схильність мати тяжкий перебіг цієї хвороби значною мірою залежить від генетичних особливостей людини. Ми не знаємо, як перенесемо хворобу, поки не захворіємо.

Нагадуємо: COVID-19 значно важчий за грип навіть попри те, що останній теж може бути смертельною чи важкою хворобою, особливо для маленьких дітей та людей з хворобами серцево-судинної системи. Легкий перебіг COVID-19 означає, що людина не потребувала госпіталізації, штучної вентиляції легенів, не розвинула «цитокіновий шторм». За такого стану особа може відчувати постійний біль у м’язах, кістках, голові, постійно хотіти спати та бути нездатною до розумової чи фізичної праці

Лише після того як щонайменше у близько 70% населення сформується імунітет, темпи поширення вірусу SARS-CoV-2 знизяться до такої міри, що пандемія мине.

 1. Який імунітет триває довше — набутий після хвороби COVID‑19 чи здобутий внаслідок вакцинації?

Нині немає достатньої кількості інформації, щоб відповісти на це запитання. Натомість відомі повторні випадки COVID-19 у одних і тих самих осіб.

Імунітет, що сформувався після хвороби, називається природним. Чи інфікується людина та захворіє повторно, залежить від конкретних чинників, у тому числі стану її/його здоров’я та генетичних властивостей.

Зауважте, що антитіла —лише одна із ланок імунної відповіді. Науковці та медичні працівники говорять про них, бо їх досить просто кількісно оцінити. Однак вакцинація та клінічні дослідження вакцин, ще не тривають аж так довго, щоб визначити конкретну тривалість імунітету. Така інформація оновлюватиметься з часом.

 1. Особа, яка не мала щеплення та досі не хворіла на COVID-19, контактувала з людиною, що точно хворіє на коронавірус. Чи потрібно робити екстрене щеплення?

Екстрену постконтактну імунізацію необхідно проводити у разі певних інфекційних захворювань (наприклад, сказ чи правець), щоб убезпечити себе від хвороби чи знизити її важкість. Проте щодо COVID-19 нині невідомо, наскільки екстрена постконтактна вакцинація буде дієвою в тому, щоб запобігти хворобі чи її тяжкому перебігу.

 1. Чи може захворіти на COVID-19 особа, яка вакцинувалася проти цієї хвороби?

Так, щеплена людина може інфікуватися та захворіти, особливо протягом перших двох-трьох тижнів після вакцинації, поки імунна відповідь тільки формується. Але це не означає, що вакцина недієва.

Є дані про те, що люди, які отримали вакцину, і невдовзі заразилися, перенесли хворобу в легшій формі, мали менше ускладнень та рідше потребували госпіталізації, аніж невакциновані особи.

 

Даний матеріал публікується на умовах реклами. Відповідальність за достовірність змісту несуть автори матеріалів.

Матеріал надано:

Для публикации на сайте введите имя и email
Залишилось символів - 1000

Коментарі