Гельмінтоз
Ці ознаки говорять про те, що потрібно терміново здати аналіз на паразитів: на що звернути увагу
Підчепити паразитів можна де завгодно і коли завгодно. Часом навіть дотримання елементарних правил гігієни не допомагають людині уникнути зараження. Глисти можуть бути в ґрунті, в піску і навіть в найпростіших продуктах. Захворювання набуло назви – гельмінтоз.
Гельмінтози - це захворювання, які розвиваються внаслідок проникнення в організм людини гельмінтів (глистів). Зазвичай гельмінти потрапляють в травний тракт при вживанні в їжу немитих овочів, фруктів, зелені(на них можуть бути яйця гельмінтів) або недостатньо провареного, прожареного м`яса, риби, в яких можуть знаходитися личинки деяких гельмінтів (зокрема, свинячого солітера). На поширення гельмінтів впливають природні географічні умови (клімат, характер ґрунту, наявність необхідних господарів і переносників і т.д.) і соціальні чинники (спосіб життя, звичаї, комунальний комфорт, санітарний благоустрій, санітарна культура та ін.).
За поширеністю гельмінтози посідають друге місце після туберкульозу. Існує понад 150 видів гельмінтів, які здатні вражати людину і паразитувати в її організмі. З них на території України виявлено майже 30 видів. Найчастіше це геогельмінтози (аскаридоз) та контактні гельмінтози (ентеробіоз). Їх частка становить відповідно: 20 %та 75 % і лише 5% припадає на інші гельмінтози.
Розвиток геогельмінтів на початкових стадіях проходить у зовнішньому середовищі, а згодом уже в організмі людини. Вода, овочі, фрукти, зелень забруднюються через ґрунт. Зараження людини відбувається при недотриманні правил особистої гігієни(брудні руки), при вживанні води, овочів, фруктів, ягід, зелені та т.п., забруднених інвазійними яйцями. Після потрапляння в кишківник людини з яєць виходять личинки, які через 1,5 міс. перетворюються на дорослих гельмінтів. Весь цикл розвитку, з моменту заковтування інвазійних форм до появи яєць паразита, триває близько 3 міс. Термін життя аскариди - близько 1 року.
Які глисти найчастіше атакують організм людини:
- Круглі гельмінти
- Стрічкові глисти
- Гострик
- Хлистовики
- Анкілостоми
Які ознаки говорять про глистів в організмі
Розлад шлунка
Часті та хронічні розлади шлунка при нормальному і здоровому харчуванні – сигнал про паразитів в організмі. Це можуть бути розлади, які супроводжуються болями, газоутворенням і здуттям живота.
Свербіж
Деякі види паразитів можуть викликати свербіж в інтимних місцях - це гострики. Виглядають ці паразити як крихітні білі ниточки та живуть вони в кишечнику. Свої яйця самки гостриків відкладають в анальному отворі, що і викликає сильний свербіж.
Дизентерія
Цю неприємність дуже легко можна підчепити в тропічних країнах, а викликає дизентерію паразити та бактерії.
Найчастіші симптоми дизентерії: блювота зі слизом або кров'ю, раптове підвищення температури, біль в животі, втрата апетиту, втома і зневоднення.
Втома і запаморочення
Паразити харчуються всіма поживними речовинами, які потрапляють в організм. А значить, вони крадуть всі ці речовини та вітаміни у людини. Це призводить до постійної втоми та запаморочень, оскільки організму не вистачає поживних речовин.
Є глисти, які живуть в слизовій оболонці тонкої кишки, і вони фактично не дають організму отримувати поживні речовини з їжі. Крім того, є види глистів, які викликають запаморочення, болі в м'язах і кропив'янку. Перша ознака таких паразитів - втрата ваги.
Нудота і блювота
Нудота і блювота протягом довгого часу без об'єктивних причин – ще одна ознака того, що ваш організм захопили паразити. Найчастіше такі симптоми викликають глисти, які живуть в травній системі.
Психічні порушення
Дослідження показують, що деякі паразити можуть викликати розлади психіки, при яких людина стає агресивною. Зазвичай зараження відбувається в результаті вживання м'яса або неякісної води. Наприклад, токсоплазмоз може викликати психічне порушення з раптовими та невмотивованими нападами агресії.
Запалення кишківника
Паразити пригнічують імунітет людини та роблять його більш сприйнятливим до різних інфекцій. Вони намагаються придушити імунну систему свого господаря, щоб захопити якомога більше органів людини для власного розмноження. Це призводить до того, що підвищується ризик розвитку різних запалень, оскільки імунна система намагається позбутися від паразитів.
Алергія
Іноді алергічні реакції викликають не зовнішні чинники, а внутрішні – паразити. Є види глистів, які можуть викликати алергічні реакції – кашель, чхання, розлади шлунка і висипання на шкірі.
Кандидоз
Між деякими видами паразитів і грибками сімейства кандида є зв'язок – глисти можуть спровокувати кандидози. Така реакція може бути у популярного паразита - грибок кандида Біла. Він з'являється в основному після деяких видів харчування, в тому числі й після вживання води з хлором або після вживання антибіотиків. Баланс бактерій в організмі порушується, і паразити в організмі заносять кандиду.
Рани в роті
Одна з причин стоматиту (дрібні та хворобливі виразки в роті) – це дисбаланс кишкової мікрофлори, який викликається, в тому числі й глистами. Якщо стоматит з'являється досить часто, то це привід звернутися до лікаря і здати аналізи на паразитів.
Загалом, вплив паразитів на організм людини є різноманітним. Передусім, продукти життєдіяльності й розпаду гельмінтів чинять на організм господаря загальнотоксичну дію. Гельмінти виділяють речовини, які поступово отруюють організм людини. З’являються головний біль, дратівливість, поганий сон. Потерпає організм людини і від механічного ушкодження органів і тканин у місцях паразитування гельмінтів.
Слід зазначити, що гельмінтози нерідко протікають і без специфічних скарг і проявів та виявляються випадково при профілактичному лабораторному обстеженні.
Тому, щоб уберегти себе та своїх дітей від інвазій, необхідно:
- якомога раніше прищеплювати дітям гігієнічні навички (мити руки, не брати пальці в рот, не гризти нігті і інше) та щоденно закріплювати їх особистим прикладом;
- навчити дітей правилам миття рук;
- не дегустувати самим та не давати дітям ягоди та овочі «с грядки», з базару без обробки;
- для питних потреб вживати тільки кип’ячену або бутильовану воду;
- для приготування їжі використовувати городину, промиту проточною водою;
- власникам надвірних вбиралень не використовувати свіжі фекалії як добриво (вміст туалетів допустимо використовувати для добрива тільки після його компостування протягом 5-12 місяців або витримування в закритій вигрібній ямі протягом 2 років);
- ретельно обстежуватися у випадку тривалих порушень травлення й апетиту, втрати маси тіла;
- профілактично обстежувати дітей дошкільного та молодшого шкільного віку.
Якщо у Вас або Вашої дитини виявлений гельмінтоз(аскаридоз, ентеробіоз, інш.) – не варто займатися самолікуванням, а необхідно звернутися до лікаря. Через 2 тижні після проведеного лікування (дегельмінтизації) - пройти контрольне лабораторне обстеження. Для цього необхідно звернутися до свого сімейного лікаря/педіатра, отримати направлення на дослідження калу та крові.
Будьте чистенькі та здорові!
Матеріал наданий:
- Діагностика
- Лікування
- Реабілітація
- Експертиза
- Донорство
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали: читайте новини медицини та купуйте медтехніку за оптовими цінами!
-
Невідкладна допомогаУкраїна, м. Київ
-
Консультативно-діагностичний центрУкраїна, м. Буча
-
ПоліклінікаУкраїна, м. Київ
-
ЛікарняУкраїна, м. Острог
-
ЛікарняУкраїна, c. Калинівка