Управление сайтом

Опция "управление сайтом" в разработке. Скоро будет доступна

Вхід

Для входу в особистий кабінет введіть email і пароль, який Ви використовували при реєстрації.

Забули пароль?
ЩЕ НЕ ЗАРЕЄСТРОВАНІ?

Створіть особистий кабінет, робіть покупки і керуйте сайтом.

Реєстрація

Вхід через акаунт соціальної мережі

РЕЄСТРАЦІЯ

Створіть особистий кабінет, робіть покупки і керуйте сайтом.

або пройдіть реєстрацію через соцмережу

Напомнить пароль
Избранное

Хвороби нирок у дітей

11 Листопада 2021
118
11 Листопада 2021

Хвороби нирок у дітей підступні тим, що вони далеко не завжди супроводжуються температурою та іншими явними симптомами, які одразу помітні батькам. А самі діти зазвичай не можуть чітко пояснити, що саме їх турбує. Як зрозуміти, що у дитини проблеми саме з нирками?

Провокувальним фактором для розвитку хвороб нирок у дітей можуть стати звичайні підгузки. Вони дуже зручні і для дітей, і для батьків, і тому деякі ледачі папи-мами продовжують вдягати їх на дитину навіть після 3-4 років. Хоча лікарі допускають підгузки тільки до 6-8 місяців, а далі дитину слід привчати до горщика. Крім того, багато батьків просто не знають, як правильно користуватися серветкою, змінюючи підгузок. Статеві органи дитини потрібно мити і витирати спереду назад, і в жодному разі не навпаки, оскільки інфекція із заднього проходу може бути занесена в сечові шляхи, а потім інфекція піднімається вгору і почнеться пієлонефрит. В підгузках скупчується маса мікробів, які небезпечні для здоров'я дитини.

Ще одна помилка батьків – дозволяти дитині сходити в туалет просто на вулиці, на травичку або під кущик. Протяги, прохолода, брудні руки, якими дитина доторкається до статевих органів, все це призводить до циститу, а потім – до хвороб нирок.

Їжа, як провокація захворювання нирок

Дуже велике значення для здоров'я нирок має їжа. Категорично не можна давати оселедець дитині до року. Діти до трьох років не мають їсти гостру і солону їжу: гамбургери, кетчупи, майонези, їжу з оцтом. Вона може загострити хвороби нирок. До того ж вода поганої якості призводить до появи піску в нирках, який пошкоджує слизову сечовивідних шляхів і провокує цистит. А від циститу до пієлонефриту – один крок.

Симптоми хвороби нирок у дітей

Якщо дитина зблідла, з’явилися явища інтоксикації, або у дитини раптово підвищилась температура без катаральних явищ. У дітей раннього віку захворювання нирок нерідко протікають під маскою розладів шлунково-кишкового тракту (нудота, блювота та пронос). При гломерулонефриті звертає на себе увагу блідість шкірних покривів, з’являються набряки та головний біль (як ознака підвищення артеріального тиску). Батькам також слід звернути увагу, чи не порушився ритм сечопуску: після трьох років у дитини акт сечовипуску в середньому 5-8 разів на день з однаковими проміжками у часі. Якщо у дитини збільшується частота сечовипуску більше 10-12 разів на день маленькими порціями, або навпаки – 2-3 рази на добу великими порціями, слід одразу ж звернутися до лікаря.

Які особливості перебігу пієлонефриту у дітей?

Пієлонефрит – це неспецифічне мікробно-запальне захворювання нирок передусім з ураженням тубуло - інтерстиціальної тканини та чашково-мискової системи.

Найчастіше розвиток пієлонефриту спричиняє бактеріальна інфекція, що є коменсалом кишечнику (бактерії, які живуть у кишечнику здорових людей. Головними шляхами інфікування нирок є висхідний (80%) та гематогенний. При кишкових інфекціях, дисбактеріозі можливий лімфогенний шлях інфікування. Згідно з даними сучасних досліджень, розвитку пієлонефриту передує порушення уродинаміки, тобто утруднення нормального відтоку сечі. Порушення уродинаміки з розладом внутрішньониркового кровообігу та лімфообігу може бути обумовлене наявністю природжених вад розвитку органів сечової системи.

Які особливості перебігу гломерулонефриту у дітей?

Якщо у дитини підпухли очі і руки – бийте на сполох!

Гломерулонефрит – це дуже серйозне захворювання нирок, яке зустрічається не часто, проте батьки мають про нього мати уявлення, оскільки за такого діагнозу дитину направляють на гемодіаліз. Перше, що має насторожити батьків – подпухлі очі, руки і ноги, а якщо ви помітили, що у дитини сеча червоного кольору, треба негайно бити на сполох (якщо, звичайно, вона напередодні не їла буряк або борщ). Цю хворобу можуть спровокувати різні віруси, навіть ГРВІ.

Під час хвороб нирок діти не завжди скаржаться на болі в зоні нирок. Діти до семи років можуть говорити про болі в животі, а молодші школярі – про болі в спині. Батькам потрібно бути дуже уважними, щоб зрозуміти: йдеться про нирку. Інфекції сечовивідних шляхів не дадуть високу температуру, хіба що до 37 градусів з хвостиком, але дитині буде боляче мочитися. А гострий пієлонефрит зазвичай супроводжується і температурою, і болями в животі. Щоб точно поставити діагноз, потрібно обов'язково здати сечу дитини на аналіз. Але, навіть якщо дитину нічого не турбує, краще все-таки періодично робити аналіз сечі, щоб переконатися в тому, що все гаразд.

Як не пропустити ускладнень після перенесених гострих застудних захворювань?

Після перенесених гострих застудних захворювань треба робити аналіз сечі в обов’язковому порядку. При цьому найкраще зробити кілька аналізів сечі через певний проміжок часу повторно. Кожній дитині, навіть при нормальному самопочутті, рекомендується двічі на рік робити загальний аналіз сечі.

Чи можна запобігти захворюванням нирок у дітей?

Щоб не захворіли нирки, найкраще запобігати різним інфекційним захворюванням, особливо таким, як ангіна, скарлатина, запалення легенів, грип, гострі респіраторні вірусні інфекції. Крім того, важливе профілактичне значення має систематичне лікування вогнищ хронічної інфекції (хронічний тонзиліт, каріозні зуби, тощо). Головним запобіжним заходом переходу гострого пієлонефриту та гломерулонефриту у хронічний є їхнє своєчасне розпізнавання, яке дуже часто можливе тільки при свідомій позиції з боку батьків. У таких випадках потрібно беззастережно дотримуватися усіх рекомендацій лікаря-нефролога.

Режим у дитини, яка має (мала) проблеми з нирками?

При проблемах з нирками протипоказані переохолодження та надмірні фізичні навантаження. Це не означає, що дитину неодмінно потрібно звільнити від занять з фізичної культури. Можливо, лікар просто порекомендує йому відвідувати заняття в спеціальній групі. Пам’ятайте, що деякі захворювання сечової системи можуть бути причиною медичних протипоказів щодо профілактичних щеплень, тому слід обов’язково поінформувати вихователя чи класного керівника дитини і шкільного лікаря або медсестру про перенесене захворювання нирок.

Серед захворювань нирок є ще багато назв, але хотілося б зауважити, що наведені вище проблеми – самі розповсюджені і звертати увагу на загальний стан Вашої дитини необхідно постійно. В поведінці  дитини завжди можна розрізнити позитивні та негативні стани. Навіть коли дитина не скаржиться на біль, а хвороба вже прогресує, поведінка буде не звичайною: менше рухливі ігри, відсутність апетиту, бліда шкіра, млявість і інші ознаки того, що негайно потрібно звернутися до свого сімейного лікаря!

Нехай Ваші діти будуть здорові, веселі і щасливі!

 

Даний матеріал публікується на умовах реклами. Відповідальність за достовірність змісту несуть автори матеріалів.

Матеріал надано:

Для публикации на сайте введите имя и email
Залишилось символів - 1000

Коментарі