Управление сайтом

Опция "управление сайтом" в разработке. Скоро будет доступна

Вхід

Для входу в особистий кабінет введіть email і пароль, який Ви використовували при реєстрації.

Забули пароль?
ЩЕ НЕ ЗАРЕЄСТРОВАНІ?

Створіть особистий кабінет, робіть покупки і керуйте сайтом.

Реєстрація
РЕЄСТРАЦІЯ

Створіть особистий кабінет, робіть покупки і керуйте сайтом.

CAPTCHA
Напомнить пароль
Избранное

· ОЗНАКИ ТА ПРИЧИНИ ПОГІРШЕННЯ НЮХУ

ОЗНАКИ ТА ПРИЧИНИ ПОГІРШЕННЯ НЮХУ

28 Квітня 2023 08:24
702
28 Квітня 2023 08:24
Нюх та смак належать до основних органів чуття людини. Саме через них ми сприймаємо навколишнє середовище, покращуємо чи пригнічуємо свій настрій та працездатність, одержуємо естетичну насолоду. Однак трапляються розлади, які в сучасному світі стають доволі частим явищами та суттєво впливають на якість життя, створюють дискомфорт і є першим сигналом щодо серйозних захворювань.

Людський нюх залежить від функціонування нюхового та трійчастого нерва. Якісні відчуття запаху (запах троянди, лимона чи трави) опосередковуються нюховим нервом, а соматосенсорні одоранти (тепло, прохолода, різкість та подразненя) – другою і третьою гілками трійчастого нерва. Рецептори запаху розміщені всередині нюхового нейроепітелію, розташованого у верхніх відділах носової порожнини. Коли запах потрапляє до носа, він проходить до носового склепіння і розчиняється у слизовій оболонці, щоб стимулювати нюхові рецептори. Важливою є помірна вологість навколишнього середовища, що забезпечує оптимальну стимуляцію нюхових нейронів повітряними сполуками.

Порушення нюху поділяють на кількісні (гіперосмія – підвищена чутливість до запахів, гіпосмія – знижена здатність відчувати запах, аносмія – повна втрата нюху) та якісні (какосмія – суб’єктивне відчуття неприємного запаху, дизосмія – порушене сприйняття запаху, паросмія – відчуття запаху в разі відсутності стимулу).

Найчастішими причинами розладів нюху є:

– захворювання носа та приносових пазух (вазомоторний та алергічний риніт, гострий та хронічний риносинусит, назальні поліпи, гіпертрофія аденоїдів, викривлення переділки носа);

– інфекції верхніх дихальних шляхів;

– травми голови чи нюхових рецепторів;

– пухлини голови, носової порожнини та приносових пазух;

– перелом носа, лобової чи потиличної кісток;
   
– паління;

– нейродегенаративні захворювання (хвороба Альцгеймера, хвороба Паркінсона, розсіяний склероз);

– вікові зміни.

Менш часті причини: вживання медикаментів (антибіотики, антидепресанти, протисудомні, антигістамінні та антигіпертензивні препарати, серцеві та протизапальні засоби, цитостатики), наркоманія (вживання кокаїну), хімічні подразники.

До аномалій смаку треба віднести агевзію (втрата одного з основних смакових відчуттів), дисгевзію (ослаблення смакових відчуттів), парагевзію (помилкове сприйняття одного смакового відчуття замість іншого), фантагевзію (патологічний присмак в роті, який є побічною дією застосування певних медикаментів).

Надзвичайно велика кількість нервових закінчень відповідають за передачу смакової інформації до мозку, тому повна втрата смаку зустрічається доволі рідко. Смакові рецептори є не тільки на язиці, але й на м’якому піднебінні, глотці, надгортаннику, гортані, язичку та першій третині стравоходу. Смакові рецептори повинні постійно омиватися секретом слинних залоз, адже надмірна сухість може спотворити сприйняття смаку. Із віком у людини смакові та нюхові відчуття втрачають інтенсивність.
 
Ірина Видрик, лікар-отоларинголог КНП «Чутівська ЦЛ»

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали: читайте новини медицини та купуйте медтехніку за оптовими цінами!

Даний матеріал публікується на умовах реклами. Відповідальність за достовірність змісту несуть автори матеріалів.

Матеріал надано:

Для публикации на сайте введите имя и email
Залишилось символів - 1000

Коментарі