Щорічно 4 лютого відзначається Всесвітній день боротьби проти раку, який був проголошений у 2005 році Міжнародним союзом по боротьбі з онкологічними захворюваннями. Метою проведення цього дня є підвищення обізнаності про рак як одного із найстрашніших захворювань сучасної цивілізації, акцентування уваги на профілактиці, ранньому виявленні та лікування цього захворювання.
Запровадження програм профілактики та раннього виявлення онкологічної патології забезпечить зменшення смертності від онкозахворювань на 30%. Така стратегія передбачає регулярність медичних оглядів для окремої особи не рідше ніж 1 раз на рік, залежно від віку та супутніх факторів ризику.
Наразі в Україні кожний другий онкохворий помирає через пізнє діагностування хвороби. Відповідно до даних Національного канцер реєстру (без врахування даних окупованих Донецької та Луганської областей та анексованого Криму), в Україні щороку показник онкозахворюваності збільшується на 1,5-2%. Поширеною проблемою є звернення за медичною допомогою на пізніх стадіях захворювання. У ВООЗ кажуть, що рак не має бути вироком – здоровий спосіб життя, рання діагностика і належне лікування допоможуть здолати хворобу. В Україні щороку близько 140 тисяч людей вперше дізнаються про виявлене в них онкологічне захворювання. Згідно з повідомленням, світова статистика, коли людина вперше хворіє на рак, становить 18 мільйонів. У МОЗ кажуть: щоб зменшити ризик захворіти на рак, потрібно дотримуватися простих правил щоденного життя. Серед таких рекомендацій, складених спільно з Національним інститутом раку та Міжнародним фондом досліджень раку, є збереження здорової ваги, фізична активність, здорове харчування, відмова від шкідливих звичок, вчасні профілактичні огляди у лікаря, а для жінок-матерів – грудне вигодовування. «Більшість форм раку можна вилікувати на початкових стадіях», – запевняють у МОЗ. За даними ВООЗ, онкологічні захворювання є однією з провідних причин смертності в світі. За прогнозами, в найближчі 20 років число хворих на рак збільшиться на 70%. Рак є загальним терміном для великої групи хвороб, які можуть вражати будь-яку частину тіла. Для їх позначення використовують і інші терміни: злоякісні пухлини та новоутворення.
Характерною ознакою раку є швидке утворення аномальних клітин, які розростаються за межі своїх звичайних кордонів і здатних проникати в інші тканини тіла та поширюватися в інші органи; останній процес називається метастазуванням. Метастази є однією з основних причин смерті від раку. Найбільш поширеними видами раку є: рак легенів, рак молочної залози, рак товстої і прямої кишки, рак передміхурової залози, рак шкіри (немеланомный), рак шлунка. До факторів ризику розвитку ракових захворювань відносяться: спадковість (генетична схильність), віруси (вірус папіломи людини, віруси гепатитів В і С, вірус Епштейна-Барра), фізичні фактори (різні види випромінювань, такі як іонізуюче, ультрафіолетове), фактори ризику, пов’язані зі способом життя (паління, вживання алкоголю, відвідування соляріїв, вживання нездорової їжі, надмірна вага тіла, недостатня фізична активність), фактори ризику, пов’язані з екологією (забруднення навколишнього середовища, обробка пестицидами сільхозпродукції та інше), гормональні порушення, передракові захворювання, (аденоматозні кишкові поліпи, міоми або ендометріоз, пігментний кератоз, лейкоплакія або шкірний ріг та інші), старіння. Характерною особливістю онкозахворювань є відсутність симптомів на ранніх стадіях хвороби.
Симптоми, при появі яких настійно рекомендується пройти обстеження на рак: ущільнення на тілі; набряки; тахікардія; випадіння волосся; погіршення апетиту і різке схуднення; тривалий кашель без видимих причин; нетипові виділення і кровотечі; збільшені лімфатичні вузли; часті інфекційні хвороби; наявність ран, виразок, ерозій, які тривалий час не гояться; хронічна втома і погіршення загального стану; постійна дратівливість і нервозність; порушення роботи травної та/або сечовидільної систем; зміна структури і кількості родимок, бородавок, папілом; підвищення температури тіла та ін.
Раннє виявлення раку та своєчасне надання допомоги дозволяють покращити прогноз захворювання та значно поліпшити життя хворих! Раннє виявлення раку складається з двох основних компонентів:Рання діагностика, яка включає три етапи, що здійснюються в комплексі і своєчасно:
-
нформаційно-роз’яснювальна робота та доступ до медико-санітарної допомоги;
-
клінічна оцінка, постановка діагнозу і визначення стадії;
-
доступ до лікування.
Скринінг. Метою скринінгу є виявлення людей з порушеннями, що дозволяє діагностувати певні ракові захворювання або передрак, і швидкому направленні на подальше діагностування та лікування. Приклади методів скринінгу: тестування на ВПЛ для виявлення раку шийки матки; цитологічне дослідження на рак шийки матки в країнах з середнім і високим рівнем доходу; мамографія для виявлення раку молочної залози.
Важливу діагностичну роль відіграє визначення різних онкомаркерів: простатоспецифічний антиген (передміхурова залоза); раково-ембріональний антиген (молочна залоза і пряма кишка); бета-хоріонічний гонадотропін людини; СА-125 (статеві залози) і ін.
Лікування. Своєчасно поставлений діагноз важливий для призначення належного і ефективного лікування, так як для кожного типу раку потрібен особливий режим лікування, що охоплює один або більше методів, таких як хірургічне втручання, променева терапія та/або хіміотерапія.
Профілактика раку спрямована, перш за все, на усунення канцерогенезу – процесу зародження і розвитку пухлини. Найбільш ефективними заходами профілактики онкологічних захворювань є: відмова від надмірного вживання алкоголю і паління; повноцінне здорове харчування і нормалізація маси тіла; фізична активність; своєчасне проходження медичних оглядів. Відносно попередження форм раку, викликаних вірусами, рекомендується проводити вакцинацію проти інфекцій, що викликаються ВПЛ і вірусом гепатиту В. Майже третину летальних випадків внаслідок раку спричиняють поведінкові фактори ризику. Тож ВООЗ розробила Європейський кодекс боротьби проти раку, рекомендації якого допоможуть зменшити ризик виникнення онкологічних недуг наполовину.
Зробіть щеплення, не ігноруйте профогляди
Близько чверті випадків раку в країнах із низьким і середнім рівнем доходів – до них, на жаль, належить і Україна – зумовлені гепатитом і вірусом папіломи людини (ВПЛ). Профілактика раку включає захист від цих вірусних інфекцій. Щодо вакцинації проти гепатиту та ВПЛ треба звернутися до свого лікаря.
Гепатит B може збільшити ризик виникнення раку печінки. Щеплення проти вірусу гепатиту В рекомендується для дорослих із таких груп ризику: сексуально активних полігамних людей; людей з інфекціями, що передаються статевим шляхом; тих, хто вживає наркотики внутрішньовенно та чоловіків, які практикують секс із чоловіками.
Також до групи ризику входять працівники системи охорони здоров’я і громадської безпеки, які можуть контактувати з інфікованою кров’ю або з іншими рідинами організму.
Вірус папіломи людини передається статевим шляхом і може призвести до раку шийки матки та інших статевих органів, а також до плоскоклітинного раку голови та шиї. Вакцина проти ВПЛ рекомендована для дівчат і хлопчиків віком 11–12 років.
Регулярні самоперевірки та скринінги для різних типів раку збільшують шанси на раннє виявлення хвороби, що підвищує ефективність лікування та знижує його вартість. Проконсультуйтеся зі своїм лікарем про найкращий для вас графік онкоскринінгу.
Уважне ставлення до свого здоров’я і зменшення факторів ризику істотно знижують імовірність захворіти на рак. Коли ж уникнути недуги не вдалося, відмова від шкідливих звичок підвищить ефективність лікування і допоможе покращити самопочуття.
Безоплатні послуги вз ранньої діагностики та лікування онкозахворювань
Безоплатними за направленням є шість досліджень для раннього виявлення онкології. Це мамографія, цистоскопія, гістероскопія, бронхоскопія, колоноскопія та гастроскопія. Проходити ці обстеження регулярно рекомендують пацієнтам після 40 (мамографія, колоноскопія) та 50 років (всі інші).
Пацієнт з підозрою на онкологію має право на безоплатну діагностику в амбулаторних і стаціонарних умовах. Це лабораторні аналізи (аналіз крові, спинномозкової рідини тощо) та інструментальні дослідження. Інструментальні дослідження включають МРТ і КТ, зокрема з внутрішньовенним контрастуванням. А також - УЗД, рентген-дослідження, ендоскопічні дослідження сцинтиграфію та ін.
Зробити аналізи або обстеження можна в спеціалізованих онкозакладах, або у багатопрофільних клінічних лікарнях.
Пацієнт з підтвердженим онкологічним діагнозом має право на безоплатне лікування в амбулаторних або стаціонарних умовах. Лікування включає лабораторні та інструментальні дослідження (наприклад, МРТ і КТ тощо). А також ліки, інтенсивну терапію, кисневу підтримку, знеболення.
При радіологічному лікування – променеву терапію, забезпечення медичними виробами для проведення радіотерапії та витратними матеріалами, супровідну медикаментозну терапію. Якщо у медзакладі є лінійний прискорювач, гамма-ніж або кібер-ніж, проведення променевої терапії з цим обладнанням також включено в безоплатну допомогу.
Якщо пацієнту необхідне хірургічне втручання – воно також безоплатне і покривається пакетом “Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах”. В безоплатну допомогу включена анестезія, всі витратні матеріали та обстеження.
Лікування гематологічних та онкогематологічних захворювань
Пацієнти з цими захворюваннями мають право на безоплатну діагностику, лікування та супровід в амбулаторних або стаціонарних умовах. Лікування включає лабораторні та інструментальні дослідження (наприклад, МРТ і КТ). А також лікування методом еферентної терапії або із застосуванням аферезу клітин крові, трансфузійна підтримка, інтенсивна терапія, киснева підтримка, знеболення.
Коли пацієнт з онкологією досягає ремісії, його супровід також безоплатний за Програмою медичних гарантій.
Лікар може направити пацієнта на реабілітацію в амбулаторних або стаціонарних умовах.
Якщо пацієнт потребує паліативної допомоги, він може отримати її за пакетом стаціонарної або мобільної паліативної допомоги за направленням лікаря.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали: читайте новини медицини та купуйте медтехніку за оптовими цінами!