Часто після перебування в лікарні пацієнти страждають на задишку. Втрата сил та фізичної форми під час хвороби, а також сама хвороба, можуть призвести до швидкого виникнення задишки. Через задишку ви можете відчувати стривоженість, що може її надалі погіршити.
Вам допоможе, якщо ви зможете заспокоїтись та будете знати, як найкраще діяти. Ситуація з задишкою буде покращуватись в міру повільного збільшення фізичної активності та виконання вправ, поки це відбувається, ви можете спробувати наведені нижче положення тіла та техніки, що допомагають при задишці. Якщо у вас виникає сильна задишка та стан не покращується коли ви займаєте наведені положення та вдаєтесь до запропонованих технік, зверніться до лікаря.
Положення для полегшення задишки
Є декілька положень тіла, зайнявши які можна полегшити задишку. Спробуйте кожне з них, щоб визначити, яке є корисним для вас. Спробуйте також наведені нижче техніки дихання в запропонованих положеннях тіла для полегшення дихання.
- Високо ляжте на бік Ляжте на бік підклавши під голову та шию подушки, коліна трохи зігнуті.
- Сядьте, нахилившись вперед Сядьте за стіл, нахиліться вперед від попереку, поклавши голову та шию на подушку, а розслаблені передпліччя на стіл. Це положення також можна спробувати без подушки.
- Сядьте, нахилившись вперед (не спираючись на стіл)
- Сядьте на стілець, нахиліться вперед, поклавши передпліччя на коліна або ручки крісла.
- Станьте, нахилившись вперед В положенні стоячи нахиліться до підвіконня або іншої стійкої поверхні.
- Станьте, спершись спиною. Притуліться спиною до стіни, руки по швах. Стопи на відстані близько 30 см від стіни та трохи розставлені.
Техніки дихання
Контрольоване дихання. Ця техніка допоможе розслабитися та контролювати дихання:- Сядьте зручно, спираючись об щось спиною — Покладіть одну долоню на груди, а іншу – на живіт
- Закрийте очі, якщо це допоможе розслабитись (якщо ні, залиште очі відкритими) та сконцентруйтесь на диханні
- Повільно вдихайте носом (або ротом, якщо не можете дихати носом), а видихайте ротом
- Дихаючи, ви відчуєте, що долоня на животі підіймається вище, ніж та, що на грудях
- Застосовуйте щонайменше зусиль та дихайте повільно, розслаблено та плавно.
Ритмічне дихання.
Ця техніка корисна при виконанні дій, які можуть потребувати більше зусиль або викликати задишку, наприклад, коли ви підіймаєтесь сходами або йдете вгору. Пам’ятайте, що не потрібно поспішати.
- Розбийте дію на менші частини, щоб її було простіше виконати на втомлюючись та без задишки наприкінці
- Зробіть вдих перед тим, як зробити «зусилля», наприклад, перед тим, як піднятися на одну сходинку
- Зробіть видих, коли робите це «зусилля», наприклад під час підняття на одну сходинку
- Вам може допомогти, якщо ви вдихатимете носом, а видихатимете ротом.
Що робити при проблемах з голосом
Іноді після штучної вентиляції легень (використання дихальної трубки) виникають проблеми з голосом. Якщо голос хриплий або затихий, важливо, продовжуйте говорити, коли зручно. Для того, щоб досягти результатів, необхідно користуватися голосом. Якщо ви втомитеся під час говоріння, робіть перерви та дайте друзям та родичам знати, що вам потрібно зробити паузу та відпочити під час розмови.- Не перенапружуйте голос. Не шепочіть, оскільки це може створити напруження у голосових зв’язках. Намагайтесь не підвищувати голос та не кричати. За необхідності привернути чиюсь увагу, зробіть це створивши шум за допомогою якогось предмета.
- Відпочивайте. Якщо вам не вистачає повітря під час говоріння, будьте обережні та не перенапружуйтеся. Зупиніться та спокійно посидьте, зосередившись на диханні. Використовуйте дихальні техніки, наведені раніше в цій пам’ятці. Робіть це, поки не відчуєте, що можете знову говорити. - Спробуйте наспівувати собі, тренуючись користуватись голосом, але обережно, щоб не перенапружити голосові зв’язки.
- Користуйтеся іншими методами спілкування, наприклад, пишіть, відправляйте текстові повідомлення або користуйтеся жестами, якщо вам важко або некомфортно розмовляти.
- Протягом дня пийте воду невеликими ковтками – це допоможе тримати голос у формі.
Бажаю міцного здоров'я!
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали: читайте новини медицини та купуйте медтехніку за оптовими цінами!
Читайте також
28.03.2022
02.03.2021
08.12.2020
Рекомендовані клініки
-
Амбулаторія загальної практики сімейної медициниУкраїна, Мехедівка
-
ЛікарняУкраїна, Кропивницький
-
Реабілітаційний центрУкраїна, Кривий Ріг
-
Медичний центрУкраїна, Глухів
-
Медичний центрУкраїна, Хмельницький
Публікації клінік
Коментарі