Переохолодження організму – це загальний стан людини, коли на всю поверхню тіла впливає холод, а температура тіла при цьому падає нижче 35°C. Тривалий вплив низьких температур призводить до замерзання, функції організму пригнічуються, а при тривалому впливі холоду взагалі згасають.
Ступені переохолодження організму:
- ступінь переохолодження (легка) виникає, якщо температура тіла знижується до 32-34 градусів. Шкірні покриви набувають блідого забарвлення, з'являються озноб, труднощі мови, «гусяча шкіра». Артеріальний тиск залишається нормальним, якщо підвищується, то трохи. При легкому переохолодженні вже можливе обмороження різних ділянок тіла, 1-2 ступені.
- ступінь переохолодження (середня) - тягне за собою зниження температури тіла до 29-32 градусів. Пульс при цьому значно сповільнюється – до 50 ударів за хвилину. Шкіра стає синюшною, на дотик холодною. Дещо знижується артеріальний тиск, а дихання стає поверховим і рідкісним. Часто при переохолодженні середньої тяжкості нападає раптова сонливість. Дозволяти спати в таких умовах не можна категорично, тому що вироблення енергії під час сну значно знижується, людина в такому стані може загинути. За цієї стадії переохолодження можливі обмороження 1-4 ступеня.
- ступінь переохолодження (важка) - температура тіла стає нижчою за 31 градус. Людина вже втрачає свідомість, пульс її сповільнюється до 36 биття на хвилину. Часто виникають судоми та блювання. Дихання стає дуже рідкісним – до 3-4 за хвилину. Відбувається гостре кисневе голодування мозку. Обмороження при цьому ступеня переохолодження дуже важкі, і якщо не надати негайної допомоги, настане заклячення і смерть.
Перша допомога при переохолодженні
Насамперед, потрібно перенести потерпілого в тепле місце, або хоча б безвітряне, добре укутати шубою або теплою ковдрою. Якщо постраждалий у свідомості, дайте йому випити гарячий чай, морс чи молоко, але категорично забороняється алкоголь та кава! Не намагайтеся швидко зігріти людину, не набирайте гарячу ванну, не тягніть її в душ, інтенсивно не розтирайте, не обкладайте грілками. За таких маніпуляцій наслідки переохолодження можуть бути згубними. Можуть виникнути порушення серцевого ритму та внутрішні крововиливи. Якщо відбулося лише переохолодження ніг або переохолодження голови, то потрібно зняти з людини тісне та мокре взуття та одягнути на нього шапку, таким чином зігріваючи людину поступово. Запам'ятайте, що перша допомога при переохолодженні не повинна нашкодити людині.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали: читайте новини медицини та купуйте медтехніку за оптовими цінами!