Стеноз хребтового каналу – це хронічний процес, у якому відбувається патологічне звуження хребетного каналу кістковими, хрящовими та м'якотканинними структурами. При стенозі відбувається стиснення нервових структур: спинного мозку, нервових корінців та судин, які знаходяться у хребетному каналі.
Хребет людини – це складна структура, що складається з багатьох елементів, за допомогою яких тіло утримується у вертикальному положенні, дозволяючи здійснювати рухи шиєю, головою, руками та ногами. Через спинномозковий канал проходить спинний мозок, тому будь-яке звуження каналу спричиняє неврологічну симптоматику.
У нормі хребтовий канал має досить широкий простір, в якому знаходиться спинний мозок та нервові корінці. Іноді у людей відмічається вузький хребетний канал із народження – така патологія є вроджена і називається первинним стенозом, але такі випадки зустрічаються досить рідко.
У всіх інших випадках стеноз є набутим захворюванням і здебільшого проявляється у людей похилого віку.
Основною причиною, що призводить до стенозу є остеоартрит, кісткове захворювання, що призводить до дистрофічних змін у хрящах. З віком та фізичними навантаженнями хрящі хребців починають руйнуватися, організм старається зупинити даний процес та починають розростатися та потовщуватись кістки і зв’язки, поступово звужуючи канал. Зв'язки, які виконують функцію утримування частин хребта разом з часом втрачають свою еластичність, стають жорсткими і потовщеними, в результаті чого виступають в спинномозковий канал та звужують його.
Іншою причиною виникнення стенозу є грижі міжхребцевого диску, які виникають з міжхребцевих дисків. Міжхребцеві диски – це м'які елементи між хребцями, які діють як амортизатори при рухах хребта. З віком міжхребцеві диски стають менш міцними та менш еластичними, внаслідок тріщин на зовнішній стороні, внутрішня частина дисків може випинатися назовні – це називається міжхребцевою грижею. Грижа міжхребцевого вирячується у спино-мозковий канал і може призвести до його звуження.
Також стеноз хребтового каналу може бути спричинений пухлиною хребтового каналу або уламковим переломом хребця зі зміщенням уламків в хребтовий канал.
Типовими симптоми які спостерігаються при стенозі є характерні ознаки появи болю при ходьбі, який зменшується або зникає при присіданні або нахилі тулуба вперед, кульгавість, зменшення дистанційної відстані при ходьбі, слабкість в ногах, ватність в ногах, порушення функції тазових органів.
Методи діагностики стенозу спинного каналу:
-
на першому місці виявлення стенозу хребтового каналу та золотим стандартом є МРТ хребта, при якому добре відмічаються усі мякотканинні структури, грижі, нервові корінці, спинний мозок та пухлини при їх наявності.
-
в подальшому може знадобитися КТ яка показує кісткові зміни в хребті.
Лікування стенозу хребетного каналу
Найчастіше питання - "Як лікувати стеноз хребетного каналу?". Спочатку використовують методи консервативного лікування. Якщо ж консервативне лікування не дає жодного ефекту, вдаються до хірургічного втручання.
Суть операції
Звільнення нервових корінців від стиснення завдяки розширенню хребетного каналу. У деяких випадках хірургічне втручання закінчується застосуванням систем стабілізації.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали: читайте новини медицини та купуйте медтехніку за оптовими цінами!