«В установі зараз проходять реабілітацію і паліативне лікування багато пацієнтів. Паралельно йдуть ремонтні роботи, бо ми розширюємося. Наш заклад на постійній основі підтримує Віталій Кличко. Він приїжджає, спілкується з бійцями. І ось під час одного з візитів, ветерани озвучили йому побажання, що хочуть відволіктися від стін лікарень і провести час на природі».
Зі слів медика, таке дозвілля для його пацієнтів — це не просто відпочинок, а своєрідна реабілітація.
«У нас є захисники, які по пів року і більше проводять у медичних закладах. Операції, лікування, реабілітація… А їм потрібно відновлюватися не лише фізично. Тож разом з мером було ухвалене рішення, щоб ми такі заходи проводили регулярно. Враховуючи можливості парку „Муромець“, який нас гостинно приймає вже не перший раз, сьогодні ми не лише рибалимо, а й маємо змогу покататися на катамаранах, каяках. Ще буде пікнік», — зазначив Борисов.
Ветерани забезпечені й належним транспортом. Адже серед них є ті, хто на кріслах колісних, протезах і милицях.
Киянин Юрій Голік захищав Україну з 2015-го року. Важке поранення чоловік отримав наприкінці 2023-го — в районі Степового, поблизу коксохімічного заводу біля Авдіївки.
«Утримували штурм ворога. Завдання виконали, але не обійшлося без поранення. В результаті лишився без ноги і з перебитими пальцями руки. Наразі вже переніс 17 операцій, але попереду ще — будуть діставати метал з руки».
Ветеран зізнається, що надважливим у реабілітації абсолютно всіх бійців є прийняття їх суспільством і відпочинок на природі.
«Я ніколи не розглядав такого варіанту. У мене їх було два: я повертаюся живим і здоровим після перемоги або мене повертають. А ось так, коли тебе збирають по частинах. Операції, ампутації, протези… Я не був до цього готовий. А тут ще й зіштовхнувся з проблемою, що наше суспільство теж не готове приймати нас такими. Тому такі виїзди, як сьогодні, є надважливими для ветеранів, які проходять реабілітацію. Це як робота з психологом. Насамперед відпочинок на природі — це відновлення. А ще, не менш важливо, — вихід у суспільство».
Володимир Коврига — боєць 93-ї механізованої бригади «Холодний Яр». У цивільному житті був затятим рибаком. Але з початку широкомасштабної війни захиснику зовсім було не до цього. Тож сьогодні він усамітнився і зосереджено ловить рибу:
«Коли шумно, риба не клює. Тому я й пішов трохи далі, — зізнається Володимир. — Сьогодні для нас чудовий день. Не пригадаю, коли таке й було. Чесно кажучи, для ветеранів важливо відчувати тишу».
Військовослужбовець 114-ї бригади Сергій Руденко обрав сьогодні водний спорт.
«Більше б таких виїздів, — посміхається Сергій, припарковуючи катамаран. — Сьогодні у нас справжній сеанс психотерапії — тут у гарному місці, серед природи. Коли мені у клініці запропонували виїзд, я одразу погодився. Сьогодні переконався, що це потрібно кожному, хто повертається із зони бойових дій».
Заступниця голови КМДА зі здійснення самоврядних повноважень та впровадження безбар’єрності Марина Хонда зауважує, що подібні виїзди на природу — додатковий спосіб зниження рівня тривоги й, звісно, метод фізичної реабілітації.
«Київ всебічно підтримує військових і забезпечує їхню як фізичну, так і психологічну реабілітацію. Це дуже складний, тривалий і комплексний процес відновлення. І щоб він був успішним, необхідно враховувати багато факторів та застосовувати багато методик», — підсумувала Марина Хонда.
Фізичні терапевти, які супроводжували ветеранів на інтеграційний захід, зійшлися на думці, що риболовля позитивно впливає на емоційний стан, допомагає захисникам максимально розслабитись, а ще сприяє здоровому сну.
Минулого разу разом з ветеранами, які проходять реабілітацію в Медичному центрі реабілітації та паліативної допомоги, рибалив і мер міста Віталій Кличко.
Сніжана БОЖОК, фото Борис КОРПУСЕНКО «Вечірній Київ»