Управление сайтом

Опция "управление сайтом" в разработке. Скоро будет доступна

Вхід

Для входу в особистий кабінет введіть email і пароль, який Ви використовували при реєстрації.

Забули пароль?
ЩЕ НЕ ЗАРЕЄСТРОВАНІ?

Створіть особистий кабінет, робіть покупки і керуйте сайтом.

Реєстрація

Вхід через акаунт соціальної мережі

РЕЄСТРАЦІЯ

Створіть особистий кабінет, робіть покупки і керуйте сайтом.

або пройдіть реєстрацію через соцмережу

Напомнить пароль
Избранное

Вірусні гепатити

08 Липня 2020
992

Гепатит — це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження.

Вірусний гепатит А (ВГА)

 

ВГА — типова антропонозна кишкова інфекція, джерелом якої є хвора людина або вірусоносії-реконвалесценти. Важливу роль у збереженні епідемічного процесу відіграють хворі з атиповими безжовтяничними формами хвороби.

Передача вірусу відбувається фекально-оральним шляхом, через забруднені фекаліями руки, а також з харчовими продуктами, водою. Деякі автори розглядають водний шлях передачі інфекції як основний. Теоретично можливе парентеральне інфікування кров’ю хворого на ВГА у разі попадання її у кровотік реципієнта.

Для ВГА характерні сезонність та періодичність захворювання. Частіше ВГА реєструють в осінньо-зимовий період.

Залежно від переважання клінічної симптоматики виділяють грипоподібний, диспепсичний і астеновегетативний варіанти перебігу продромального періоду. У більшості хворих в клінічній картині можна виділити одночасно два синдроми і більше. В деяких випадках хворі можуть не вказувати на переджовтяничний період, що, можливо, пов’язане з легким перебігом хвороби з швидкою імунною відповіддю. 

Жовтяничний період умовно поділяють на:

1) наростання жовтяниці;

2) максимальний розвиток жовтяниці;

3) спад жовтяниці.

Жовтяниця наростає поступово. Спочатку жовтіють склери і слизові оболонки твердого піднебіння, під’язикової ділянки, потім шкіра обличчя, тулуба, пізніше — кінцівок. При ВГА жовтяниця наростає швидко, протягом 1–2 днів. Після її появи покращується загальний стан дитини. Тривалість жовтяниці — 7–14 днів.

В період максимального розвитку жовтяниці печінка максимально збільшена, край її щільний, гладенький, заокруглений, безболісний. Інколи збільшується селезінка. Випорожнення знебарвлювані, сеча має колір пива. Хворі можуть скаржитися на відчуття тяжкості в правому підребер’ї. У частини дітей може спостерігатися незначне збільшення розмірів селезінки.

Виявляють симптоми з боку ЦНС: головний біль, порушення сну, апатія, втома, які більш виражені при тяжкому перебігу захворювання. З боку серцево-судинної системи: зниження артеріального тиску, брадикардія, деяка приглушеність серцевих тонів, екстрасистолія, систолічний шум на верхівці.

У цей період кал знебарвлений, а сеча темно-коричневого кольору.

Після перенесеного ВГА навіть у стертій та інапарантній клінічній формі формується стійкий імунітет протягом життя, що, можливо, впливає на циклічність захворювання.

Діти у віці 1 рік практично не хворіють на ВГА, оскільки в них є імунітет, який отримано від матері трансплацентарно.

Наслідки. Як правило, хворі на ВГА одужують, відновлюються структура та функції печінки (25–35-й день від початку хвороби). Через 6 міс від початку хвороби біохімічні показники нормалізуються майже в 90% випадків, через рік — в 100%.

Прогноз при ВГА обнадійливий, хронізації процесу не спостерігається.

 

Вірусний гепатит В (ВГВ)

 

Джерелом ВГВ-інфекції є тільки людина, це антропонозна інфекція. Найбільшу небезпеку становлять вірусоносії без клінічних проявів захворювання. При гострих формах ГВ хворі стають джерелом інфекції з моменту зараження — фази інкубації і продромального періоду і до повної санації організму в період реконвалесценції. При хронічних формах ГВ тривалість епідемічно небезпечного періоду не обмежена. Виділяють такі групи потенційних джерел ВГВ-інфекції:

· донори і реципієнти крові, гемопрепаратів, органів, сперми;

· наркомани з внутрішньовенним введенням наркотичних речовин;

· медичні працівники: хірурги, акушери-гінекологи, стоматологи, лікарі-лаборанти, лаборанти, медсестри, санітари;

· хворі і персонал відділень гемодіалізу, реанімаційних, хірургічних, гематологічних відділень, онкологічних і туберкульозних стаціонарів, ВІЛ/СНІД-центрів, пологових будинків, закладів для розумово відсталих та інших лікувально-профілактичних закладів;

· хворі на хронічний ВГВ;

· гомосексуалісти;

· особи, які ведуть безладне статеве життя (проміскуїтет);

· діти, народжені інфікованими матерями;

· особи, які приїхали з гіперендемічних регіонів.

Фактором передачі ВГВ є контамінована вірусом кров. Передача ВГВ-інфекції відбувається виключно парентеральним шляхом через різні ушкодження шкіри чи слизових оболонок.

Способи передачі ВГВ-інфекції різні: використання шприців і маніпуляційного, хірургічного інструментарію, манікюрних ножиців і зубної щітки, на яких може бути контамінована вірусом кров.

Шляхи передачі ВГВ-інфекції:

штучний (артифіціальний) — у результаті різних медичних маніпуляцій, немедичних парентеральних ін’єкцій (введення наркотичних речовин, нанесення татуювань, проколювання мочок вух та інших ділянок шкіри, а також ритуальне змішування крові та ін.);

природний (неартифіціальний) — статевий шлях, перинатальне зараження, гемоперкутанні контакти (через порізи, садна, тріщини шкіри і слизових оболонок). Грудне вигодовування не є шляхом передачі інфекції, оскільки грудне молоко не містить достатньої для зараження кількості ВГВ;

рідкі, але можливі шляхи передачі: через укуси кровососних комах і медичних п’явок.

Найбільш частим і поширеним, особливо в розвинутих країнах, шляхом передачі ВГВ-інфекції є штучний, що характеризується високою інфікуючою дозою (особливо трансфузії препаратів крові) та розвитком гострих маніфестних форм. І навпаки, у разі природного шляху передачі ВГВ-інфекції інфікуюча доза збудника істотно низька, характеризується розвитком хронічної чи малосимптомної латентної ВГВ-інфекції, що у більшості залишається нерозпізнаною.

Сприйнятливість до ВГВ складає 100%. Контагіозність при ГВ принаймні у 100 разів вища, ніж при ВІЛ-інфекції.

Після перенесеного гострого ГВ формується стійкий довічний імунітет.

 

Вірусний гепатит С (ВГС)

ВГС впливає на фізичний та емоційний стан людини і є потенційною загрозою для життя. Пройдіть тест на гепатит С у свого сімейного лікаря і за необхідності - розпочати необхідне лікування.

ВГC  — це захворювання, спричинене вірусом, який може передаватися через кров від однієї людини до іншої. Хвороба вражає насамперед печінку. 

Унаслідок дії вірусу печінка зазнає ушкоджень і зрештою може не впоратися з виконанням життєво важливих функцій. Хронічна форма ВГC може призвести до серйозного пошкодження цього органу, наприклад, фіброзу, цирозу і навіть до раку печінки (гепатоцелюлярної карциноми).

Вакцини проти ВГС не існує. Але в багатьох випадках хворого можна вилікувати.

 

Деякі люди не мають жодних симптомів протягом багатьох років, тоді як інші можуть відчувати підвищену стомлюваність, пітливість (особливо уночі), ломоту в суглобах і м’язах, утрату апетиту і концентрації уваги. Симптоми можуть з’являтися і зникати. На пізніших стадіях захворювання, коли печінка ушкоджена серйозніше, можуть виникати жовтяниця, свербіж, внутрішня кровотеча і закреп.

 

Фактори ризику ВГС пов’язані із усіма ситуаціями, коли кров інфікованої ВГС людини може потрапити до кровотоку іншої людини:

· переливання крові, хірургічне втручання;

· отримання медичної чи стоматологічної допомоги у країнах, де гепатит є поширеним захворюванням, а інфекційний контроль неякісний;

· спільне використання будь-якого обладнання під час уживання ін’єкційних або інгаляційних наркотиків;

· спільне використання таких предметів, як леза для гоління, зубні щітки або речі, що можуть подряпати шкіру;

· пірсинг, татуювання чи косметичні ін’єкційні процедури (наприклад, введення ботулінічного токсину), якщо обладнання для цього використовують повторно;

· статеві відносини (хоча ризик низький, якщо немає кровотечі);

· контакт із кров’ю на роботі, наприклад, поранення голкою, порізи, прибирання крові, робота на місці надзвичайних подій із наявністю крові;

· передавання від матері до дитини під час вагітності чи пологів.

 

Як підтримати організм:

· не вживайте алкоголь і наркотичні речовини, оскільки вони можуть призвести до ураження печінки, а їхнє поєднання робить цей процес набагато швидшим;

· життєво важлива збалансована дієта — зменште споживання жирних та солодких продуктів;

· підтримуйте масу тіла в нормі — зниження надмірної маси допоможе зменшити навантаження на печінку;

· припиніть курити — відмова від куріння знижує ризик розвитку раку;

· поговоріть з вашим лікарем з приводу щеплень проти гепатиту A і B для попередження інфікування зазначеними вірусами, що створює додаткове навантаження на вашу печінку.

 

Даний матеріал публікується на умовах реклами. Відповідальність за достовірність змісту несуть автори матеріалів.

Матеріал надано:

Для публикации на сайте введите имя и email
Залишилось символів - 1000

Коментарі