Всесвітній день боротьби проти раку 2021

04 лютого, 2021 13:48
1925
04 лютого, 2021 13:48
1925

Цей День покликаний привернути увагу громадськості до профілактики раку, своєчасності його виявлення, якості лікування з метою зниження кількості випадків передчасної смерті від раку до мінімуму і підвищення якості життя пацієнтів.

         Онкологічні захворювання є однією з основних причин захворюваності та смертності в усьому світі. За локалізацією найбільш поширеним серед чоловіків є рак легенів, шкіри, передміхурової залози, шлунку, а серед жінок – рак молочної залози, рак тіла і шийки матки та ободової кишки, шкіри.

         Рак – захворювання, при якому відбувається безконтрольне зростання атипових (злоякісних) клітин, здатних проростати в сусідні органи і тканини, поширюватися (метастазувати) по кровоносних або лімфатичних судинах в інші ділянки організму з утворенням віддалених метастазів, які є однією з основних причин смерті від раку.

         Рак виникає в результаті перетворення нормальних клітин в пухлинні клітини в ході багатоетапного процесу. Ці зміни відбуваються в результаті взаємодії генетичних факторів людини та факторів зовнішнього середовища, до яких відносять: фізичні канцерогени – ультрафіолетове та іонізуюче, рентгенівське випромінювання; хімічні канцерогени – забруднення повітря компонентами тютюнового диму, вихлопними газами та пестицидами, задимленість приміщень в результаті використання в будинках твердих видів палива; вживання нездорової їжі; біологічні канцерогени – інфекції, викликані деякими вірусами, бактеріями або паразитами (Helicobacter pylori, вірус папіломи людини (ВПЛ), вірус гепатиту B, вірус гепатиту C і вірус Епштейна-Барра). Ще одним важливим чинником розвитку раку є старіння. Протягом життя людини відзначається зниження ефективності механізмів поновлення клітин у міру старіння людини, а фактори ризику виникнення онкологічної патології накопичуються. Також до факторів ризику розвитку раку відносять надлишкову масу тіла, низький рівень споживання фруктів і овочів, відсутність фізичної активності, зловживання алкоголем, вживання тютюну – найзначніший фактор ризику (смертність від раку через куріння становить близько 22% від усіх випадків).

         Виділяють загальні ознаки, характерні для всіх онкологічних захворювань, які не можна залишати без уваги та необхідно терміново звернутися до сімейного лікаря: безпричинне підвищення температури тіла; слабкість і швидка стомлюваність; відчуття болю неясного походження – даний симптом раку може проявлятися у випадках, коли пухлина здавлює або пошкоджує прилеглі судини, нервові закінчення та органи; незрозуміла втрата ваги – найчастіше може говорити про пізню стадію раку; зміни шкірних покривів (землисте забарвлення шкіри, поява жовтушності, свербіння); збільшення лімфатичних вузлів – це може говорити про наявність запалення, пухлинного ураження лімфатичного вузла або поблизу розташованому до нього органу; психологічна симптоматика – дратівливість, плаксивість, зниження уваги, незрозумілі запаморочення і головні болі – можуть говорити про інтоксикацію або ураження головного мозку.

         Спеціалізована онкологічна допомога населенню міста надається в КУ «Запорізький обласний клінічний онкологічний диспансер» Запорізької обласної ради на 285 стаціонарних ліжок, з консультативною поліклінікою, в радіологічному відділенні КНП «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» ЗМР на 40 ліжок та в 8 онкологічних кабінетах закладів охорони здоров’я міста. Під диспансерним наглядом онкологів та інших спеціалістів знаходиться понад 33 тис. хворих з новоутвореннями, з них 10 тис. – зі злоякісними формами. Протягом 2020 року на відпуск медикаментів безкоштовно і на пільгових умовах з бюджету міста для цієї категорії хворих було виділено 2,3 млн грн, а у 2021 році -3,1 млн грн.

         Запобігти виникненню 30-50% ракових захворювань можна, якщо звести до мінімуму фактори ризику. При ранній діагностиці й своєчасному лікуванні існує вірогідність одужання від багатьох видів раку. На жаль, населення більш поінформовано про негативні результати лікування онкологічних захворювань. Тому максимально широке висвітлення профілактики онкологічних захворювань через засоби масової інформації, під час проведення занять у «школах здоров'я», індивідуальних бесідах допоможе в цілому підвищити поінформованість населення.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали: читайте новини медицини та купуйте медтехніку за оптовими цінами!