Управление сайтом

Опция "управление сайтом" в разработке. Скоро будет доступна

Вхід

Для входу в особистий кабінет введіть email і пароль, який Ви використовували при реєстрації.

Забули пароль?
ЩЕ НЕ ЗАРЕЄСТРОВАНІ?

Створіть особистий кабінет, робіть покупки і керуйте сайтом.

Реєстрація

Вхід через акаунт соціальної мережі

РЕЄСТРАЦІЯ

Створіть особистий кабінет, робіть покупки і керуйте сайтом.

або пройдіть реєстрацію через соцмережу

Напомнить пароль
Избранное

· Спірометрія у діагностичній практиці сімейного лікаря

Спірометрія у діагностичній практиці сімейного лікаря

10 Листопада 2020
364
10 Листопада 2020

Задишка, утруднене дихання, погана переносимість будь-яких фізичних навантажень – ці симптоми зазвичай пов’язують із серцево-судинними проблемами, але часто першопричиною є порушення функцій дихальної системи. На прийом до пульмонолога людина здебільшого потрапляє, коли захворювання вже значно впливає на якість життя.

Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) посідає третє місце з причин смертності у світі, випередивши ще у 2000 році респіраторні інфекції. У лідерах зі смертності, як відомо, ішемічна хвороба серця та інсульт. Але, говорячи про безумовне трагічне лідерство серцево-судинних захворювань, про частку майже в 69%, яку вони становлять у загальній структурі смертності українців, ми просто не маємо можливості відстежити, скільки діагностованих серцевих смертей трапилося на тлі дихальної недостатності, скільки хворих на ІХС мали важкий перебіг ХОЗЛ.

Підступність цього захворювання полягає у тому, що воно починає розвиватися непомітно, протягом багатьох років практично не завдаючи людині незручностей. Оскільки легені мають багаторазовий «запас міцності», то хвороба тривалий час перебігає безсимптомно. Навіть якщо виникають проблеми із диханням, то людина часто знаходить цьому якесь пояснення, пристосовуючи ритм життя під свій стан. Але коли прохідність дихальних шляхів зменшується до 30%, задишка відчувається навіть при мінімальних навантаженнях, ось тоді й починають бити на сполох.

Головна відмінність ХОЗЛ від інших хронічних захворювань легень – обов’язкова наявність супутніх патологій – серцево-судинної, органів шлунково-кишкового тракту, цукрового діабету, артриту тощо. До речі, перші прояви та загострення ХОЗЛ можуть бути спровоковані саме ними. Захворювання на будь-якій стадії може зіграти фатальну роль під час загострення перебігу супутніх хвороб, стати ускладненням медикаментозного та хірургічного лікування. Зауважимо, що при тяжких загостреннях п’ятирічна виживаність є меншою, ніж після гострого інфаркту міокарда.

Медикаментозна терапія цієї хвороби, особливо тяжкого її перебігу, дуже дорога – до 4–5 тис. грн на місяць, що є несумірним з доходами багатьох українців. А вартість лікування загострень, яке часто потребує допомоги у стаціонарі, сягає 10 тис. грн і більше. Але справа не тільки у ціні. Усі препарати мають побічну дію. І збільшення кількості необхідних медикаментів, на жаль, збільшує ризик розвитку небажаних явищ.

На ранніх стадіях хворобу можна корегувати шляхом модифікації способу життя та харчування, відмови від шкідливих звичок, а базисна медикаментозна терапія, зазвичай, потребує одного препарату та не призводить до суттєвого негативного впливу на органи й системи людини. До того ж вартість монотерапії (лікування одним препаратом) рідко перевищує 600–700 грн на місяць. Своєчасний початок підтримки дихальної функції легень пригальмовує розвиток захворювання та сприяє значному продовженню якісного активного життя.

 

Чому потрібен скринінг ХОЗЛ

На початку виникнення захворювання діагноз неможливо встановити без вимірювання функції зовнішнього дихання (ФЗД).

Запобігти розвитку ХОЗЛ можна лише шляхом ранньої діагностики та превентивного лікування на ранній стадії, коли хвороба ще не має явних ознак. Головна група ризику ХОЗЛ – люди літнього віку. А вікове фізіологічне зниження об’єму легень починається після 40 років.

Дослідження людей до 40 років необхідне тільки у групах ризику:

  • курці або ті, хто мав цю звичку у минулому;
  • особи, які працюють або працювали на шкідливих виробництвах;
  • особи, які мають будь-який із таких симптомів: задуха, хронічний кашель, регулярне виділення харкотиння, часті бронхіти, сторонні звуки при диханні (свист).

Найінформативнішим методом первинної діагностики та моніторингу перебігу ХОЗЛ є спірометрія. До того ж найбільше діагностичне значення має не стільки показник об’єму легень, скільки темпи його зменшення. Тому спірометрія для людей після 40 років має входити до переліку обов’язкових досліджень під час щорічних профілактичних оглядів.

Для оцінки та аналізу перебігу ХОЗЛ необхідна історія результатів досліджень. Важливим показником розвитку захворювання є його періодичність загострень. Чим частіші загострення, тим швидше знижується об’єм легень.

Скринінг ХОЗЛ має проводитися на первинному рівні медичної допомоги. Спірометр входить до переліку необхідного обладнання центрів первинної медико-санітарної допомоги. Але, як виявляється, на практиці його часто замінюють на пікфлуометр із дуже обмеженим функціоналом, який не підходить для діагностичних цілей. Сучасні спірографи з сенсорним екраном, підключенням до мобільних гаджетів або ПК сьогодні є доступними для будь-якого надавача первинної медичної допомоги.

З метою дотримання протиепідемічних заходів та безпеки досліджень рекомендовано використання одноразових або індивідуальних засобів вимірювання.

Важливим є навчити пацієнта або його родичів правильно проводити заміри, фіксувати результати у період між плановими консультаціями та пересилати інформацію лікарю для професійної інтерпретації.


Для публикации на сайте введите имя и email
Залишилось символів - 1000

Коментарі

ЯК ЛІКУВАТИСЯ?
Оберіть в каталозі медичний заклад
Оберіть в каталозі медичний заклад
Запишіться на прийом до лікаря
Запишіться на прийом до лікаря
З Вами зв’яжеться працівник реєстратури
З Вами зв’яжеться працівник реєстратури
Пройдіть діагностику та лікування
Пройдіть діагностику та лікування
ЯК КУПИТИ ТОВАР?
Оберіть в каталозі товар
Оберіть в каталозі товар
Оформіть замовлення через корзину
Оформіть замовлення через корзину
Оберіть спосіб оплати
Оберіть спосіб оплати
Замовте зручну доставку
Замовте зручну доставку
ЯК СТВОРИТИ САЙТ?
Отримайте особистий кабінет
Отримайте особистий кабінет
Створіть назву сайту
Створіть назву сайту
Наповніть сайт інформацією
Наповніть сайт інформацією
Ваш сайт працює
Ваш сайт працює