Чернігівська центральна районна лікарня на передовій здоров’я

22 січня, 2024 17:15
902
22 січня, 2024 17:15
902

Медицина на передовій здоров’я – героїчний 2023-й: КНП «ЧЕРНІГІВСЬКА ЦЕНТРАЛЬНА РАЙОННА ЛІКАРНЯ» Чернігівської районної ради Чернігівської області.

Від лютого 2022 року до грудня 2023 року на Чернігівщині зазнали пошкодження 73 об’єкти в 30 медичних закладах. 8 із них були зруйновані. З перших днів війни у зоні бойових дій опинилась і Чернігівська центральна районна лікарня - комунальне некомерційне підприємство Чернігівської районної ради.

Про руйнування закладу і сміливість колективу в час оперативного оточення Чернігова, відновлення зруйнованих корпусів лікувального закладу після деокупації території області, медичну допомогу населенню району розповідає заступниця генерального директора лікарні Ніна Макарова.

-Донині деякі будівлі лікарні ще стоять із вибитими вікнами, зі слідами обстрілів і бомбардувань на стінах. Мовчазні, але реальні свідки гарячих подій. 

Як заклад відновлюється та відроджується ?

- З перших днів активних бойових дій наша лікарня опинилася в зоні бойових дій. Було частково зруйновано кілька корпусів: поліклініка, інфекційне відділення, клініко-діагностична лабораторія. Вибуховою хвилею та уламками ракет пошкоджені двоповерховий і триповерховий стаціонарні корпуси: вибиті вікна й двері, напівзруйновані стіни, зламані меблі та медичне обладнання. Деякі будівлі постраждали на 75 відсотків–зокрема, поліклініка.

2022 рік видався вкрай складним на виклики та випробування. Спершу, в січні, головним завданням медичної спільноти було протистояння коронавірусній інфекції. Та ми навіть не уявляли, які надскладні проблеми постануть вже незабаром. Віроломне вторгнення російського агресора призвело до того, що наша область вже 24 лютого зазнала бомбардування й обстрілів. Всі працівники закладу мобілізувалися для надання необхідної медичної та психологічної допомоги. Виникла потреба в лікуванні великої кількості поранених, переведенні закладу на новий режим роботи. До нашої лікарні йшли мешканці сусідніх будинків та чернігівці, що змогли самостійно дістатися до ЦРЛ. Багато літніх людей, людей з інвалідністю, родин із дітьми й домашніми тваринами. І першими, хто прийняв на себе хвилю їхніх медичних проблем, стали наші лікарі.

Відповідальність за пацієнтів змусила терміново облаштовувати у підвальних приміщеннях лікарні не лише сховища, а й операційні та пологові зали. Там медики працювали під час повітряних тривог. Сортування пацієнтів налагодили за алгоритмом. Наші працівники служби ризикували своїм життям, щоб вивезти поранених із прифронтової зони, рятували, не звертаючи уваги на обстріли. Хірурги та травматологи лікарні – Іван Джичка, Нікіта Барбетов, Олексій Погипко та Олексій Ячний були залучені до надання допомоги військовим в інших закладах. Працівники лікарні разом із керівником постійно залишалися на робочому місці: надавали допомогу, готували їсти, доглядали за хворими, відразу ремонтували і прибирали пошкоджене під час обстрілів. Адміністрація закладу під керівництвом генерального директора Дмитра Руденка та завідувачів структурних підрозділів особистим прикладом надихали співробітників девізом «Ніколи не здаватися і не падати духом». До речі, за надання кваліфікованої медичної допомоги і рятування життя людей в умовах воєнного стану Дмитру Руденку присвоєно звання «Заслужений лікар України».

У перші години й дні повномасштабного вторгнення медпрацівники робили все, що допомогло би людям адаптуватися до нової реальності. Зокрема, зв’язувалися з рідними й близькими, вирішували нагальні робочі питання, облаштовували побут, намагаючись підготуватися до активних боїв неподалік лікарні. Евакуйовували пацієнтів до інших медичних закладів. За весь час облоги міста й бойових дій у лікарні не загинули жоден хворий чи медик.

Ніно Іванівно, як змогли вистояти? Що допомагало персоналу не втрачати сили духу і рятувати хворих?

-Всупереч усім викликам лікарня вистояла, бо об’єдналися в єдину родину. Вижили завдяки самовідданій праці наших медиків, підтримці органів влади та місцевого самоврядування, волонтерів, міжнародних донорських організацій та всіх небайдужих людей.

Як працює заклад після визволення Чернігівщини?

-Чернігівська центральна лікарня з 1957 року функціонує як центральний медичний заклад для обслуговування жителів Чернігівського району. Сьогодні - це спеціалізований медичний заклад вторинного рівня надання медичної допомоги. Своєчасної цілодобової якісної спеціалізованої медичної допомоги.

Наразі матеріально-технічна база лікарні розміщується в трьох корпусах для стаціонарного лікування хворих та більш, ніж десяти приміщень господарчих і обслуговуючих служб. У пристосованому приміщенні розташовується поліклінічне відділення для амбулаторного прийому пацієнтів на 500 відвідувань в зміну. Амбулаторний прийом пацієнтів здійснюється фахівцями 23 спеціальностей. У стаціонарі розгорнуто 295 ліжок і функціонують такі відділення: приймально–діагностичне та екстреної допомоги, терапевтичне з кардіологічними та паліативними ліжками, педіатричне, спеціалізоване інсультне відділення з неврологічними та паліативними ліжками, інфекційне боксоване, хірургічне з урологічними, офтальмологічними та отоларингологічними ліжками, ортопедо-травматологічне, фізичної та реабілітаційної медицини, педіатричне, гінекологічне, акушерське з ліжками патології вагітних, відділення анестезіології та інтенсивної терапії. Стаціонар в повному обсязі (за рівнем кластерної лікарні) забезпечує ургенцію з профілю всіх відділень лікарні, а також надає невідкладну й планову допомогу. Крім того, функціонують діагностичні відділення: функціональної діагностики та ендоскопії, оснащене сучасним медичним діагностичним обладнанням: ультразвуковими апаратами, електрокардіографами, ендоскопами; рентгенологічний кабінет з сучасним апаратом комп’ютерної томографії та цифровим рентгенологічним апаратом; клініко-діагностична лабораторія забезпечує проведення загально-клінічних, біохімічних, гематологічних, мікробіологічних та імунологічних методів дослідження на сучасному обладнанні.

У лікарні працює 83 лікарі та 183 фахових молодших спеціалістів з медичною освітою. З вересня 2023 року працюємо під керівництвом генерального директора Інни Фесенко. Підприємство - база для підготовки лікарів – інтернів і студентів медичного коледжу. Питання постійного підвищення кваліфікації медичних кадрів - один із пріоритетних напрямків роботи. Продовжуємо відбудовувати лікарню. Цілодобово надаємо жителям району необхідну медичну допомогу. Втілюється Програма державних гарантій медичного обслуговування населення. У відділеннях лікарні за минулий рік пролікували 9894 пацієнтів. Відділення оснащені сучасним обладнанням. Попри війну життя триває: торік  у пологовому відділенні з’явилися на світ 287 малюків.

У відділенні фізичної та реабілітаційної медицини постійно отримують реабілітаційну допомогу як цивільні, так і військові після поранення.

У селах району постійно бувають виїзні лікарські бригади і на місцях консультують і надають медичну допомогу селянам. Передусім виїжджають у населені пункти, що були в окупації і жителі яких зазнали знущань ( а дехто і катування) від російських військових. Лукашівка, Ягідне, Іванівка, Количівка, Красне…- назви цих сіл знайомі на весь світ.

На жаль, психологічної підтримки сьогодні потребують не лише безпосередні учасники бойових дій, внутрішньо переміщені особи, родини поранених і загиблих – така допомога потрібна переважній більшості українців. Адже війна сформувала тривале стресове середовище. Наші співробітники постійно проходять тренінги по Всеукраїнській програмі ментального здоров’я «Ти як» та Samaritan’sPurse (internationalrelief) з ключових принципів психологічної допомоги для медичних працівників.

Не тільки фінансової, але й моральної підтримки потребують медичні працівники, які втратили житло. Без даху над головою і засобів для існування залишилися батьки, діти, онуки. Ракетними ударами та артилерійськими обстрілами повністю зруйновані будинки й прибудинкові споруди 19 працівників лікарні. Загалом руйнувань зазнало житло 37 медпрацівників.

Чи готовий лікувальний заклад до роботи в екстремальних умовах?

Лікарня отримала альтернативне живлення для безперебійної роботи в разі обмеженого енергопостачання. Вжито заходів задля безперебійного постачання електрики, тепла та води: автоматичне переключення на аварійні генератори, створений запас води, встановлені фільтри для очистки води. Медики постійно проходять тренінги по підготовці до роботи в надзвичайних ситуаціях.

На відбудованих корпусах та у відділеннях є таблички з написами про допомогу Міжнародного медичного корпусу України.

З перших днів деокупації області, з квітня 2022 року, Міжнародний медичний корпус – надійний і постійний партнер у відбудові Чернігівської районної лікарні. За прямого фінансування корпусу повністю відновлено дах неврологічного відділення. Завдяки чому використовується кожен квадратний метр приміщення цієї будівлі для надання медичної допомоги: тут нині функціонує поліклініка. Міжнародний медичний корпус профінансував капітальний ремонт корпусу інфекційного боксованого відділення: замінено дах, всі комунікації та зовнішні й внутрішні двері, всі вікна. Відновлені бокси і встановлена сучасна сантехніка разом із бойлерами для кожного боксу. Відновлена також мережа централізованого постачання кисню. Закуплено твердий і м’який інвентар. Завдяки ММК, капітально відремонтовано чотири операційні – фактично це весь операційний блок.

Активними донорами нашого закладу також є: Міжнародна організація Червоного хреста і Чернігівська обласна організація Червоного Хреста України,Чернігівська християнська місія «Милосердя та духовне відродження», Міжнародний благодійний фонд «АІСМ Україна».

Підтримка світової спільноти, – це запорука стійкості наших фронтів, наших мирних територій, і, зокрема, нашого закладу. Від усіх працівників, усіх пацієнтів нашої лікарні низький їм уклін.

Які плани і перспективи Чернігівської районної лікарні?

Перемога для нас, як і для кожного українця, це остаточне звільнення наших територій, їх розмінування, забезпечення мешканців якісною питною водою, доступністю до базових потреб. Щоб стали нарешті безпечними ті регіони, жителі яких були змушені покинути свої домівки. Щоб повернулися додому всі, хто хоче повернутися, і мали можливість працювати, піднімати економіку держави. Мирну Україну, за підтримки цивілізованого світу, чекають попереду величезні перетворення. Зберігаємо спокій, працюємо у штатному режимі. Попри труднощі допомагаємо тим, хто на фронтах, і підтримуємо всіх, хто цього потребує. Розбудовуємо далі лікарню, зміцнюємо її матеріально-технічну базу. Продовжуємо залучати донорські кошти, робимо все, що можемо – кожен на своєму місці. Це і є сьогодні нашим внеском у спільну Перемогу.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали: читайте новини медицини та купуйте медтехніку за оптовими цінами!

Рекомендовані клініки