Гінеколог: поліп в матці — лікування обов'язково!

14 грудня, 2021 12:17
1150
14 грудня, 2021 12:17
1150
До цього часу повністю незрозумілий механізм початку несподіваного поділу, переродження і розростання клітин. У жіночому організмі лікарі-гінекологи стикаються з органічним розростанням новоутворень, які називаються поліпами. Місце їх локалізації в цервікальному каналі, шийці матки та в самому тілі матки.

Що це за патологія, наскільки вона небезпечна, як відбувається діагностика і лікування журналісту ITMED розповіла Медичний директор Спеціалізованої клініки «Добрий прогноз», акушер-гінеколог, онкогінеколог Анна Аверіна.

Пані Анна, розкажіть, будь ласка, що таке поліп матки?

Нумо почнемо нашу розмову з пояснення анатомії. Матка має тіло і шийку. Внутрішній, функціональний шар, що вистилає матку, називається ендометрій. Він має здатність кожні менструації відторгатися та оновлюватися протягом менструального циклу. У цьому шарі можуть виникати поліпи.

Поліпи — це доброякісні новоутворення, які можуть утворюватися в цервікальному каналі шийки матки або у тілі матки. Візуально вони мають грибовидну або пальцевидну форми, які розташовані на ніжці. Доведений медичний факт, що онкологічні процеси в матці найчастіше починаються у поліпі. Тому новоутворення в обов'язковому порядку потребує лікування.

Які є причини появи такої патології?

Основна причина розвитку поліпа порожнини матки є порушення гормонального фону через підвищений рівень естрогену. При цьому у пацієнтки може бути порушений менструальний цикл. На функцію яєчників і співвідношення жіночих статевих гормонів також впливають захворювання щитоподібної залози, ожиріння, цукровий діабет, синдром полікістозних яєчників.

Іншою причиною служать різні хронічні запальні захворювання жіночих статевих органів: хронічні кольпіти, ендометрити. А також захворювання, що передаються статевим шляхом.
Втручання, що травмують ендометрій. Це може бути при проведенні абортів, тривалому носінні внутрішньоматкової спіралі.

Крім цього, нерегулярне статеве життя і відсутність постійного партнера також відносять до провокаційних причин.

Які симптоми поліпів матки та шийки матки?

Найчастіше поява поліпів відбувається безсимптомно. Якщо зростання новоутворення тільки почалася, то вона ніяк себе не проявляє.

Потім, у міру збільшення поліпа з'являються симптоми: тривалі та рясні місячні, кров'янисті виділення між місячними. Буває, що кров'янисті виділення ніяк не пов'язані з менструальним циклом.

Якщо поліп розташований в шийці матки, то кров'янисті виділення з'являються в момент або після статевого контакту.

Часто поліп може бути причиною відсутності настання бажаної вагітності.

Чи є вікові особливості для появи цього захворювання?

Виникнення поліпів ніяк не пов'язане з віком жінки. У практиці медичного центру «Добрий прогноз» зустрічаються пацієнтки різного віку, від зовсім юних дівчат до дорослих жінок.

Буває, що в період менопаузи з'являються кров'янисті виділення. Це сигнал, що візит до лікаря відкладати не можна. Однак, все ж частіше захворювання проявляє себе у віці 35-40 років.

Як діагностується поліп?

У разі якщо поліп знаходиться в тілі матки, то діагностувати його можна тільки за допомогою ультразвукового дослідження органів малого таза (УЗД). Найбільш інформативний метод дослідження — трансвагінальний.

Якщо ж поліп розташований в шийці матки або цервікальному каналі, то він буде виявлений візуально на огляді у лікаря-гінеколога.

Зазвичай все починається з того, що пацієнтка виявляє будь-які тривожні симптоми й звертається до профільного лікаря. І якщо провівши необхідні дослідження лікар підтверджує діагноз, то призначається лікування.

Хочу звернути увагу, що поліп лікується тільки хірургічним методом. Ніякі гормональні, протизапальні препарати, трави та гомеопатія в цьому випадку позитивного результату не принесуть. Поліп видаляється лише оперативним шляхом.

Розкажіть, будь ласка, про метод лікування поліпа матки та шийки матки.

На сьогодні існує метод гістерорезектоскопії, який є оперативним методом лікування (видалення поліпа). Це найбільш інформативний і безпечний метод лікування захворювань тіла матки та цервікального каналу.

Існує два види гістерорезектоскопії:

  1. Монополярна.
  2. Біполярна.
Раніше для проведення гістерорезектоскопії використовувався монополярний гістерорезектоскоп, який згодом поступився місцем біполярному. Ми проводимо саме біполярну гістерорезектоскопію.

А чим цей вид гістерорезектоскопії краще для пацієнтки?

Головне, що вплив на тканину проводиться найменш травматично. Коагуляція відбувається на мінімальну глибину тканини. Крім того, біполярна гістерорезектоскопія проводиться в фізіологічному середовищі (порожнину матки заповнюється фізіологічним розчином).

Цю операцію дозволено виконувати пацієнткам із цукровим діабетом. Завдяки низькій травматичності тканин, відновний період досить швидкий.

А як проходить операція?

Суть операції в тому, що апарат гістерорезектоскоп (тонка трубка з джерелом світла, відеокамерою і каналом для введення інструменту) проводиться через цервікальний канал у порожнину матки. За допомогою невеликої кількості фізіологічного розчину порожнину матки розправляється і лікар за допомогою відеосистеми, під збільшенням може бачити порожнину матки на моніторі.

Спеціальної біполярною петлею новоутворення видаляється. Пацієнтка в цей час знаходиться під легким наркозом і не відчуває жодних неприємних відчуттів.

Операція малоінвазивна. Її можна проводити пацієнткам, які ще тільки планують вагітність. Тривалість процедури близько півгодини. Через 2-4 години після операції пацієнтка виписується додому.

Чи бувають ускладнення після проведення операції?

Лікар попереджає жінку, що кілька днів можуть бути мізерні кров'янисті або сукровичні виділення з піхви. Можливий деякий дискомфорт внизу живота в перші години після операції. Але це не вимагає спеціального лікування.

З метою профілактики інфекційних ускладнень перед операцією проводиться санація піхви при необхідності, в післяопераційному періоді призначаються антибактеріальні препарати.

Як правильно підготуватися до операції?

Операція проводиться в першу половину менструального циклу. Найкраще для цього підходять 7 - 9-й день менструального циклу.

Перед операцією досліджується мікрофлора в піхві, беруться мазки, проводиться лікування запальних захворювань жіночих статевих органів. Гістерорезектоскопія проводиться натщесерце, перед операцією не можна їсти 6 годин і пити 4 години.

Зазвичай, якщо в лікувальному закладі видаляється новоутворення, то його відправляють на гістологічне дослідження. Як це відбувається в клініці «Добрий прогноз»?

Гістологічне дослідження проводиться в обов'язковому порядку. Я вже говорила, що рак ендометрія найчастіше починається в поліпі. Тому виключення онкологічного захворювання проводиться в першу чергу.

І, що важливо для пацієнта і лікаря, ми виявляємо причину захворювання — гормонального або запального характеру поліп. І тільки після цього призначається необхідне лікування, спрямоване на профілактику появи поліпів надалі.

Іноді можна почути скептичне ставлення до оперативного втручання. Розраховуючи на те, що воно, як кажуть, само пройде, ігнорують захворювання. Що Ви можете сказати таким жінкам?

За статистикою від 2 до 8% поліпів мають властивість перероджуватися в злоякісні форми. Тому ризик раку ендометрія з часом зростає. І крім цього, адже поліп нікуди не дінеться. Це клітини, які вже мають патологічне ділення, і процес буде тільки посилюватися. Клітини будуть продовжувати рости, поліп, відповідно стане збільшуватися, викликаючи перераховану симптоматику. Будуть рясні місячні, кровотечі, кровомазання. Якщо жінка репродуктивного віку, то новоутворення буде заважати настання вагітності.

І на закінчення, будь ласка, рада від онкогінеколога клініки «Добрий прогноз». Що потрібно робити жінці, щоб прогноз був завжди добрим?

Жінки повинні регулярно проходити огляд у гінеколога. Згідно з рекомендаціями профілактичний огляд повинен проходити не рідше 1 разу на рік з обов'язковим ультразвуковим дослідженням і цитологічним дослідженням шийки матки. Проводиться мікроскопія урогенітальних виділень (мазок).

Але якщо з'являються якісь тривожні симптоми, потрібно відразу звертатися до лікаря. Своєчасна діагностика і видалення поліпів в порожнині матки, шийки матки та цервікальному каналі дозволять уникнути перед загрозою подальшого розвитку захворювання.

Пацієнтка повинна знати, що найбільш сприятливий час для відвідування гінеколога це 7- 9-й день менструального циклу.

Виконуючи рекомендації лікаря ваш прогноз буде добрим.


Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали: читайте новини медицини та купуйте медтехніку за оптовими цінами!

Рекомендовані клініки