Шляхи подолання проблем медичного бізнесу від керівника центру медичного консалтингу «МедРада» Наталії Новікової
Ми зустрілись із керівником центру медичного консалтингу «МедРада» Наталією Новіковою, щоб обговорити деякі проблеми юридичного характеру, з якими стикаються медичні заклади у їх повсякденній діяльності, та шляхи їх подолання.
- Наталіє, перш за все розкажіть, в чому полягає відмінність юристів центру медичного консалтингу «МедРада» від інших фахівців в галузі права?
Насамперед скажу, що ЦМК «МедРада» це не лише юристи.
Принципова відмінність центру медичного консалтингу «МедРада» полягає перш за все у спеціалізації команди наших фахівців на юридичному та бухгалтерському супроводі саме медичного бізнесу Дніпропетровщини: від невеликих приватних «кабінетів» лікарів до великих багатопрофільних медичних центрів. Успішною є також багаторічна співпраця ЦМК «МедРада» з представниками медичного бізнесу сусіднього Запоріжжя та Запорізької області.
Все тому, що мало хто з колег має практичний досвід супроводу усіх бізнес-процесів сучасного медичного закладу, а отже не розуміється на проблемах та потребах представників медичного бізнесу, не в повній мірі розуміє їх «біль», а тому навряд чи зможе успішно його «лікувати».
Окрім того, ми свідомо залучили не просто юристів та практикуючих адвокатів, а об'єднали саме фахівців з медичного, ядерного, будівельного, податкового права із спеціалістами в галузі ведення бухгалтерського, податкового та кадрового обліку, у тому числі тих, хто має аудиторський досвід.
Саме такий комплексний та професійний підхід, на мою думку, забезпечує надання якісних послуг та є зручним для керівника будь-якого медичного закладу, якому, для вирішення багатьох поточних та й екстрених питань, вже немає необхідності шукати різних спеціалістів або навіть цілі організації.
- Але все ж таки, Ви б могли, виходячи зі свого досвіду, з огляду на специфіку ведення медичного бізнесу в Україні, коротко сформулювати, в яких питаннях найчастіше існує потенційний ризик виникнення проблем та з'являється необхідність в отриманні медичним закладом саме правової допомоги?
- Вважаю, що ніхто не буде сперечатися, що ведення бізнесу в сфері охорони здоров'я від початку передбачає надвисоку відповідальність, оскільки в руках медиків здоров'я, а часом і життя пацієнтів. У зв'язку з цим керівники медичного бізнесу стикаються з безліччю проблемних питань, адже дана сфера в значній мірі регулюється і контролюється державою.
Так, чинним законодавством передбачені специфічні вимоги, дотримання яких для медицини є обов’язковим, зокрема щодо: отримання ліцензії з медичної практики; приміщення, де буде вестись медична практика; санітарних норм; регулярного підвищення кваліфікації медперсоналу; контролю справності медичного обладнання тощо.
Крім того, потрібно не забувати про поточну діяльність медичного закладу, а саме: взаємовідносинах та можливих конфліктах з контрагентами (у тому числі партнерами та інвесторами), співзасновниками, пацієнтами, співробітниками і страховими організаціями.
- Невже для вирішення кожного з перерахованих вище питань слід залучати юриста?
- Абсолютно вірно. Приведу лише деякі цікаві приклади з нашої практики допомоги в отриманні пакету дозвільної документації, необхідної для відкриття нового медичного центру.
Наприклад, для одержання акту санітарно-епідеміологічного обстеження майбутнього закладу, серед іншого, подається акт або протокол перевірки вентиляційної системи приміщення.
Проте той, хто ніколи не стикався з подібним питанням навряд чи здогадається, як насправді виглядає такий документ та куди звертатись за його одержанням. Мають такі знання наші фахівці.
Далі, для одержання ліцензії з медичної практики необхідно заповнити та подати до МОЗ Відомості, чи не найголовнішим розділом яких є перелік матеріально-технічної бази майбутнього медичного закладу.
Через законодавчу невизначеність в цьому питанні та відсутність імперативних чітких вказівок щодо переліків МТБ, приймаючи до уваги різноманіття лікарських спеціальностей, відверто скажу, що лише фахівець з медичного права допоможе майбутньому закладу правильно сформувати та відобразити склад МТБ. Помилки ж в цьому питанні щонайменше тягнуть відмову у видачі ліцензії, а також можуть визнаватись порушенням ліцензійних вимог у випадку перевірки закладу в майбутньому.
Враховуючи специфіку медичного бізнесу, щоб створити якісну і ефективну рекламу для медичного центру, яка буде відповідати вимогам законодавства, маркетологи також повинні працювати в тандемі з юристом.
- Цікаво. А чим же займається юрист ядерного права?
Дякую за запитання. На щастя в нас є такі фахівці.
І я могла би зараз сухо цитувати законодавчу базу. Проте знову відповім, виходячи виключно з практичного досвіду.
Звіт про аналіз безпеки провадження діяльності з використання ДІВ; Настанова з якості при використанні ДІВ; Положення про визначення доз опромінення пацієнтів при застосуванні ДІВ у діагностичних цілях; Інструкція щодо дій персоналу у випадку радіаційної аварії при провадженні діяльності з використання ДІВ (Інструкція з запобігання і ліквідації радіаційних аварій); Довідка про фінансові можливості відшкодування збитків, завданих радіаційною аварією, що може статися під час провадження діяльності з використання ДІВ, власними коштами; Довідка про кваліфікацію персоналу суб'єкта діяльності у сфері використання ядерної енергії; Інструкція з радіаційної безпеки при проведені рентгенологічних процедур в рентгенівському кабінеті; Положення про особу, відповідальну за радіаційну безпеку та радіаційний контроль; Програма дозиметричного контролю; Положення про визначення доз опромінювання; Контрольні рівні.
І це лише незначна частина тих документів, які і готує саме юрист ядерного права, і без участі якого годі й уявити одержання медичним закладом ліцензії Держатомрегулювання (так званої «Ядерної інспекції»).
Без одержання такої ліцензії неможлива робота не тільки відомих всім рентгенівських кабінетів, але і надсучасних кабінетів комп’ютерної томографії і мамографії, які також є рентгенівськими установками.
Додам, що в силу своєї специфіки, знання в сфері медичного та ядерного права неможливо отримати без реального практичного досвіду. Разом з цим, повноцінно займатися бізнесом не вийде, якщо всі сили керівника медичного закладу буде витрачено, наприклад, на моніторинг останніх змін в законодавстві або врегулювання конфліктних питань при перевірках.
- Якщо ми вже заговорили про перевірки, розкажіть, хто має право перевірити медичний заклад?
Слід зазначити, що перевірки з боку контролюючих органів - найбільший страх керівників бізнесу і медичний бізнес не є винятком.
Неважливо, яким бізнесом ви займаєтеся, рано чи пізно виникне питання забезпечення його належної безпеки. Саме тому і необхідно оформлювати усі правовстановлюючі та дозвільні документи вчасно і правильно, не доводячи справу до негативних наслідків у виді штрафних санкцій або навіть заборони діяльності закладу.
У медичному закладі, окрім перевірок Держпраці і податкової, звичайних для загальних сфер бізнесу, додатково передбачено низку особливих перевіряючих органів, візит яких може бути неприємним сюрпризом.
Так, Державна служба України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів (так звана СЕС) перевіряє на предмет дотримання вимог санітарного законодавства; Міністерство охорони здоров'я (МОЗ) - дотримання ліцензійних умов медичної практики, якість надання медичних послуг; Державна служба з надзвичайних ситуацій (ДСНС) - дотримання протипожежних норм; Державна інспекція ядерного регулювання (Ядерна інспекція) - відповідність джерел іонізуючого випромінювання ліцензійним вимогам.
Правоохоронні органи, як то наприклад Національна поліція чи Служба безпеки України, при наявності кримінальної справи, проводять слідчі дії, що вимагає присутності адвоката.
І це не повний перелік.
Ведення медичного бізнесу зумовлює регулярні перевірки, які в більш, ніж 50% випадків завершуються винесенням акту про порушення, накладенням багатотисячних штрафів, а в деяких випадках і анулюванням ліцензії та навіть кримінальною відповідальністю.
В якості яскравого прикладу в цьому питанні можна навести достатньо «свіже» судове провадження, в якому довелося взяти участь незалежній лабораторії «Інвітро». Так, в кінці минулого року, в результаті перевірки представниками Держпраці було прийнято рішення про накладення на підприємство штрафу в розмірі 8 763 300,00 грн. Вочевидь, що саме завдяки ретельній роботі юристів і грамотно вибудованій правовій позиції, підприємству в ході судового розгляду вдалося відстояти свої права, захистити репутацію компанії і домогтися скасування постанови про накладення штрафу.
- Наостанок, можливо Ви дасте якісь юридичні поради, як бізнесу підготуватися до перевірки контролюючих державних органів і максимально мінімізувати негативні наслідки її проведення?
Скажімо так, головні умови для ведення будь-якого бізнесу зараз - це безпека і захищеність.
Деякі керівники, у тому числі медичного бізнесу, вважають, що залучати фахівців в галузі права потрібно для вирішення вже виниклих конфліктних ситуацій. Але на практиці, більше 80% успіху щодо результату тієї ж майбутньої перевірки залежить саме від грамотної підготовки до неї, яку у більшості випадків можна та треба провести ще до «візиту» контролюючих органів.
Не варто боятися перевірок, потрібно просто чітко знати свої права і обов'язки для протидії свавіллю з боку інспекторів і правоохоронних органів, регулярно інструктувати персонал в форматі практичних тренінгів та навести лад в організаційній та медичній документації.
Слід зазначити, що, як свідчить судова практика, представники контролюючих органів часто самі порушують порядок і регламент проведення перевірок. Але проблема в тому, що виявити, правильно зафіксувати та використати ці факти порушень або зловживань під силу тільки вузькопрофільному та досвідченому спеціалісту. Нажаль, штатні юристи навіть великих компаній далеко не завжди мають достатні знання і досвід щодо взаємодії з контролюючими органами.
Наостанок можу лише додати, що ЦМК «МедРада» залучає для супроводу та захисту медичного бізнесу висококваліфікованих юристів та досвідчених адвокатів, які не з чуток знають як проводяться перевірки та які методи боротьби реально працюють, а що працює тільки на папері.
За цей час ми накопичили величезний практичний досвід, що дозволяє нам заздалегідь прогнозувати всі можливі ризики і вирішувати проблеми різного рівня складності, що надає в результаті медичному бізнесу: запобігання конфліктів з контролюючими органами, укладання вигідних угод, виграні процеси, а в цілому спокійне ведення і розвиток медичної справи!
Більш детально з послугами ЦМК «МедРада» можна ознайомитись на офіційному сайті компанії за посиланням https://medrada.com/.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали: читайте новини медицини та купуйте медтехніку за оптовими цінами!
Читайте також
21 травня, 2018
1893
07 червня, 2018
2315
15 серпня, 2018
3655
09 жовтня, 2018
2039
Рекомендовані клініки
-
АптекаУкраїна, м.Київ
-
ЛікарняУкраїна, Київ
-
ЛікарняУкраїна, Березанка
-
Медичний центрУкраїна, м.Вінниця
-
ЛікарняУкраїна, м.Вознесенськ
-
ЛікарняУкраїна, Гайсин
-
Станція переливання кровіУкраїна, м.Ужгород
-
ЛікарняУкраїна, м.Ужгород
-
ЛікарняУкраїна, м.Київ
-
ЛікарняУкраїна, Макарів
-
ЛікарняУкраїна, м.Київ
-
ЛікарняУкраїна, м.Біла Церква
-
Консультативно-діагностичний центрУкраїна, м.Київ
-
ПоліклінікаУкраїна, м.Київ
-
ПоліклінікаУкраїна, м.Біла Церква
-
ЛікарняУкраїна, Радомишль
-
Центр первинної медико-санітарної допомогиУкраїна, Красноград
-
Медична мережаУкраїна, м.Київ
ПУБЛІКАЦІЇ КЛІНІК