«Україна є і буде незалежною!» - директор КП «Волинський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Волинської обласної ради Володимир Шмаль

04 липня, 2023 09:46
1221
04 липня, 2023 09:46
1221

Актуальне інтерв’ю з директором комунального підприємства «Волинський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Волинськоїобласної ради Володимиром ШМАЛЕМ.

БУДЬ ЛАСКА, ПРЕДСТАВТЕ СЕБЕ ТА ОРГАНІЗАЦІЮ

Я, Володимир ШМАЛЬ, директор комунального підприємства «Волинський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Волинськоїобласної ради. Основними завданнями системи екстреної медичної допомоги є організація та забезпечення надання доступної, безоплатної, своєчасної та якісної екстреної медичної допомоги, у тому числі під час виникнення надзвичайних ситуацій та ліквідації їх наслідків.

В нашому підприємстві нараховується 15 відділень і 33 пункти базування бригад, із яких один – це пункт тимчасового базування в смт. Мар’янівка. Функціонує 72 бригади екстреної медичної допомоги, всі бригади забезпечені новими сучасними санітарними автомобілями.

На сьогодні, щодобово, це 600 звернень на лінію «103», біля 400 виїздів бригад екстреної медичної допомоги.

ЧИ МОЖЕТЕ ВИ НАДАТИ ОГЛЯД ПОТОЧНОЇ СИТУАЦІЇ В ЦЕНТРІ НА ТЛІ ТРИВАЛОГО ВІЙСЬКОВОГО КОНФЛІКТУ МІЖ УКРАЇНОЮ ТА РОСІЄЮ?

Незважаючи на виклики, які щоденно ставить нам війна, ми продовжуємо працювати, попри все щоденно 24/7.

Працівники екстреної медичної допомоги, завжди перебувають у зоні ризику, на першому рубежі медицини, рятують життя іншим людям, часом ризикуючи своїм власним.

У зв’язку відключеннями електропостачання у населених пунктах Волинської області, внаслідок ворожих обстрілів об’єктів енергетичної інфраструктури постало питання налагодження енергоживлення та мобільного звʼязку.
Центральна оперативна диспетчерська мала автономне джерело живлення (генератор), тому перебоїв з прийомом викликів на лінію «103» не було. Для пунктів базування було придбано автономні, джерела енергоживлення (генератори) та отримано системи Starlink для забезпечення мобільного зв’язку.

ЧИ БУЛИ ВИПАДКИ, КОЛИ ПІД ЧАС ВІЙНИ ОБСТРІЛЮВАЛИ ВАШУ ЛІКАРНЮ? ЯКЩО ТАК, ТО ЯК ЦЕ ВПЛИНУЛО НА РОБОТУ?

На щастя, не було. В нашій області не велися активні бойові дії, тому потерпали тільки від ракетних обстрілів. Щосекунди дякуємо ЗСУ, що маємо можливість працювати у відноснійбезпеці.

ЯК ЛІКАРНЯ ПОСТРАЖДАЛА ВІД ВІЙНИ? З ЯКИМИ ТРУДНОЩАМИ ВИ ЗІТКНУЛИСЯ ПІД ЧАС НАДАННЯ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ПОСТРАЖДАЛИМ ВІД АГРЕСІЇ АБО ПОСТАЧАННЯ ПРЕДМЕТІВ МЕДИЧНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ?

З початку повномасштабної війни ми не припиняли роботу, як завжди, ми працюємо 24/7.

Не довелося вмовляти чи переконувати колектив Центру продовжувати надавати екстрену медичну допомогу. Наші працівники розуміли важливість надання екстреної медичної допомоги у реаліях війни, а чітку злагодженість дій напрацювали ще під час захворювань на коронавірус 2020-2021 роках.

Ми були на зв’язку з усіма пунктами базування бригад, особливо прикордонними. Обговорили: якщо на кордоні з Білоруссю буде спостерігатися якийсь рух, бригади сідають у машини й переїжджають углиб області, тобто автомобілі, обладнання, медикаменти ворогу не залишаємо, евакуйовуємо працівників, їхні сім’ї.

Вияснили потреби кожного відділення та пункту для автономної роботи, завантажили автомобілі медикаментами, перев’язувальними матеріалами, засобами захисту та розвезли їх за призначенням.

ЧИ МОЖЕТЕ ВИ ПОДІЛИТИСЯ ДЕЯКИМИ ІСТОРІЯМИ ЧИ ПРИКЛАДАМИ ВПЛИВУ ВІЙНИ НА ПАЦІЄНТІВ І ПЕРСОНАЛ У ЛІКАРНІ?

Повномасштабна війна внесла корективи, незначно зменшилась кількість викликів. Ми мали виїжджати на критичні та екстрені виклики, тобто туди, де є безпосередньо була загроза життю людини. Коли ворог пішов із Чернігова, Сум, Київщини, стало трішки легше й кількість викликів збільшилася. Загалом торік ми отримали приблизно 172 тисячі звернень, а всього виїздів було 124 тисячі. З початку повномаштабного вторгнення росії у нас додалося роботи через проїзд через область евакуаційних потягів за кордон. Під час зупинок було багато звернень з наслідками поранень, отруєнь, стресів. Багато людей просто втрачала свідомість у перевантажених потягах. Окремо потрібно відзначити роботу з внутрішньо переміщеними особами. Збільшилось кількість перевезень з прибуттям евакуаційних потягів в область із цивільними, які постраждали внаслідок війни, та із пораненими бійцями, які прибувають на доліковування та реабілітацію. Допоки приїжджав транспорт, ми розподіляли по підрозділах: скільки людей і куди перевозимо. Бувало, за добу перевозили понад сотню осіб. Окрім того, попередньо потрібно було вивільнити місця в лікарнях. Тому пацієнтів, які вже отримали необхідну медичну допомогу, ми перевозили до інших закладів охорони здоров’я області. Здійснюємо міжобласні перевезення поранених військовослужбовців до спеціалізованих закладів Львова, Києва, Вінниці. При необхідності, транспортуємо поранених з військових госпіталів Дніпра, Харкова, Києва до лікувальних закладів області. 

ЯКІ ЗАХОДИ БУЛИ ВЖИТІ ДЛЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БЕЗПЕКИ ТА БЛАГОПОЛУЧЧЯ ПАЦІЄНТІВ І ПЕРСОНАЛУ В ЦЬОМУ СКЛАДНОМУ СЕРЕДОВИЩІ ВІЙНИ?

Спершу, коли лунали сирени тривоги, ми не виїжджали на виклик до закінчення тривоги, але згодом почали їздити, особливо туди, де справді потрібна допомога. 

ЯК ЛІКАРНІ ВДАЛОСЯ ПРОДОВЖУВАТИ ФУНКЦІОНУВАТИ ТА НАДАВАТИ ДОПОМОГУ, НЕЗВАЖАЮЧИ НА ТРИВАЮЧИЙ ВІЙСЬКОВИЙ КОНФЛІКТ І ОБМЕЖЕНІ РЕСУРСИ?

Колектив згуртувався, продовжив надавати екстрену медичну допомогу населенню області, внутрішньо переміщеним особам, військовим.

Протягом 2022-2023 років нам вдалося провести ремонти декількох пунктів базування та капітальний ремонт господарських приміщень та гаражних боксів у м.Луцьку. Нові, комфортні умови роботи отримали працівники автомобільно-експлуатаційного відділу (диспетчер, інженер з безпеки руху, головний механік, начальник гаража), та відділу автоматичних систем управління та зв’язку. Тут також передбачили кімнату для нарад та простору залу для проведення теоретичних навчальних занять для працівників центру. Це приміщення водночас слугуватиме й аудиторією для студентів Волинського медінституту, який готує для служби екстреної допомоги парамедиків.

У липні 2022 року ми відкрили оновлений навчально-тренувальний центр. Там можуть проходити навчання з надання першої допомоги всі категорії медичних працівників, представники поліції, служби з надзвичайних ситуацій, учителі тощо. Закупили сучасні манекени, які імітують скарги, навіть симулятор пологів та інше необхідне обладнання.

Багато уваги торік приділили реорганізації відділення медицини катастроф, оскільки на нього сьогодні лягає основний тягар. На надзвичайні події їде саме бригада медицини катастроф.

Ми розширили мережу бригад медицини катастроф в області. Уже маємо такі бригади в Ковельському, Володимирському та Ківерцівському відділеннях. Відкрили, наприклад, додатковий пункт постійного базування в Ковелі, оновили приміщення пункту в селі Шклинь.

ЧИ ІСНУЮТЬ ЯКІСЬ КОНКРЕТНІ МЕДИЧНІ ПОТРЕБИ ЧИ РЕСУРСИ, ЯКІ ТЕРМІНОВО ПОТРІБНІ ДЛЯ ЛІКВІДАЦІЇ НАСЛІДКІВ ВІЙНИ?

Ми маємо все необхідне, щоб надавати екстрену медичну допомогу.

У Центрі створений запас медичного обладнання та засобів транспортної іммобілізації з метою укомплектування додаткових бригад ЕМД на випадок виникнення надзвичайної ситуації з великою кількістю потерпілих та на заміну медичної апаратури при виходу її із ладу.

ЯКУ ПІДТРИМКУ ЛІКАРНЯ ОТРИМАЛА ВІД МІЖНАРОДНОЇ СПІЛЬНОТИ ЧИ ОРГАНІЗАЦІЙ У НАДАННІ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ПІД ЧАС ВІЙНИ? ЧИ МОЖЕТЕ НАЗВАТИ ТИХ, ХТО ВАМ ДОПОМАГАВ?

Ще до початку повномасштабного вторгнення ми подбали про запас медикаментів, паливно-мастильних матерілів. Вони стали у пригоді під час надання екстреної медичної допомоги в перші дні повномасштабного вторгнення.

У якості гуманітарної допомоги з Литви ми отримали два спеціалізовані автомобілі марки РЕНО та спеціалізований автомобіль марки NISSAN. Отримали медичне обладнання у вигляді монітору пацієнта, дошок для іммобілізації з фіксатором голови, наборів шин типу КРАМЕРА різних розмірів, ноші, шийні комірці, реанімаційні сумки, турнікети, ларингоскопи, мішки АМБУ для дорослих та дітей.

Від Благодійної організації «I Heart Ukraine» отримано: бронежилети; докісткові доступи; турнікети; бинти з контактним гемостатиком.

Для навчально тренувального відділу отримали 6 тренувальних автоматичних зовнішніх дефібрилятори та 3 електричні відсмоктувачі від громадських організацій «Медицина в дії», Medicine in action i Ukraine Medical Support .

Від ВООЗ, в якості гуманітарної допомоги, отримано 3 спеціалізовані автомобілі медичної допомоги «Toyota Land Cruiser». Отримано 1 (один) реанімобіль Citroen Jumper типу Спридбаний в межах благодійної ініціативи «Рятуємо життя», що триває в мережі торгових центрів Епіцентр К. 

ЯК ЛІКАРНЯ СПІВПРАЦЮЄ З ІНШИМИ МЕДИЧНИМИ ЗАКЛАДАМИ, ГУМАНІТАРНИМИ ОРГАНІЗАЦІЯМИ ЧИ ДЕРЖАВНИМИ УСТАНОВАМИ, ЩОБ НАДАТИ КОМПЛЕКСНУ ДОПОМОГУ ПОСТРАЖДАЛИМ ВІД ВІЙНИ?

З ініціатива ДЗ «Українського науково-практичного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Міністерства охорони здоров’я» працівники центру зголосилися одними з перших поїхати добровольцями на звільнені території Херсонщини, аби надати допомогу місцевим мешканцям. Дві бригади працювали там по 10 днів.

Робота наших двох бригад на деокупованій Херсонщині – це радше праця не бригад екстренки, а бригад сімейних лікарів. Вони їздили селами, проводили огляди, надавали консультації, призначали лікування, безоплатно видавали медикаменти.

Туди вже була готова виїжджати наша третя бригада, але, як нам повідомили, нині потреби немає, оскільки вдалося налагодили роботу на місці.

ЯК ВИ ОСОБИСТО СПРАВЛЯЄТЕСЯ З ЕМОЦІЙНИМИ ТА ФІЗИЧНИМИ НАВАНТАЖЕННЯМИ, ПОВ’ЯЗАНИМИ З РОБОТОЮ В ТАКОМУ СТРЕСОВОМУ СЕРЕДОВИЩІ?

Коли робота приносить задоволення, вона і може бути тим самим рятувальним кругом. Зосередженість на роботі - це і рецепт подолання стресу.

ЧИ МОЖЕТЕ ВИ ПОДІЛИТИСЯ ЯКИМИСЬ КОНКРЕТНИМИ ІНІЦІАТИВАМИ ЧИ ПРОГРАМАМИ, ЯКІ БУЛИ ВПРОВАДЖЕНІ ДЛЯ ПОКРАЩЕННЯ ПСИХІЧНОГО ЗДОРОВ’Я ТА ПСИХОЛОГІЧНОГО БЛАГОПОЛУЧЧЯ ПАЦІЄНТІВ І ПЕРСОНАЛУ, ЯКІ ПОСТРАЖДАЛИ ВІД ВІЙНИ?

Стрес, в якому постійно знаходиться населення нашої країни, позначається на ментальному здоровї населення.

Відмічається різке загострення хронічних захворювань, проблеми з серцево-судинною системою. Тому ми продовжуємо працювати.

ЧИ Є ЯКІСЬ ІСТОРІЇ УСПІХУ ЧИ ПОМІТНІ ДОСЯГНЕННЯ В ЛІКУВАННІ ТА РЕАБІЛІТАЦІЇ ОСІБ, ЯКІ ПОСТРАЖДАЛИ ВНАСЛІДОК КОНФЛІКТУ?

Історії успіху – це щоденна праця. Працівники екстреної медичної допомоги неодноразово довели суспільну вагу і значимість своєї професії в умовах непростого сьогодення.

На даний час особлива увага приділяється госпіталізації пацієнтів з гострим коронарним синдромом та підозрою на гостре мозкове порушення до закладів охорони здоров’я області, які визначені НСЗУ для лікування даної категорії пацієнтів, де вони можуть отримати необхідну кваліфіковану медичну допомогу. Торік ми отримали платинову відзнаку EMS Angels Awards за видатні досягнення в догоспітальному лікування інсульту.

ЧИ ІСНУЮТЬ ЯКІСЬ КОНКРЕТНІ ІНІЦІАТИВИ ЧИ ПРОГРАМИ ДЛЯ ПІДТРИМКИ СІМЕЙ ПАЦІЄНТІВ, ЯКІ ПОСТРАЖДАЛИ ВІД КОНФЛІКТУ, ЯК ПІД ЧАС ПЕРЕБУВАННЯ В ЛІКАРНІ, ТАК І ПІСЛЯ ВИПИСКИ?

У нас екстрена медична допомога, тому ні, таких програм немає.

ЧИ МОЖЕТЕ ВИ СКАЗАТИ ПРО ЯКІСЬ ПРОЯВИ ХОРОБРОСТІ ЧИ СТІЙКОСТІ, ПРОДЕМОНСТРОВАНІ ПЕРСОНАЛОМ АБО ПАЦІЄНТАМИ ПЕРЕД ОБЛИЧЧЯМ ЛИХА?

З перших днів війни персонал Центру не покидав свої робочі місця.

Найбільше пишаємося нашими працівниками, які перебувають в лавах ЗСУ. На сьогодні у Збройних силах України перебуває 25 працівників Центру, зокрема: 4 лікаря з медицини невідкладних станів; 12 фельдшерів з медицини невідкладних станів; 9 водіїв автотранспортних засобів (санітарного автомобіля).

За значні успіхи у медичній практиці, за вагомий внесок в організацію та надання медичної допомоги військовослужбовцям Збройних Сил України, медаллю «За сприяння Збройним Силам України» нагороджено 3 лікарі з медицини невідкладних станів та 4 фельдшера з медицини невідкладних станів.

Маємо і втрати в даній війні, загинув, доброволець у лавах ЗСУ, водій автотранспортних засобів (санітарного автомобіля).

Працівники Центру переказали на рахунок Збройних сил свій дводенний заробіток (близько 1,1 мільйона гривень).

У грудні 2022 року працівники Центру переказали близько півтора мільйона гривень на рахунок профспілкової організації. За ці кошти придбали чотири позашляховики, відремонтували їх, заправили повні баки й передали ЗСУ. Окрім цього, закупили кевларові шоломи з навушниками, оптичний приціл, тепловізор, бронежилети з пластинами, радіостанції, комплект шин до позашляховика.

Для потреб ЗСУ передали військовим 11 повністю укомплектованих санітарних автомобілів.

ЩО ОСОБИСТО ДЛЯ ВАС БУДЕ ПЕРЕМОГОЮ?

Це повна поразка нашого ворога, розпад російської федерації! Повернення наших Героїв живими додому.

Після закінчення війни мріємо організувати на Волині чемпіонат бригад з екстреної медичної допомоги за участі команд із Польщі, Литви та інших країн. 

ЩО ВИ МАЄТЕ СКАЗАТИ ДЛЯ СВІТУ, ОСОБЛИВО ДЛЯ ТИХ, ХТО, МОЖЛИВО, НЕ ПОВНІСТЮ УСВІДОМЛЮЄ ВСЮ СЕРЙОЗНІСТЬ СИТУАЦІЇ?

Світ повинен зрозуміти, що це війна за незалежність, демократичні цінності, принципи гуманізму для всього світу. Україна є і буде незалежною! Дякую ЗСУ, нашим Героям захисникам! Слава України!


Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали: читайте новини медицини та купуйте медтехніку за оптовими цінами!

Рекомендовані клініки