Здоровий спосіб життя це наша перемога

14 червня, 2023 10:20
1161
14 червня, 2023 10:20
1161

Сьогодні ми брали інтерв’ю у керівника проекту Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ Андрія Яковлева, він нам відповів на декілька цікавих питань.

Будь ласка, представте себе та організацію

Андрій Яровий, керівник проєкту Національна Гаряча Лінія з питань наркозалежності та ЗПТ.

Завдяки діяльності Гарячої Лінії люди, які живуть з наркозалежністю, їх рідні та близькі можуть:

  • дізнатися достовірну інформацію про наркозалежність та програму замісної підтримувальної терапії (способу лікування наркозалежності з доведеною ефективністю),
  • отримати безкоштовну телефонну консультацію лікаря-нарколога
  • отримати безкоштовну телефонну консультацію кваліфікованого юриста
  • допомогу у доступі до медичних та соціальних послуг, захисті прав.

Національна Гаряча Лінія з питань наркозалежності та ЗПТ розпочала свою роботу 14 років тому як Телефон Довіри. Цей проєкт створила мати наркозалежної дівчини, яка прагнула поширити актуальну інформацію про потреби, проблеми людей, які живуть з наркозалежністю, замісну підтримувальну терапію як дієвий спосіб лікування.

Проект розвивався, і станом на зараз Національна Гаряча Лінія з питань наркозалежності та ЗПТ, звернутись на яку можна за номером 0-800-507-727, опрацьовує понад 6 тисяч звернень за рік.

Чи можете Ви надати огляд поточної ситуації на тлі війни?

Ще за кілька тижнів до початку повномасштабної війни, кількість дзвінків, які надійшли на Національну Гарячу Лінію з питань наркозалежності та ЗПТ почала стрімко зростати завдяки зверненням від пацієнтів програми замісної підтримувальної терапії з Донецької та Луганської областей. Вони бачили, як згорталася програма замісної підтримувальної терапії на окупованих територіях, і переживали за майбутнє програми у своїх містах.

Початок повномасштабної війни викликав шквал дзвінків на Національну Гарячу Лінію з питань наркозалежності та ЗПТ. Наші консультанти координували потоки пацієнтів, щоб люди, які евакуювалися до більш безпечних регіонів, не втратили доступу до лікування. Орієнтували пацієнтів, які медзаклади готові їх прийняти.

Наші фахівці також надавали відповіді щодо отримання замісної підтримувальної терапії за кордоном.

Долучилися фахівці Гарячої Лінії й до евакуації: ми обробляли та передавали партнерам інформацію про пацієнтів ЗПТ, які хочуть виїхати з районів обстрілів, для подальшої евакуації.

Блекаут також став справжнім викликом - ми зіткнулися з тим, що разом з відключенням світла пропадає і зв’язок. Тому наша організація поширювала альтернативний номер телефону, ми ширше застосовували інструмент онлайн консультацій.

Наразі основними темами звернень до нас залишаються питання, пов’язані з переміщенням пацієнтів ЗПТ як в межах України, так і за кордон або з закордону. Гострою також залишається тема щодо відновлення роботи програми ЗПТ на звільнених територіях.

Чи були випадки, коли під час війни обстрілювали Вашу організацію? Якщо так, як це вплинуло на роботу?

Національна Гаряча Лінія з питань наркозалежності та ЗПТ - це в першу чергу люди, які допомагають іншим. Так сталося, що на початок війни більшість наших співробітників перебували у Києві та області. Ракетні обстріли, окупація частини Київської області - все це, звичайно ж впливало на співробітників.

Гаряча Лінія продовжувала свою роботу попри те, що їх будинки здригалися від ракетних атак. Мужні оператори навіть прийняли рішення не спускатися до бомбосховищ, оскільки там втрачається мобільний зв’язок.

Попри надскладні обставини, як то втрата зв’язку з рідними, які перебували в Харкові та Бородянці, обстріли, вимушений від’їзд з рідного дому - ми продовжували працювати, надавати консультації телефоном, підтримувати тих, хто до нас звертається.

У нас зібралася чудова команда людей, які дійсно горять справою захисту прав людини, тих, для кого допомога іншим - це не просто слова.

Як організація постраждала від війни? З якими труднощами Ви зіткнулися під час надання медичної допомоги постраждалим або під час постачання предметів медичного призначення?

Мабуть, на відміну від інших організацій, ми будемо говорити зараз не про власні труднощі, а про те, які проблеми виникли у людей, які живуть з наркозалежністю, та пацієнтів замісної підтримувальної терапії.

Річ у тім, що замісні препарати, які допомагають залежним уникнути абстинентного синдрому і не викликають ейфорії, можна отримати, як ставши пацієнтом державної програми ЗПТ, так і звернувшись до приватної клініки чи кабінету, які надають відповідні послуги.

Держава знайшла спосіб забезпечити життєво необхідними ліками пацієнтів державної програми, а осіб клієнти приватних клінік та кабінетів опинилися у вкрай скрутному становищі. Тут варто відзначити прогресивні рішення київських держаних лікувальних закладів, які приймали пацієнтів з мінімальною кількістю обстежень та одразу видавали дозування замісного препарату, яке допомогло пережити абстиненцію.

Чи можете Ви поділитися деякими історіями, чи прикладами впливу війни на пацієнтів і персонал організації?

Важливим компонентом діяльності Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ є онлайн консультації. За задумом наш клієнт може обирати, яким чином звернутися - телефоном і онлайн. В умовах війни значення онлайн консультацій ще більше зросло - у випадку перебоїв з мобільним зв’язком людина мала змогу звернутися через мережу інтернет.

Ми координували пацієнтів, заспокоювали й підтримували й це в умовах, коли в оператора, який відповідав на дзвінки, буквально здригався дім від влучання ракети поруч. А інша онлайн консультантка близько місяця не знала, чи жива її матір, котра жила в Бородянці.

На мужності кожної окремої людини втрималося життя всієї нашої країни в період війни.

Які заходи були вжиті для забезпечення безпеки персоналу в цьому складному середовищі?

В умовах постійних обстрілів було прийняте рішення про те, що фахівці Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ можуть працювати не з офісу, а кожен з дому, або з місця, куди евакуювався.

Таке розосередження працівників дало змогу продовжувати працювати також в умовах вимкнень електроенергії в умовах блекауту: завдяки тому, що співробітники знаходилися в різних місцях, ми мали змогу продовжувати роботу попри темряву та бомбардування.

Ті співробітниці організації, у яких є діти, в період окупації Київської області виїхали до безпечніших місць, але всі наші працівниці повернулися, як тільки їх населені пункти були деокуповані й з’явилася така можливість.

Як лікарні вдалося функціонувати, попри триваючий військовий конфлікт та обмежені ресурси?

Проект Національна Гаряча Лінія з питань наркозалежності та ЗПТ функціонує завдяки підтримці міжнародних донорів. Ми надзвичайно вдячні їм за можливість продовжувати працювати.

Чи існують якісь медичні потреби, чи ресурси, які терміново потрібні для ліквідації наслідків війни?

Однією з найбільш болючих проблем залишається відновлення медичних закладів та роботи програми замісної підтримувальної терапії на деокупованих територіях України.

На жаль, як ми це бачимо на прикладі Харківської області, навіть через пів року після деокупації проблеми з доступом людей, які живуть з наркозалежністю, до лікування з доведеною ефективністю - залишаються.

Чи отримала організація якусь підтримку від міжнародної спільноти? Чи можете назвати тих, хто Вам допомагав?

Інформація про діяльність Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ в період війни була представлена Глобальним Фондом для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією як одна з кращих практик.

Окрім Глобального Фонду Національну Гарячу Лінію з питань наркозалежності та ЗПТ підтримують

Чи є якісь історії успіху, чи помітні досягнення в лікуванні в лікуванні та реабілітації осіб, які постраждали внаслідок конфлікту?

Війна дозволила кожному з нас проявити свої сильні сторони. Наш консультант, який наразі сам не є пацієнтом замісної підтримувальної терапії, в умовах, коли не ходив громадський транспорт, на власному авто погодився привезти медсестру, щоб вона видала пацієнтам ЗПТ ліки й люди отримали лікування. Щобільше, він почекав, поки людина закінчить роботу і відвіз її додому. Це дозволило десяткам людей зберегти безперервність лікування замісною підтримувальною терапією.

Ми можемо сказати, що до нас протягом року війни звернувся в середньому кожний десятий учасник програми ЗПТ, кожна людина отримала пояснення, підтримку або допомогу в ситуації, коли її найбільше потребувала.   

Як організація співпрацює з іншими медичними закладами, гуманітарними організаціями та державними установами, щоб надати комплексну допомогу постраждалим від війни?

Національна Гаряча Лінія з питань наркозалежності та ЗПТ має тісні партнерські стосунки з Всеукраїнським об’єднанням наркозалежних жінок “ВОНА” та Всеукраїнським об’єднанням людей з наркозалежністю.

Як вже зазначалося, ми плідно співпрацювали з Всеукраїнським об’єднанням людей з наркозалежністю ВОЛНа в питаннях евакуації.

До регіональних координаторок та параюристок Всеукраїнського об’єднання наркозалежних жінок “ВОНА” ми переадресовуємо жінок, які живуть з наркозалежністю, і потребують допомоги у зв’язку з гендерно зумовленим насильством, потребою в отриманні гуманітарної допомоги від партнерських організацій в регіонах.

Для оперативного реагування на виклики в регіонах та для того, щоб програма замісної підтримувальної терапії максимально враховувала інтереси пацієнтів, фахівці Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ регулярно беруть участь у спільних зустрічах з представниками Центру громадського здоров’я МОЗ України.

Як Ви особисто справляєтеся з емоційними та фізичними навантаженнями, пов’язаними з роботою в такому стресовому середовищі?

Завдяки підтримці міжнародних донорів у співробітників Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ є можливість двічі на місяць проходити супервізії з психологом. Це дозволяє максимально опрацювати страхи та потреби кожного зі співробітників.

Але сама по собі робота Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ орієнтована на допомогу іншим. Відчуття того, що ти робиш справу, потрібну людям не може не надихати, а повне занурення в діяльність дозволяє уникнути гнітючих думок, які, мабуть, у всіх з’являються час від часу в умовах повномасштабної війни.

Чи існують якісь конкретні програми для підтримки сімей пацієнтів, які постраждали внаслідок війни, як під час перебування у лікарні, так і під час виписки?

Національна Гаряча Лінія з питань наркозалежності та ЗПТ широко інформує людей, які мають залежність від опіоїдів про програму замісної підтримувальної терапії. Один з наших проєктів спрямований на розширення програми замісної підтримувальної терапії в м. Києві.

Завдяки цьому проєкту кожен новий учасник програми отримує винагороду за початок лікування - сертифікат для закупівлі продуктів. Після того, як людина стала стабільним учасником програми - вона знову отримує мотиваційну винагороду. Передбачена видача сертифіката для купівлі продуктів і за те, що людина приводить і залучає до лікування друга. Дуже часто такою можливістю користуються сімейні пари.

Інша складова цього проєкту спрямована на проведення інформаційних занять для нових пацієнтів замісної підтримувальної терапії у м. Київ. Люди, які приходять на наші інформаційні заняття, можуть поспілкуватися з кваліфікованим лікарем-наркологом з приводу питань, які їх цікавлять як пацієнтів замісної підтримувальної терапії. Обов’язковою складовою інформаційних занять є чай та кава. в умовах вимкнень електроенергії можливість попити гарячого чаю та кави мала особливу вагу для учасників програми замісної підтримувальної терапії.

Що особисто для Вас буде перемогою?

Усі українці зараз всім серцем бажають перемоги над загарбниками, й представники нашої організації - не виключення.

Для нас перемога означає ще й відновлення доступу до лікування замісною підтримувальною терапією для людей, які мають залежність від опіоїдів (адже в росії відповідний метод лікування не застосовується, а люди, які живуть з наркозалежністю, не маючи доступу до лікування стають жертвами каральної наркополітики).

Для нас буде перемогою відновлення роботи програми ЗПТ в українському Криму, в Донецьку та Луганську, де люди втратили доступ до лікування ще 2014 року. Тоді це спровокувало сотні смертей від загострення хронічних хвороб, передозувань, а хто не помер - опинився за ґратами.

Фахівці Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ докладають всіх зусиль, щоб поняття “права людини” розповсюджувалося на всіх людей, без виключень, і люди, які живуть з наркозалежністю, мали доступ і до лікування, і до соціальних послуг.

Що Ви можете сказати світові, особливо тим, хто не повністю усвідомлює серйозність ситуації?

Хотілося б в першу чергу подякувати всім тим, хто розуміє наскільки серйозною є ситуація в Україні, й надає свою допомогу і підтримку. Саме підтримка світової спільноти допомагає триматися нашим воїнам, громадським ініціативам та проектам у сфері охорони здоров’я та захисту прав.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали: читайте новини медицини та купуйте медтехніку за оптовими цінами!

Рекомендовані клініки