ТЕСТОСТЕРОН (Частина 1)
Тестостерон – головний чоловічий статевий гормон. Зазвичай його асоціюють із сексуальною активністю, однак у нього набагато більше функцій. Тестостерон відповідає не тільки за лібідо чоловіка, але ще відіграє важливу роль у процесі синтезу сперматозоїдів, впливає на стан м'язової та кісткової тканини.
З роками його рівень в організмі знижується, але існують способи підвищення кількості гормону, про які слід знати кожному чоловікові. Розкажу, як підвищити тестостерон у чоловіків природними способами.
Що таке тестостерон?
Тестостерон – чоловічий статевий гормон, який відноситься до андрогенів. Він синтезується в яєчках клітинами Лейдинга з холестерину, який є в організмі. Крім того, він у незначних кількостях виробляється корою надниркових залоз та яєчників у жінок.
Функції гормону тестостерону:
- відіграє важливу роль у розвитку вторинних статевих ознак;
- необхідний для повноцінного розвитку статевих органів чоловіка;
- бере участь у процесі фосфорного та азотистого обміну;
- регулює сексуальну поведінку та сперматогенез.
Оскільки тестостерон приймає активну участь у розвитку м'язової тканини, його приймають спортсмени, яким необхідно наростити м'язову масу. При тривалому вживанні таких препаратів вироблення власного гормону в організмі чоловіка знижується. Тому спортсмени, які тривалий час його приймали, використовують спеціальні препарати, що дозволяють відновити синтез гормону в організмі. Частково цього можна досягти природними шляхом – відрегулювавши харчування та займаючись спортом.
Нормальні показники тестостерону у чоловіків
Чоловічий статевий гормон починає синтезуватися в організмі хлопчиків у підлітковому віці приблизно з 11-12 років. Це призводить до формування у них вторинних статевих ознак: зміна голосу, оволосіння тіла та обличчя за чоловічим типом, формування кістково-м'язової тканини.
Норма цього гормону залежить від віку:
у хлопчиків віком до 1 року його показник становить 0,1-1,12 нмоль/л;
у підлітковому періоді (8-13 років) – норма 0,1-2,37 нмоль/л;
у 13-18 років – показники на рівні 0,98-38,5 нмоль/л;
у чоловіків віком до 50 років – норма від 8,64 до 29 нмоль/л;
у літньому віці – 6,68-25,7 нмоль/л.
Відхилення від цих показників у будь-який бік призводить до погіршення загального стану та якості життя чоловіка. Якщо вчасно не звернути увагу на це і не вжити належних заходів, це може призвести до розвитку серйозних захворювань.
Ознаки низького рівня тестостерону
Симптоми низького рівня чоловічого статевого гормону в організмі досить розмиті, тому самостійно визначити цей стан складно. Причому якість життя чоловіка може поступово погіршуватися.
Вказувати на низьку концентрацію тестостерону в організмі можуть такі ознаки:
- погіршення настрою та концентрації уваги, депресивний стан;
- сухість шкірних покривів;
- зниження інтенсивності або відсутність росту волосся за чоловічим типом на обличчі та тілі;
- анемія;
- зниження лібідо;
- погіршення еректильної функції;
- слабкість та погіршення загального самопочуття;
- підвищене потовиділення;
- розвиток остеопорозу;
- збільшення молочних залоз;
- ожиріння за жіночим типом (з формуванням жирових відкладень у ділянці живота);
- безсоння, підвищення дратівливості.
Зниження рівня тестостерону в організмі після 50 років – це природний процес. Але навіть у молодому віці його кількість може бути критично низька. Розпізнати проблему можна за наявності таких ознак:
- погіршення пам'яті;
- постійний занепад сил;
- відсутність сексуального бажання;
- формування жирових відкладень.
Помітивши у себе будь-який із перелічених симптомів, необхідно проконсультуватися з лікарем.
Як визначити рівень тестостерону?
Щоб визначити рівень тестостерону, чоловікові призначається аналіз крові. Здавати його потрібно вранці, тому що в цей час рівень гормону максимальний. Додатково можу проводитися аналізи на рівень білка, ЛГ, глобулін що зв'язує статеві гормони тощо.
Як підвищити тестостерон у чоловіків природними способами?
Існують різні способи, які дозволяють підвищити тестостерон у чоловіків у домашніх умовах. Однак оцінити їхню ефективність можна не раніше, ніж через 3-5 місяців.
Розглянемо докладніше кожен із способів.
- Здорове харчування
Якість їжі безпосередньо впливає на рівень чоловічого статевого гормону в організмі. Це пов’язано з тим, що для його його синтезу необхідні певні речовини, особливо цинк, магній, калій, залізо, білки, насичені жири.
Список продуктів, які підвищують тестостерон у чоловіків:
- Білкові продукти. У раціоні має бути достатньо білкових продуктів (м'ясо, риба, молочні продукти, яйця), які впливають не тільки на зростання м'язової маси, а й активують вироблення власного тестостерону.
- Риба жирних сортів (сардина, скумбрія, лосось, оселедець). Вживати її потрібно не рідше 2 разів на тиждень. Цей продукт цінний вмістом великої кількості поліненасичених жирних кислот Омега-3. Якщо немає можливості ввести до раціону жирну рибу, необхідно приймати риб'ячий жир.
- Оливкова олія. У її складі є вітамін Е, мононенасичені жири, антиоксиданти. Регулярне використання рослинних олій, особливо оливкової, знижує ймовірність розвитку серцево-судинних патологій, онкології, а також підвищує рівень тестостерону в організмі чоловіка.
- Устриці. Вони містять велику кількість цинку – елементу, важливого для синтезу тестостерону і сприяє поліпшенню якості сперми. Крім устриць, цинк присутній також у червоному вині, горіхах, квасолі, червоному м'ясі.
- Імбир. Щоденне вживання імбиру дозволяє підвищити рівень чоловічого статевого гормону на 17,7%.
- Гранат. У його складі багато антиоксидантів, які захищають організм від вільних радикалів, знижують стрес. Регулярне споживання гранату або гранатового соку на 24% підвищує рівень тестостерону, нормалізує артеріальний тиск, покращує настрій.
- Листові овочі зеленого кольору (броколі, шпинат). Ці продукти містять магній – мінерал, необхідний для вироблення тестостерону в організмі. Особливо корисними вони будуть для тих, хто веде сидячий спосіб життя або, навпаки, активно займається спортом. Причому у тих, хто проводить свій час активно, рівень гормону підвищується сильніше.
- Цибуля. Є джерелом антиоксидантів та різних поживних речовин. Доведено її користь і для схуднення, підтримки роботи серця та підвищення рівня тестостерону.
- Інжир. Його плоди містять залізо, магній, калій – речовини, що нормалізують рівень тестостерону.
- Вівсянка. Містить велику кількість клітковини, яка позитивно впливає на кровообіг у тазовій ділянці, стимулюючи синтез гормону.
Заняття спортом
Регулярні фізичні навантаження сприяють активації багатьох біохімічних процесів у організмі, зокрема підвищують рівень чоловічого статевого гормону. Корисними будуть як силові заняття у тренажерному залі, так і регулярні піші прогулянки.
Відвідувати спортзал потрібно щонайменше 2 рази на тиждень. Якщо ж такої можливості немає, необхідно щонайменше здійснювати ранкові пробіжки або виконувати зарядку. Досягти максимального результату можна за таких рекомендацій:
перевагу слід надавати багатоскладовим вправам;
вибирайте циклічні кардіонавантаження;
застосовуйте інтервальний тренінг високої інтенсивності;
поступово нарощуйте обсяг та інтенсивність тренувань.
Важливо врахувати, що надто інтенсивні фізичні навантаження негативно впливають на кількість чоловічого статевого гормону. Тому під час занять у спортзалі головне – не перестаратися.
Повноцінний сон
Вироблення чоловічих статевих гормонів відбувається під час фази глибокого сну. Тому при регулярному недосипанні рівень тестостерону стрімко знижуватиметься. У середньому тривалість нічного сну має становити 7-8 годин. Хоча в кожного вона може дещо відрізнятися. Тому лікарі радять орієнтуватися на власне самопочуття. Спати потрібно в добре провітреній кімнаті, в тиші та темряві. Після пробудження людина повинна відчувати себе повністю відпочившою.
Зниження рівня стресу
При стресі рівень тестостерону швидко знижується. Це пов’язано з тим, що у такі моменти відбувається викид гормону кортизолу, який блокує тестостерон. Тому необхідно по можливості уникати стресових ситуацій. Особливо це важливо зробити, якщо вони мають систематичний характер (постійні конфлікти на роботі, непорозуміння в сім'ї та ін.). Хороший ефект мають практики медитації.
Виключення шкідливих звичок
У будь-яких дозах та незалежно від міцності напою алкоголь негативно впливає на стан нашого організму та, зокрема, на сексуальну функцію. Особливо шкідливим є пиво. Воно провокує трансформацію тестостерону на естроген – жіночий статевий гормон.
Винятком може бути сухе червоне вино. У його складі присутні речовини, які відповідають за обмінні процеси в організмі, а також перешкоджають перетворенню тестостерону на естроген. Але навіть його вживання має бути помірним.
Інші способи підвищення тестостерону
Правильне харчування, відсутність стресу та регулярні фізичні навантаження допоможуть до глибокої старості підтримувати нормальний рівень чоловічого статевого гормону в організмі. Але свої способи підвищити тестостерон у чоловіка має доказова медицина. З цією метою використовують препарати тестостерону. Після проведення обстеження та отримання контрольних показників лікар підбирає пацієнту індивідуальну дозу гормону.
Важливо! Препарати тестостерону необхідні чоловікам, у яких є значне зниження гормону в організмі, і його неможливо скоригувати вказаними вище способами. У цій ситуації лікування займається виключно фахівець.
Крім цього, останнім часом стало популярним спортивне харчування (БАДи), яке також підвищує рівень гормону в крові. Їхня популярність пов'язана з тим, що такі препарати стимулюють природний синтез тестостерону в організмі. До їх складу входять натуральні компоненти (йохімбе, трибулус, пальметто тощо). Однак, вибираючи препарат, необхідно віддавати перевагу товарам від перевірених виробників та по можливості проконсультуватися з фахівцем, щоб уникнути небажаних наслідків.
Заключення
Тестостерон – важливий гормон у організмі чоловіка. При зниженні його рівня виникає дратівливість, зниження лібідо, еректильна дисфункція, нервові розлади, розвивається ожиріння, а кісткова тканина стає крихкою. Відсутність своєчасної корекції може призвести до серйозних захворювань, тому не варто нехтувати зверненням за медичною допомогою.
До основних причин, які сприяють зменшенню концентрації тестостерону в організмі, відносять малорухливий спосіб життя, неправильне харчування, надлишок фізичної активності та часті стреси, недосипання.
Але є способи підвищити тестостерон, доступні для кожного чоловіка. Це насамперед регулярні заняття спортом, повноцінний раціон, якісний сон та відсутність стресових ситуацій. Додатково лікар може призначити препарати, які надовго допоможуть зберегти чоловіче здоров'я.
Матеріал наданий:
- Діагностика
- Лікування
- Реабілітація
- Експертиза
- Донорство
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали: читайте новини медицини та купуйте медтехніку за оптовими цінами!
-
Медична мережаНімеччина, c. Ессен
-
Центр первинної медико-санітарної допомогиУкраїна, м. Богуслав
-
Центр первинної медико-санітарної допомогиУкраїна, c. Братське
-
Центр первинної медико-санітарної допомогиУкраїна, c. Сарата
-
ЛікарняУкраїна, c. Оржиця